Nový pomník na Trotině

trotinaSté výročí založení republiky si v Trotině připomněli odhalením památníku padlých v I. světové válce a legionářů z obce Trotiny. Památník ve tvaru státní vlajky odkazuje ke vzniku republiky, obecní znak symbolizuje místo, odkud vojáci pocházeli. Pravá strana nese jména padlých vojáků, levá mužů, kteří vstoupili do legií. V horní části stojí nápis „Za svobodu“, aby odkaz odvahy a hodnot, za které tito muži bojovali a byli odhodláni položit svůj život – svoboda a samostatnost, nezůstaly zapomenuty.

S myšlenkou vzpomínky na padlé přišel začátkem září Tomáš Vojtěch. Zastupitelstvo se rozhodlo památník postavit, ale na celou akci zbývaly necelé dva měsíce. Naštěstí se vše podařilo a Adam Veselý, kameník z Hořic žijící na Trotině, mohl památník zhotovit podle návrhu Jany a Tomáše Saifrtových. Historické podklady poskytla paní Tomíčková z Hořického muzea a Josef Šorm, badatel z Dolního Dehtova. Základ pro památník vybudoval Yaroslav Dzhugan s přáteli a Radek Seifert. Usazení obstarala technika ze zemědělského družstva Miletín. Všem, kdo se v tak krátkém čase podíleli na realizaci památníku patří veliký dík.

Samotné odhalení se neslo v duchu vzpomínky na padlé vojáky a muže, kteří vstoupili do legií. Památník padlých a legionářů byl umístěn vedle památníku prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, který nechali vytvořit občané Trotiny před 80ti lety na počest události z roku 1926, kdy první prezident vesničkou projížděl. Je tedy symbolické, že se památník padlých a legionářů odhalil k stému výročí republiky na místě vzpomínky na prezidenta osvoboditele. Slavnostní události přihlíželo, i přes nepřízeň počasí, přes 40 návštěvníků a přijela dokonce dcera a rodinní příslušníci jednoho z legionářů, Františka Holana.

Po odhalení památníku následovalo, s krátkou přestávkou na zahřátí, sázení lípy a společenské posezení na obecním úřadě, kde byl místními ženami připraven raut. Součástí akce byla i dětská soutěž a malá výstava s okénkem ke vzniku Československa a s úryvky z knihy „V kole vojny“, psané legionářem Josefem Lacinou, který prošel stejnou strastiplnou cestu válkou jako trotinský legionář, pan František Holan. Obyvatelé Trotiny, která má pouhých 80 obyvatel, si tak spolu s návštěvníky důstojně připomenuli stoleté výročí naší státnosti. Jana Saifrtová, starostka obce

Královehradecký kraj

logo colour CMYK

Hejtman:  Jiří Štěpán (ČSSD)
Krajské město: Hradec Králové
Rozloha: 4756 km2
Počet obyvatel: 560830
Hustota zalidnění: 118 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Martin Červíček (ODS), Martina Berdychová (Starostové a Východočeši), Aleš Cabicar (TOP 09), Vladimír Derner (KDU-ČSL), Rudolf Cogan (Starostové a Východočeši), Pavel Hečko (ČSSD), Karel Klíma (KDU-ČSL), Václav Řehoř (ODS)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji