Slovensko stále fandí Vincentke, je jejím nejdůležitějším exportním územím

 

Světoznámá Vincentka - minerální voda z přírodního léčivého zdroje vyvěrající v Lázních Luhačovice, je na Slovensku mimořádně populární a žádaná. Pro akciovou společnost Vincentka, která má práva na její plnění do lahví a prodej, je slovenský trh velmi důležitý. Realizuje na něm 10 % svého odbytu a je nejvýznamnějším exportním teritoriem firmy. Uvedl to na tiskové konferenci se slovenskými novináři, během jejich zářijového press tripu v Luhačovicích, předseda představenstva Vincentky, a. s., Ladislav Šumšal.

„Přestože na Slovensko vyvážíme nejvíce, vidíme zde ještě potenciál růstu, především v našich výrobcích z Vincentky. Zpětná vazba od spotřebitelů nám signalizuje, že zájem o Vincentku je vyšší než její dostupnost v lékárnách a prodejnách obchodních řetězců. Obchodní politiku prodejců však ovlivnit neumíme a ani nedisponujeme skladovacími kapacitami na držení nadměrných zásob. Vincentka je typický sezónní produkt. Nejvyšší prodej zaznamenáváme při nástupu chřipkových epidemií v zimě a alergických reakcí na jaře. V těchto případech se prodej Vincentky několikanásobně zvyšuje a naši zaměstnanci tehdy pracují v prodloužených změnách a o víkendech. Vincentka v lahvích má dvouletou záruku a při správném skladování bez přístupu světla se její účinky ani po letech nesnižují," vysvětlil L. Šumšal.

Dodal, že Vincentka se plní do lahví už téměř 200 let a na lázeňské účely se využívá ještě déle. V roce 1792 se objevuje název Vincentka. Historie prodeje Vincentky v lahvích sahá do roku 1820. V lázeňství se používá zejména při inhalačních a pitných kúrách při nemocech dýchacích cest, dále hlasivek, poruchách látkové výměny, žaludečních vředech, chorobách dvanácterníku, při chronické pankreatitidě a diabetu. O vznik lázní v Luhačovicích se zasloužil šlechtický rod Serényiů. Koncem 18. století zde dal hrabě Vincenc postavit první léčebná a ubytovací zařízení a po něm je Vincentka i pojmenována.

„Vincentka je označována také jako "lék našich babiček". Těžko bychom hledali větší kompliment pro zdravý nápoj, jehož léčivé účinky prověřili staletí. Vincentka obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jodu a železa; železo je však před stáčením do lahví odstraňováno. Dosahuje celkovou mineralizaci téměř 10 gramů na litr. Osmotickým tlakem 634,7 kPa se blíží osmolalitě lidské krve a nitrobuněčných tekutin,“ upozornil L. Šumšal.

Vincentku lze užívat preventivně v denní dávce 200 - 300 ml. Jako účinná pitná kúra se užívá 2x denně na lačno (před snídaní a večeří) v množství 250 - 350 ml po dobu 20 - 30 dní. V množství 25 - 30 ml může být používána na úhradu denní dávky jódu. Díky obsahu minerálních solí je používána na regeneraci po velkých ztrátách potu. Neutralizuje překyselení žaludku (např. po konzumaci kávy nebo vína). Doporučuje se na kloktání, inhalace a výplachy nosních dutin a nosohltanu. Je vhodná i pro děti, těhotné ženy a rekonvalescenty. Kontraindikována je u lidí se selhávajícími ledvinami. Osoby s onemocněním ledvin nebo otokem dolních končetin by se před použitím měli poradit s lékařem. Vincentka je dostupná návštěvníkům lázní při původním prameni Vincentka. Lahvovaná pochází z pramene Nová Vincentka. Prodává se i v nosních sprejových aplikátorech a jako koncentrát na výplach dutin, je přidávána do zubních past, pastilek, sirupů, hydratačních krémů a sprejů Vincentka.

Společnost Vincentka, a. s., má roční tržby 85 mil. Kč (v roce 2014) a ročně prodá přes 4 mil. 0,7 l lahvových balení Vincentky. Vincentka se vyváží do 6 zemí světa - na Slovensko, do Číny, Ruska, na Kypr, Ukrajinu a do Estonska. Podíl tržeb za doplňkové výrobky tvoří z celkového objemu prodeje vlastních výrobků 46 %. Trvalá poptávka po všech výrobcích potvrzuje, že k Vincentce mají čeští a slovenští zákazníci velkou důvěru. Oblibu přírodních produktů potvrzuje i rostoucí zájem zahraničních odběratelů. Český a slovenský trh jsou však stále prioritou. Výhradním distributorem Vincentky v ČR je od 1. 1. 2014 obchodní partner - společnost Kofola, a. s.

Akciová společnost Vincentka, a. s., se sídlem v Luhačovicích byla založena v roce 1997 za účelem koupě a obnovení provozu plnírny léčivé minerální vody. V lednu 1998 se tak navázalo na více než stoletou historii, která začala výstavbou první plnírny přímo u pramene z roku 1851. Společnost realizovala rozsáhlé rekonstrukce objektu a trvale investuje do modernizace provozu, technologického zařízení i rozšíření kapacit, zejména pro výrobu doplňkového zboží. Průměrně zaměstnává 17 osob.

Více informací je na www.vincentka.cz.

PR

 

Kraj Vysočina

kraj vysocina logo 3

Hejtman: Jiří Běhounek (ČSSD)
Krajské město: Jihlava
Rozloha: 6796 km2
Počet obyvatel: 515864
Hustota zalidnění: 76 obyvatel/km2
NUTS: Jihovýchod
Radní: Pavel Franěk (ANO), Vladimír Novotný (ČSSD), Jana Fischerová (ODS), Pavel Pacal (Starostové), Josef Pavlík (ANO), Jana Fialová (ČSSD), Jan Hyliš (ČSSD), Martin Hyský (ČSSD)
Koalice: ČSSD s podporou KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji