Praha nabídla Moravskému Krumlovu Slovanskou epopej

slovanska epopejHlavní město hledá krátkodobé i dlouhodobé řešení pro umístění Slovanské epopeje. O krátkodobé umístění má významný zájem i Moravský Krumlov. Tomu Praha nabídla čas do konce dubna, aby vyřešil financování nutné pro možné vystavení v místním zámku. Za současných podmínek totiž není možné v zámku takto cenné dílo vystavit a navíc by jej v takovém prostoru ani nebylo možné pojistit. Pokud Moravský Krumlov potřebné finance v řádech desítek milionů získá, metropole bude ráda pokračovat v jednání o vystavení dvaceti obrazů od Alfonse Muchy. O zapůjčení by pak ve finále musela rozhodnout městská rada a zastupitelstvo.

Dočasným umístěním epopeje v Moravském Krumlově se hlavní město mimo jiné snaží rozumně vyřešit smírem soudní spor táhnoucí se z minulosti. Ten město stojí zbytečné finanční prostředky a s umístěním epopeje v Krumlově podle svých předchozích vyjádření souhlasí i John Mucha, vnuk malíře Alfonse Muchy.

Slovanská epopej patří mezi kulturní symboly této země. Hádat se a soudit kvůli ní je ostuda a nesmysl. Proto jsme začali se všemi stranami vstřícně jednat a já doufám, že brzy dojdeme k rozumnému řešení,“ uvedla radní Hana Třeštíková.

Pro vystavení epopeje musí Moravský Krumlov získat peníze, za které prostory upraví. Pro dvacet obrazů je nutné zajistit trvalou teplotu v rozmezí 18 až 20 stupňů Celsia, vlhkost prostředí v rozmezí 45-55 % s minimálním denním výkyvem a zabezpečení objektu s napojením na pult centrální ochrany a požární zabezpečení. Dále je nutné v možných prostorách výstavy zařídit odpovídající regulovatelné osvětlení a výstavní architekturu včetně panelů. Kromě zabezpečení však v tuto chvíli není v Krumlově nic z uvedeného k dispozici a zámek zatím nemá ani odpovídající vytápění či chlazení.

V Moravském Krumlově by byly obrazy vystaveny pouze po dobu zhruba pěti let, což by určovala dohoda mezi městy a Johnem Muchou. K jejich zapůjčení bude nutný také souhlas pražské rady a schválení zastupitelstvem. Představitelé hlavního města zároveň v tuto chvíli hledají možnosti, kde v Praze by mohla být Slovanská epopej dlouhodobě vystavena. (mhmp)

 

Jihomoravský kraj

symbolika logo 2010

Hejtman: Bohumil Šimek (ANO)
Krajské město: Brno
Rozloha: 7197 km2
Počet obyvatel: 1193930
Hustota zalidnění: 157 obyvatel/km2
NUTS: Jihovýchod
Radní: Roman Hanák (ČSSD), Taťána Malá (ANO), Marek Šlapal (ČSSD), Jan Vitula (TOP 09), Martin Maleček (Starostové pro Jižní Moravu), Jana Pejchalová (ANO), Miroslav Kubásek (ANO), Petr Hýbler (ANO), Tomáš Soukal (ČSSD), Igor Chlup (ČSSD)
Koalice: ČSSD a KDU-ČSL
Počet obcí s rozšířenou působností: 21
Počet členů rady: 11
Počet členů zastupitelstva: 65

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji