Jen desetina lidí v Moravskoslezském kraji se ucházela o evropské dotace, nebo o tom uvažuje do budoucna. Přesto 67 % veřejnosti vnímá osobní užitek z projektů financovaných penězi z EU. Největší změny lidé vidí v dopravě, vzhledu a vybavenosti měst a životním prostředí. Naopak doporučují více investovat do zdravotnictví a školství. Ukázal to výzkum povědomí široké veřejnosti v Moravskoslezském kraji o evropských fondech, který v listopadu 2014 zpracovala agentura Respond & Co pro Regionální radu Moravskoslezsko.
„Obecně lidé informace o evropských dotacích příliš nevyhledávají, přesto ale vědí, že z nich mají užitek a pomáhají rozvíjet naše okolí. Existenci evropských fondů si uvědomuje 79 % lidí v Moravskoslezském kraji. Je to o 30 % více než v roce 2010. Pozitivní vliv evropských peněz na rozvoj kraje vnímá 64 % lidí,“ shrnul výsledky výzkumu Tomáš Balcar z agentury Respond.
Lidé si evropské peníze a pozitivní změny uvědomují nejvíce v oblasti dopravy, prostředí a vybavenosti měst a životního prostředí. Doporučují více investovat do zdravotnictví a školství, kde podle nich nejsou změny tolik vidět.
„Je pro mě příjemným překvapením, že 67 % lidí vnímá osobní užitek z evropských projektů, ať už přímo na sobě, na někom blízkém nebo v pracovní rovině,“ komentovala výzkum Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde hodnotí a proplácejí žádosti o evropské peníze.
Výsledná data ukazují také konstantní, spíše pozitivní postoj lidí k EU jako nadnárodní instituci (61,6 %). Lépe se k EU a fondům staví vzdělanější a lépe zabezpečení lidé v produktivním věku.
Průzkum uskutečnila společnost Respond & Co, s.r.o., v říjnu a listopadu na vzorku 500 respondentů.
Regionální rada Moravskoslezsko je zodpovědná za uplatnění přibližně 20 miliard korun z EU na rozvoj regionu. Za uskutečněné projekty a jejich části proplatila od roku 2007 přes 14 miliard korun.
Zdroj: TZ RR Moravskoslezsko
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.