Necelý týden po krajských volbách se už v některých krajích podařilo postavit nové koalice, jiné regiony jsou teprve ve fázi vyjednávání stran, které získaly důvěru voličů. Jak se tedy situace v jednotlivých českých a moravských krajích vyvíjí?
Ve Středočeském kraji odejde dosud vládnoucí sociální demokracie do opozice. Vítěz voleb, hnutí ANO, které získalo v krajském zastupitelstvu šestnáct mandátů, sestaví koalici s druhým hnutím STAN, které disponuje patnácti zastupitelskými křesly. Krajskou koalici doplní ještě dvě pravicové strany, tedy ODS a TOP09, které vznikající koalici přinesou dohromady dalších patnáct mandátů. Nová koalice bude tak mít v zastupitelstvu většinu 46 hlasů, tedy o třináct více, než by bylo nezbytně nutné. Hejtmankou kraje by se měla stát dosavadní místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO. Zajímavostí středočeské koalice je, že se do sídla kraje vrací hlavním vchodem místopředseda ODS Martin Kupka, který tu už působil jako tiskový mluvčí v době, kdy hejtmanem byl Petr Bendl.
Kraj Jiřího Zimoly, dalo by se říct. Už jen proto, že potřetí za sebou vyhrál krajské volby a jeho téměř deseti tisícům preferenčních hlasů tady nemůže nikdo konkurovat. Jihočeský kraj je jeden ze dvou, ve kterých voliči dali přednost dosud vládnoucím sociálním demokratům a v křesle hejtmana se tak nedá žádná změna očekávat.
V Jihočeském kraji se o podobě budoucí koalice stále vyjednává. Vítězní sociální demokraté v čele s Jiřím Zimolou se zatím spojili s „druhým na pásce“, kterým je hnutí ANO, jejich spojení však v pětapadesátičlenném zastupitelstvu nemá většinu. K celkem sedmadvaceti hlasům potřebují přidat další, pro většinu je nutných osmadvacet mandátů. Jednání by se dál měla posunout v pondělí. Zda koalici rozšíří hnutí Jihočeši 2012, které by si tam přála sociální demokracie, nebo ODS, kterou by tam chtělo ANO, zatím není jasné. Dohoda už ale panuje v rozdělení postů na čele krajské rady - místo hejtmana by měl obsadit zastupce vítězné ČSSD, tedy Jiří Zimola, vicehejtmanem bude člen hnutí ANO.
Plzeňský kraj se zařadil mezi regiony, kde ve volbách vítězné hnutí ANO odejde do opozice. Tam skončí společně s KSČM a TOP09. Na nové krajské koalici se totiž dohodla ve volbách druhá sociální demokracie s třetí ODS, Starosty a Patrioty a Koalicí pro Plzeňský kraj. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít tato čtyřkoalice, jež už podepsala dohodu o budoucí koaliční spolupráci, těsnou většinu třiadvaceti hlasů. Rozdělené jsou v Plzeňském kraji i posty ve vedení samosprávy - hejtmanem bude Josef Bernard z ČSSD, vicehejtmankou pro ekonomiku, investice a majetek bude Marcela Krejsová z ODS. Náměstky hejtmana se stanou Ivo Grüner z ČSSD, který bude mít na starosti regionální rozvoj a fondy EU, Pavel Čížek (Starostové a Patrioti), v jehož gesci bude doprava a Ivana Bartošová z Koalice pro Plzeňský kraj, jejíž oblastí správy bude školství a cestovní ruch. Radním pro sociální věci pak bude Zdeněk Honz z ČSSD, pro zdravotnictví Milena Stárková z ČSSD, pro kulturu a památkovou péči Martin Baxa z ODS.
Přestože volby v Karlovarském kraji dopadly poměrně přesvědčivým vítězstvím hnutí ANO, region patří mezi ty, u kterých je podoba budoucí krajské koalice stále nejasná. A ačkoliv ANO tady ve volbách získalo o více než jedenáct procent hlasů víc než druhá ČSSD, je možné, že se ve vedení kraje neobjeví. I taková varianta je totiž ve hře. Nicméně pro Karlovarský kraj stále platí, že politici tady zatím počítají mandátovou matematiku a hledají partnery pro budoucí koalici.
Regionální politici na severu Čech mají před sebou pravděpodobně dost času, který jim k vyladění vládnoucí koalice dá stížnost proti volbám. Tu se chystá podat hnutí Severočeši.cz, které bylo z voleb vyškrtnuto. Ostatně, zdá se, že v Ústeckém kraji zbývá už jen doladit detaily. Ačkoliv tady vyhrálo hnutí ANO před dosud vládnoucími komunisty, podle předsedy Andreje Babiše nemá problém nechat v čele dosavadního hejtmana Oldřicha Bubeníčka z KSČM. Ovšem výměnou za většinu v radě. Nabídka je to pravděpodobně oboustranně výhodná. Otázkou je, zda do rodící se koalice oba subjekty, které dávají dohromady jen těsnou většinu třiatřiceti hlasů, pozvou někoho dalšího.
