Kraje nesouhlasí s kritikou ministra dopravy

Ministr dopravy vlády ČR Dan Ťok dnes kritizoval kraje za údajně pomalé čerpání prostředků na opravy silnic 2. a 3. tříd z objemu financí, které po dohodě s Radou Asociace krajů uvolnila vláda.

Považujeme za nutné upozornit na skutečnost, že se po dlouholeté nečinnosti předchozích vlád letos poprvé našel způsob, jak dlouhodobě neutěšenou situaci s opravami „krajských“ silnic řešit. Kraje v současné době finišují s prvními žádostmi a jsou v brzké  době  připraveny zahájit čerpání dohodnutých finančních prostředků.

Ke kritice ministra financí se vyjádřil hejtman Olomouckého kraje a předseda dopravní komise při AKČR Jiří Rozbořil:„Vyjádření ministra dopravy je nešťastné a neodpovídá reálné skutečnosti. Kraje jsou připraveny žádat o dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury. SFDI zpřísnil dodatečně pravidla pro čerpání dotace, na které musí kraje reagovat tak, aby byla formální část žádostí v souladu s těmito změnami. Lichá jsou i slova ministra Ťoka o případných časových prodlevách na stavbách samotných. Žádná časová prodleva nehrozí, není důvod k obavám. Za Olomoucký kraj dodává, že zítra budeme odesílat na ministerstvo dopravy dvě žádosti, a to za kraj a za Správu silnic Olomouckého kraje."

Kraje jsou připraveny vyčerpat celou alokaci ze slíbených peněz a věříme, že se jedná o komunikační šum a nedorozumění. Je v zájmu všech zúčastněných aby proces čerpání financí až po samotné opravy silnic probíhal v souladu se stanovenými pravidly a jeho uspěchání by mohlo zavdat příčinu nejen ke vzájemné kritice v budoucnosti, ale především by se tím narušil samotný cíl celého pozitivního vývoje, a tím je dobrý stav silnic 2. a 3. tříd a mostů v krajích ČR.

Za AKČR

Předseda AKČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek

Předseda komise pro dopravu při AKČR a hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji