Jihočeské nemocnice letos investují do svého rozvoje více než 818 miliónů korun. Plánované investice všech osmi zdravotnických zařízení stoprocentně vlastněných Jihočeským krajem směřují do modernizace objektů, vyššího komfortu pro pacienty i do modernizace přístrojového lékařského vybavení a nových moderních medicínských technologií.
„Cílem těchto investic je dlouhodobá snaha o dosažení co nejvyšší kvality a dostupnosti špičkové medicínské péče na jihu Čech,“ říká jihočeský hejtman Jiří Zimola. Příkladem jedné z chystaných investic může být zahájení výstavby nového Perinatologického centra v českobudějovické nemocnici za 200 milionů korun. Hlavním důvodem stavby jsou nevyhovující podmínky současné porodnice. Chybějí tu klimatizované operační sály, nevyhovuje sociální zařízení, moderní době neodpovídají ani prostory jednotky intenzivní péče či prostory určené pro banky mateřského mléka. Perinatologie se navíc nachází ve dvou budovách. Uvnitř nového pavilonu se budou nacházet všechna pracoviště porodnické části ženského oddělení a celé specializované novorozenecké - neonatologické pracoviště III. typu, neboli perinatologie.
Mezi další plánované akce se řadí dokončení rekonstrukce západního křídla pavilonu chirurgických oborů v táborské nemocnici za přibližně 44 milionů korun, dokončení dvouleté výstavby nového centrálního pavilónu D za 188 milionů, otevření nového urgentního příjmu za 9 milionů, otevření nové jednotky následné intenzivní péče za 14 milionů a dokončení rekonstrukce pavilónu C za 32 milionů korun, vše v jindřichohradecké nemocnici.
Investice jsou kryty z vlastních zdrojů nemocnic, částečně z rozpočtu kraje a v hlavní míře pak z dotací Evropské unie. „Řada investic je v realizaci, další v přípravě. Například českokrumlovská nemocnice plánuje výstavbu nového pavilónu v proluce mezi budovami interny a chirurgie. V plánu je také komplexní rekonstrukce oddělení následné péče,“ přibližuje situaci hejtman Zimola.
Mezi nemocnice vlastněné Jihočeským krajem v současné době patří nemocnice v Dačicích, Prachaticích, Českém Krumlově, Strakonicích, Jindřichově Hradci, Táboře, Písku a v Českých Budějovicích.
Jana Bartošová
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.