Peněz se nedostává na dopravu i sociální služby

lbkDíra až 900 milionů korun. O tolik více by v Libereckém kraji potřebovali mít k ruce při sestavování rozpočtu. Peníze chybí na opravy silnic, které kraj převzal v žalostném stavu, na sociální služby a další oblasti. Kraj ve výhledu rozpočtu na další roky také počítá s dosud neschváleným navrácením rozpočtového určení daní z 7,89 % na 8,92 %.

V současnosti má Liberecký kraj schválený rozpočtový výhled na období let 2015 – 2018. Rok 2015 však přinesl řadu změn, které mají ve svém důsledku vliv na krajský rozpočet jak v pozitivním, tak negativním smyslu. Dopady těchto úprav jsou natolik významné, že se zastupitelstvo rozhodlo rozpočtový výhled aktualizovat. Plán nyní vychází z rozpočtového výhledu na období 2016-2019, který začátkem října schválila Rada Libereckého kraje, následně se jím bude zabývat zastupitelstvo. To se pak chystá blíže projednávat otázku krajských peněz na příští rok koncem listopadu.

S ohledem na předpoklad příznivého vývoje tvorby daňových příjmů v následujících letech na kraji přehodnotili odhadovaný růst objemu daňových příjmů kraje, které jsou rozhodujícím zdrojem výdajů. Pro rok 2016 byl výchozí objem daňových příjmů navýšen proti schválenému výhledu o zhruba 10 %, téměř o 228 milionů korun. Pro následující roky, na které je aktualizovaný rozpočtový výhled sestavován, navrhují též zachování předpokládaného 1% meziročního nárůstu daňových příjmů kraje.

„Z mého pohledu by bylo důležité sjednotit skladbu veřejných rozpočtů u státu, krajů
i obcí, aby do rozpočtového určení daní byla zanesena spotřební daň, silniční daň (ta zůstává státu, ale platí se za užívání všech komunikací). Výnos z mýta bych ponechal na financování obnovy a rozšiřování sítě dálnic,“
doplnil náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, investic, správy majetku a informatiky Marek Pieter.

Mimořádnou pomoc kraj přijal letos v podobě dotace na zlepšení stavu komunikací II. a III. třídy od Státního fondu dopravní infrastruktury, která pro všechny kraje činila celkem zhruba 4,5 miliardy korun. Ta ale prý přesto neřešila investiční podfinancování stavu silnic, které kraje převzaly v roce 2001 žalostném stavu.

POSTRÁDAJÍ TÉMĚŘ 900 MILIONŮ

Mezi rozpočtové priority patří: finanční zajištění smluvních závazků kraje, optimalizace finančních vztahů rozpočtu kraje k jím zřizovaným příspěvkovým organizacím, zrychlení tempa růstu kapitálových výdajů a jejich podílu na celkových výdajích kraje, finanční zajištění potřeb nového programovacího období EU na období let 2014 – 2020, průběžné snižování zadluženosti kraje, stabilizace výdajů spojených s výkonem přenesených a samostatných působností kraje včetně výdajů na činnost jednotlivých orgánů kraje, profinancování přijaté strategie podpory požární ochrany v Libereckém kraji na období let 2014 – 2016, profinancování přijaté strategie podpory sportu v Libereckém kraji na období let 2013 – 2016, zakotvení výdajových rámců pro poskytování finančních transferů v jednotlivých oblastech podpory již ve schváleném rozpočtu na rok 2016 a jejich meziroční navýšení. „V rámci projednávání rozpočtového výhledu bylo od všech resortů požadavků za 3,5 miliard korun. Tato částka převyšuje možnosti kraje o 890 milionů korun (příjmy činí 2,61 miliard). Nejvíce neuspokojených požadavků je především v oblasti dopravy, sociálních služeb, dotačního fondu a kapitálových výdajů do nemovitého majetku kraje,“ vyjmenoval náměstek Marek Pieter.

Současné vedení Libereckého kraje hledá úspory především ve snižování provozních výdajů, v navyšování kapitálových výdajů a optimalizací jednotlivých procesů. V současné době krajům také velice napomáhá možnost čerpání dotací jak na kapitálové výdaje, tak i na měkké projekty. Liberecký kraj v období let 2007 až 2013 uskutečnil projekty s podporou EU ve výši 3,2 miliard korun. Lukáš Zitka

Liberecký kraj

lbk

Hejtman:  Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj)
Krajské město: Liberec
Rozloha: 3163 km2
Počet obyvatel: 447788
Hustota zalidnění: 139 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Jitka Volfová (ANO), Jiří Löffelmann (SLK), Radka Loučková Kotasová (ANO), Marek Pieter (SLK), Přemysl Sobotka (ODS), Pavel Svoboda (ČSSD), Petr Tulpa (SLK), Květa Vinklátová (SLK)
Koalice: Starostové pro LBK a Změna pro LBK

Počet obcí s rozšířenou působností: 10
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

 

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji