Jsem přesvědčen, že většinu nemocnic zřizovaných kraji se nám podařilo stabilizovat, především z hlediska hospodaření. Svou roli určitě sehrála i příznivě sestavená úhradová vyhláška v roce 2014, nicméně loňský rok hospodaření negativně ovlivnil pětiprocentní nárůst platových tarifů, který už úhradová vyhlášky zcela nekompenzovala. I když se kraje snaží ze svých rozpočtů nemocnice podporovat, zejména při velkých stavebních a přístrojových investicích, není v krajských možnostech sanovat mzdové náklady. Když stát určí výdaje, na které neposkytne zdroje, je hospodaření v kladných číslech velmi náročné.
Celkovou stabilitu zdravotnictví však velmi intenzivně ohrožuje nedostatek zdravotníků, jak lékařů, tak postupně i zdravotních sester. Nemocnici netvoří rekonstruované budovy či moderní přístroje, pro kvalitní poskytování zdravotní péče občanům krajů je stěžejní personál. Přes veškerou snahu se nám nedaří situaci změnit. Náborové příspěvky, granty, či stipendia poskytovaná zdravotníkům kraji však nemohou situaci výrazně zvrátit. Je třeba pracovat na celostátní změně struktur systémů vzdělávání i odměňování zdravotníků, které díky své nepřehlednosti, mnohdy nepřiměřeným požadavkům i nerovnoměrnému přístupu financování jednotlivých segmentů všechny zájemce o práci ve zdravotnictví víc než lákají, hlavně odrazují.
MUDr. Jiří Běhounek, předseda Komise pro zdravotnictví Rady Asociace krajů ČR a hejtman Kraje Vysočina
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.