Snížení energetické náročnosti a provozu školních budov, řešení aktuálních havarijních stavů, ale také rozvoj školství s cílem zajištění nových technologií. Jihomoravský kraj investuje každý rok do škol a školských zařízení stamiliony korun. Samozřejmě se snažíme velkou část oprav směřovat na léto, ale ne vždy je to s ohledem na náročnost akce možné. Letos v období letních měsíců investujeme do oprav či rozvoje škol více než 100 milionů korun.
V poslední době se v Jihomoravském kraji stále více zamýšlíme nad oborovou nabídkou středních škol. Důvod pro zaměstnavatele je jasný. Nechceme, aby si střední školy konkurovaly, chceme, aby nabízely takové obory, které budou pro žáky a jejich rodiče zajímavé. Odbor školství se také více věnuje problematice speciálního školství, necháváme si teď zpracovávat potřebné podklady pro případná opatření. A to s ohledem na novelu školského zákona, kdy musí řešit existenci tohoto typu škol jeho zřizovatel.
V Jihomoravském kraji jsme problematiku nekvalifikovaných pedagogů nenechali na poslední chvíli. Přestože je tato agenda plně v kompetenci ředitelů škol, nechal jsem si v roce 2013 zpracovat statistiku, která ukazovala, že učitelů bez potřebných zkoušek je 8,34 %, což bylo 325 úvazků. V současné chvíli však téměř všichni již dostudovali či studují, počet nekvalifikovaných pedagogů tak klesl pod 1 %.
Stanislav Juránek, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.