Jestliže před osmi lety prošla republikou oranžová tsunami, letos měla většina vítězů krajských voleb dres tyrkysové barvy. Jednou z výjimek je Liberecký kraj, kde největší důvěru dali voliči staronovému hejtmanovi Martinu Půtovi v čele hnutí Starostové pro Liberecký kraj. To obsadilo v pětačtyřicetičlenném zastupitestvu hned osmnáct mandátů a sestavit koalici by pro něj neměl být problém. Starostové ale zjevně nechtějí žádnou těsnou většinu a tak se pod Ještědem rodí širší koalice, ve které by vedle vítězných starostů mělo být i ve volbách druhé hnutí ANO, k vládnutí budou pravděpodobně přizváni ještě občanští a sociální demokraté. Koalice by tak měla mít drtivou většinu pětatřiceti křesel v zastupitelstvu. Rozdíl, kterým vítězní starostové ve volbách rozdrtili konkurenci, by měl být znát i v radě. Hnutí ANO v ní dostane dvě místa (z toho jedno statutárního náměstka hejtmana), po jednom občanští a sociální demokraté.
Nejrychleji se po volbách narodila koaliční spolupráce v Královéhradeckém kraji. Ačkoliv tady volby poměrně s přehledem vyhrálo ANO, jeho soupeři se spojili a vytvořili proti němu blok. Pomalu ještě nebyly spočítány všechny voličské hlasy a představitelé „bloku proti ANO“ si už plácli na budoucí spolupráci. Pár dní na to podepsala ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09 dohodu o spolupráci, čímž posadili hnutí ANO i s 25% hlasů voličů do opozičních lavic. Přestože se na Královéhradecku vytvořila pětikoalice, její převaha v zastupitelstvu nebude nijak drtivá. O potřebnou většinu třiadvaceti hlasů se přehoupne o pouhé dva. Hejtmanem, který to celé bude řídit, se stane Jiří Štěpán z ČSSD, každá z dalších stran koalice bude mít po jednom náměstkovi. S výjimkou TOP 09 pak strany budou mít po jednom dalším radním.
Jestliže koaliční spolupráce byla nejrychleji domluvená v Královéhradeckém kraji, nejrychlejší se svoláním ustavujícího jednání nového zastupitelstva byli v sousedním Pardubickém kraji. Tady šla povolební vyjednávání velmi rychle a stejně jako v dalších regionech, i tady bylo od vlády nad krajem odstaveno vítězné hnutí ANO. To jen těsně vyhrálo volby před ČSSD, která však nadále bude ve vedení kraje. Na sestavení koalice se totiž domluvila s doposud spoluvládnoucí Koalicí pro Pardubický kraj, ve volbách neúspěšnou SPO nahradí v koalici ODS a STAN. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít nová koalice pohodlnou většinu 28 křesel. Jasná jsou i místa ve vedení kraje. Staronovým hejtmanem bude Martin Netolický z ČSSD, jemuž bude i nadále krýt záda vicehejtman Roman Línek z Koalice pro Pardubický kraj. Náměstkem hejtmana se pak stane Michal Kortyš z ODS, jemuž bude svěřena oblast dopravy a dopravní obslužnosti. Řadovými radními za ČSSD budou Bohumil Bernášek pro školství a Václav Kroutil pro zemědělství, za Koalici pro Pardubický kraj René Živný pro sport a cestovní ruch a Pavel Šotola pro sociální věci a neziskový sektor. Za ODS se radním stane Ladislav Valtr, který bude mít v gesci zdravotnictví a za STAN Hana Štěpánová, která bude spravovat fondy EU a regionální rozvoj. Ustavující zasedání nového zastupitelstva je naplánováno na pátek 21. října od 17 hodin.
Jedním ze dvou krajů, ve kterých zopakovala i napotřetí volební vítězství sociální demokracie, byl Kraj Vysočina. Kandidátku sociální demokracie tady vedl spolehlivě nestraník Jiří Běhounek, který si vítězství zkušeně pohlídal, ovšem o pouhé dvě a půl procenta před hnutím ANO. Nicméně, na Vysočině se toho příliš po letošních krajských volbách moc nezmění. Dosud tady vládli sociální demokraté, jejichž menšina v zastupitelstvu měla tichou podporu komunistů. Nyní vše směřuje k tomu, že komunisté budou opět tiše podporovat - tentokrát ovšem koalici dvou ve volbách nejúspěšnějších uskupení, tedy ČSSD a ANO. Sociální demokracie by v radě měla mít pět křesel, hnutí ANO čtyři. Tichá podpora KSČM by měla být oceněna třemi placenými místy předsedů výborů. Ptát se, kdo bude příští čtyři roky na Vysočině hejtmanem, to je skoro zbytečné...
