Vláda svými nařízeními zvyšuje platy, nám k tomu ale neposílá potřebné peníze, zní z českých a moravských krajů. O blížícím se zvýšení mezd ve veřejných službách dnes v Liberci jednala Rada Asociace krajů ČR.
Kraje se od začátku roku potýkají s problémem zvýšení mezd řidičů linkových autobusů, které svým nařízením schválila vláda v loňském roce. Regionální samosprávy musely sáhnout do svých rozpočtů a pro letošní rok z nich vytáhnout pro tyto účely celkem 840 milionů korun. Až těsně před dubnovou stávkou řidičů kabinet Bohuslava Sobotky „přiklepl“ krajům 420 milionů korun, tedy polovinu potřebné částky. Na minulém jednání Rady Asociace krajů ČR se hejtmani domluvili, že s poloviční úhradou budou souhlasit, ovšem za příslib, že kompenzace dostanou i v letech následujících. Ani příslib, ani peníze ovšem regiony dosud nezískaly.
DALŠÍ NAVÝŠENÍ PLATŮ
S účinností od 1. července letošního roku by se měly na základě nařízení vlády zvýšit platy také ve veřejných službách. „Má dojít k navýšení mezd a platů v sociální oblasti u pracovníků v přímé péči o 23% a u technických pracovníků o 9,1%,“ uvedla dnes hejtmanka Karlovarského kraje a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová. Podle ní by se mělo jednat o dva až dva a půl tisíce korun pro každého pracovníka. Navýšení platů se řešilo na nedávném zasedání tripartity, kde podle Vildumetzové premiér Sobotka přislíbil, že na navýšení mezd kraje dostanou příslušné finanční prostředky.
KDY? KOLIK? NIKDO NEVÍ...
Navýšení mezd v uvedené výši vláda schválila poslední květnový den, tedy krátce po tripartitě. V účinnost má vejít od 1. července, dotyční zaměstnanci by tedy zajímavější částku na své výplatní pásce měli najít už v srpnu. „My potřebujeme poskytovatelům sociálních služeb co nejdříve poslat finanční prostředky. Bohužel, Ministerstvo práce a sociálních věcí svolalo komisi až na 12. června, kde se dozvíme, kolik dostanou jednotlivé kraje finančních prostředků. Kraje se pak budou muset přihlásit do dotačního programu a ten proces bude podle mého názoru ještě dlouhý a může se stát, že poskytovatelé finanční prostředky v červnu neobdrží,“ řekla po jednání hejtmanů Jana Vildumetzová. „Komise měla zasednout už 1. června a mělo se na tom pracovat s větší intenzitou.“
PENÍZE PRO ZDRAVOTNÍ SESTRY
Nařízení vlády potěší i zdravotní sestřičky, zejména ty, které pracují přímo u lůžek bez odborného dozoru. Těm se totiž výplata zvýší o přibližně dva tisíce korun. Ovšem v úhradové vyhlášce by se to mělo projevit až od příštího roku, letos to chce ministerstvo zdravotnictví řešit prostřednictvím dotačního programu. „Bohužel, ten dotační program nebyl vypsán. V dubnu, březnu, květnu... jsme napsali několik dopisů, že chceme znát kritéria tohoto dotačního programu, že chceme znát podmínky. I tady totiž hrozí, že kraje nedostanou v dostatečném předstihu finanční prostředky,“ uvedla Vildumetzová, která nemá odezvu ani od ministerstva práce a sociálních věcí ani od ministerstva zdravotnictví.
KRAJE SE BOJÍ O PENÍZE
Nulová reakce na žádosti ohledně peněz, které by v nejbližší době měly přijít na pokrytí navýšení mezd v sociálních službách i ve zdravotnictví, představuje pro kraje značnou nejistotu. Tím spíš, že je zatím ticho po pěšině i ohledně 420 milionů korun, kterými měl stát podle příslibu premiéra kompenzovat náklady na navýšení mezd řidičů autobusů. „Byla bych ráda, kdybyste vy, média, položili panu premiérovi otázku, jestli těch 420 milionů ještě v rozpočtové rezervě má, protože začínáme mít signály, že tyto finanční prostředky tam nejsou. To bereme jako velký faul,“ prohlásila dokonce předsedkyně Asociace krajů.
ZAMĚSTNANCI O PENÍZE NEPŘIJDOU
Ani lidé v sociální sféře, ani zdravotní sestry nemusejí mít strach o to, že by se jim výplata podle nařízení vlády nezvýšila. Pokud ovšem stát peníze krajům nepošle tak, jak slíbil, budou muset regiony sáhnout jinam. „Nařízení vlády je pro nás závazné,“ řekl hejtman Zlínského kraje a místopředseda Rady Asociace krajů ČR Jiří Čunek. „Vyrovnáme se s tím, ale pak nebudeme moci financovat jiné věci, které ve správě kraj má. Ať to jsou cesty, sociální zařízení, ne z pohledu platů, ale investic, všechny záležitosti kolem nemocnic, které vlastníme a hlavně také vlastníme školy. Peníze vydat musíme, také je vydat chceme, ale není možné dlouhodobě udržet to, že je vezmete tam, kde se opravuje a investuje.“ Podle Čunka dokonce i Ústava státu nařizuje zaplatit obcím i krajům výdaje, pro které se stát rozhodne.
OBAVU BUDÍ ZKUŠENOSTI
Kraje v tuto chvíli netuší, jak celá situace kolem navyšování mezd dopadne. Dosavadní zkušenosti přitom říkají, že obávat se skutečně mohou. „Na minulém jednání Rady Asociace krajů jsme přijali 420 milionů korun s tím, že chceme, abychom je měli garantovány i v dalších letech. Patnáctého května jsme premiérovi poslali všechny dodatky ke smlouvám s dopravci a do současné doby to nebylo na programu jednání vlády, nikdo s námi nekomunikuje a není ani snaha splnit to, co nám bylo slíbeno,“ vysvětlila Vildumetzová. „Jde o to, že vláda něco slíbí a má nám poslat peníze. Ovšem ona, když udělá předvolební šťouch, rozhodne a oznámí skupině zaměstnanců, že jí dává peníze, pak už jí nezajímá, že to fakticky neudělá,“ doplnil Čunek.
Hejtman: | Jiří Běhounek (ČSSD) |
---|---|
Krajské město: | Jihlava |
Rozloha: | 6796 km2 |
Počet obyvatel: | 515864 |
Hustota zalidnění: | 76 obyvatel/km2 |
NUTS: | Jihovýchod |
Radní: | Pavel Franěk (ANO), Vladimír Novotný (ČSSD), Jana Fischerová (ODS), Pavel Pacal (Starostové), Josef Pavlík (ANO), Jana Fialová (ČSSD), Jan Hyliš (ČSSD), Martin Hyský (ČSSD) |
Koalice: | ČSSD s podporou KSČM |
Počet obcí s rozšířenou působností: | 15 |
Počet členů rady: | 9 |
Počet členů zastupitelstva: | 45 |
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.