S poměrně slušným náskokem vyhrálo krajské volby v Olomouckém kraji hnutí ANO, kterému voliči dali v pětapadesátičlenném zastupitelstvu šestnáct křesel, zatímco dosud vládnoucí ČSSD jich získala jen devět. To ovšem neznamená, že se sociální demokraté nebudou v novém volebním období podílet na krajské vládě. V severozápadní části Moravy se totiž narodila koalice tvořená právě hnutím ANO, sociální demokracií a ODS. Tato tři uskupení mají v zastupitelstvu celkem třicet křesel, což pro většinu stačí. První a druhý ve volbách nejprve jednali s Koalicí pro Olomoucký kraj, jednání ale zkrachovala a tak byli do koalice pozváni právě občanští demokraté. Novým hejtmanem Olomouckého kraje se má stát lídr kandidátky ANO Oto Košta.
Jestliže jsme jižní Čechy překřtili na kraj Jiřího Zimoly, pak Zlínsko je jednoznačně Čunkovo. Starosta Vsetína a někdejší ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek nejenom podrtil své soupeře a získal pro KDU-ČSL krajské volební vítězství, ale také si připsal nejvíc preferenčních hlasů ze všech kandidátů v celé republice. Kroužek u jeho jména udělalo neuvěřitelných čtrnáct a půl tisíce voličů. Kdo je vládcem Zlínska je tak víceméně jasné. Nyní se vyjednává o přesné podobě krajské koalice, jasno má být do konce týdne. Z rozhovorů vyplývá, že lidovci budou s největší pravděpodobností vládnout společně s hnutím ANO a se STANem, ve hře je ještě rozšíření koalice o ODS. V prvním případě by tak koalice měla většinu 26 hlasů, ve druhém dokonce 29. Doposud vládnoucí ČSSD tak spolu s komunisty skončí v opozičních lavicích, třetí z dosavadní koalice, Strana práv občanů, se do zastupitelstva vůbec nedostala.
Fakt, že dosavadní hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek skončí po volbách jako pouhý řadový zastupitel, je jedním z největších překvapení voleb. Ale je to tak. Haškovu sociální demokracii o více než pět procent voličských hlasů překonalo hnutí ANO v čele s ředitelem brněnské městské policie a bývalým šéfem Haškova sekretariátu Bohumilem Šimkem. O necelé půlprocento před ČSSD skončila ve volbách i KDU-ČSL. Dvojka lidovců, bývalý jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, se navíc může chlubit největším počtem preferenčních hlasů, kterými se zdatně přibližuje Jiřímu Čunkovi ze sousedního Zlínského kraje.
A jak bude vypadat nová jihomoravská vláda? Vítězné hnutí ANO ji sestaví společně s ČSSD, TOP 09 + Žít Brno a Starosty pro jižní Moravu. Koalice se narodila s podmínkou, že Michal Hašek zůstane pouhým řadovým zastupitelem. Koalice, která má těsnou většinu 34 křesel v pětašedesátičlenném zastupitelstvu, podepsala už memorandum o spolupráci. Novým hejtmanem Jihomoravského kraje má být lídr kandidátky ANO Bohumil Šimek.
Sociální demokraté, kteří doposud společně s komunisty vládli Moravskoslezskému kraji, odcházejí do opozice, přestože v krajských volbách skončili druzí. Novými vládci regionu by se měli stát ANO, KDU-ČSL a ODS, kteří se domluvili na vzájemné spolupráci. Trojkoalice, která má v pětašedesátičlenném zastupitelstvu šestatřicetičlennou většinu, se už dohodla na rozdělení křesel v radě. Šest by jich mělo mít hnutí ANO, tři obsadí KDU-ČSL a dva občanští demokraté. Hejtmanem bude Ivo Vondrák, rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, který vedl do voleb hnutí ANO. Koaliční smlouvu podepíše nová trojkoalice během příštího týdne. (mes)
Hejtman: | Jiří Běhounek (ČSSD) |
---|---|
Krajské město: | Jihlava |
Rozloha: | 6796 km2 |
Počet obyvatel: | 515864 |
Hustota zalidnění: | 76 obyvatel/km2 |
NUTS: | Jihovýchod |
Radní: | Pavel Franěk (ANO), Vladimír Novotný (ČSSD), Jana Fischerová (ODS), Pavel Pacal (Starostové), Josef Pavlík (ANO), Jana Fialová (ČSSD), Jan Hyliš (ČSSD), Martin Hyský (ČSSD) |
Koalice: | ČSSD s podporou KSČM |
Počet obcí s rozšířenou působností: | 15 |
Počet členů rady: | 9 |
Počet členů zastupitelstva: | 45 |
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.