Volby se blíží, kampaně jsou v cílové rovince

jednani vladaNecelý měsíc zbývá do krajských voleb a v jednotlivých městech a vesnicích vrcholí kampaně. Z billboardů u dálnic na řidiče shlíží tváře a hesla jednotlivých politických stran, na náměstích vyhrává hudba ze stánků olepených volebními plakáty a v médiích se politici předhání nejen ve slibech, ale také ve vzájemných útocích a hádkách. Dá se tedy, říct, že nic nového. Přesto – co lze od letošních krajských voleb očekávat a jakých témat se dotýkají jednotlivé kampaně?

Celkem 89 stran, hnutí a koaličních subjektů kandiduje v letošních krajských volbách. Ačkoliv jde o vysoké číslo, je to ve skutečnosti o čtyři subjekty méně než před čtyřmi lety. Na druhou stranu bylo letos podáno celkem 270 kandidátních listin, což je pro změnu o dvě desítky více než v roce 2012. Podle analytiků je to dáno hlavně větším počtem koalic, vzniklých s cílem zvýšit svou šanci na lepší volební výsledek. Právě tyto koalice se navíc často vyhraňují proti velkým parlamentním subjektům ČSSD a ANO. Jenže všechny dosud proběhlé předvolební průzkumy ukazují, že jsou to tyto dvě partaje, které budou hrát ve volbách nejspíš prim a přisuzují jim jednoznačně největší počet voličských hlasů či nejvyšší voličský potenciál.

Například podle nedávného průzkumu agentur Median a STEM/MARK by sociální demokracie, která v současnosti ovládá hejtmanská křesla v jedenácti z celkem třinácti krajů, ztratila dominantní postavení ve většině regionů. Z průzkumu vyplývá, že by si nejlépe vedla pouze v Jihočeském kraji a na pro ni tradičně silné Vysočině. V celkem devíti regionech by prim hrálo hnutí ANO. Vůbec největší zisk mu průzkum přisuzuje v Plzeňském kraji, kde by strana mohla získat až 35 procent hlasů. Jen o něco méně by mohlo hnutí získat v tom Karlovarském, v Ústeckém nebo v Moravskoslezském. Přitom především u posledních dvou tradičně silně levicových krajů by byl takový vývoj velkým překvapením. Velmi ostrý souboj se očekává naopak v Jihomoravském kraji, kde průzkum přisuzuje oběma partajím shodně po třiceti procentech. Ačkoliv to zatím vypadá na souboj dvou velkých rivalů z vládní koalice, i s ostatními stranami je potřeba počítat. V Libereckém kraji si vedou velmi dobře doposud vládnoucí Starostové pro Liberecký kraj. Podle zmíněného průzkumu by dokonce dosáhli na vítězství. Ale i KSČM, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL budou usilovat o velký počet zastupitelských křesel a mohou podle agentur získat v řadě krajů přes deset procent hlasů. Je tak velmi pravděpodobné, že nás po volbách opět čeká velmi zajímavé a v některých krajích možná velmi složité sestavování vládnoucích koalic.

KAMPANĚ FINIŠUJÍ

Se začátkem září odstartovala většina stran hlavní části předvolebních kampaní. Mírný favorit voleb ČSSD se voličům nabízí na předvolebních mítincích či na plakátech. „Sociální demokracie je pro lidi jistota. Záruka, že každá krajská vláda za účasti ČSSD se bude chovat sociálně ohleduplným způsobem,“ prohlásil na slavnostním zahájení kampaně její předseda Bohuslav Sobotka. Ten také oznámil, že pokud ČSSD neuspěje, nebude už znovu kandidovat na šéfa strany. ANO zahájilo ostrou část kampaně v Ostravě a i v tomto případě jde o hlavně o setkávání s voliči v ulicích či o reklamní materiály. Cílem je podle předsedy hnutí Andreje Babiše pět hejtmanských křesel. „Pro nás je to poprvé a bude to nová zkušenost. Nejsme favorité voleb, jsme outsider, takže zůstáváme při zemi,“ uvedl. Třetí vládní koaliční partner KDU-ČSL se snaží konkurovat zmíněným partajím hlavně spoluprací v rámci koalic. S výjimkou pěti krajů, kde má strana vlastní kandidátku, jde do voleb právě společně s jinými subjekty – například s SNK-ED nebo se Stranou zelených. Cílem je podle předsedy Pavla Bělobrádka navýšit počet zastupitelů, v současnosti jich má strana 60.

A co další strany? ODS, která ve volbách obhajuje 102 zastupitelských mandátů, cílí především na ty, „kteří věří ve svobodu a vlastní schopnosti“. „Chceme vrátit politice obsah. Nemůže být jen o rozdávání koblih, ale musí být o tom, jak chceme spravovat tuto zemi, aby se lidem dařilo lépe,“ říká šéf strany Petr Fiala. Komunisté i letos sází hlavně na sociální oblast a s voliči komunikují především v ulicích. TOP 09 oproti tomu využívá hlavně sociální sítě, kontaktní kampaň a láká na nové webové stránky. S velkou vervou se do kampaně pustilo hnutí STAN. Jeho hlavním tématem je i tentokrát rozdělování krajských peněz. „Tak aby městům, obcím, privátnímu i neziskovému sektoru přicházely peníze, na které bude vidět. Které se nebudou rozdělovat kamarádíčkům ze strany nebo kamarádíčkům ze spřátelené firmy,“ uvedl předseda hnutí a místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

BEZPEČNOST A DOPRAVA

V souvislosti s předvolební zápolením se nabízí otázka, zda i tentokrát najdeme v předvolebních materiálech nějaké téma, které by rezonovalo napříč stranami i jednotlivými regiony. Pravdou je, že něco podobného, jako bylo před osmi lety rušení poplatků ve zdravotnictví nebo v posledních krajských volbách boj proti korupci, bychom tentokrát hledali marně. Nejblíž k tomu má asi zaklínadlo jménem bezpečnost, které se v posledních měsících objevuje hlavně kvůli uprchlické krizi. Letos snad poprvé ji najdeme na předních místech téměř všech kandidujících subjektů. „Absolutní prioritou je pro nás bezpečnost kraje v nejširším smyslu – od financování hasičů, policie a záchranky přes ochranu škol, opatření proti extrémnímu suchu na jižní Moravě až po připravenost na problémy typu blackout či masová nelegální migrace,“ prohlásil kupříkladu sociálnědemokratický hejtman Michal Hašek, kterému se na jižní Moravě postaví za hnutí ANO šéf brněnských strážníků Bohumil Šimek. Na druhou stranu někteří politici poukazují na to, že využívat toto téma je populismus. Prohlásil to kupříkladu šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nebo kandidát na hejtmana Plzeňského kraje za ODS Martin Baxa. Ten uvedl, že jeho strana aktivně téma využívat nebude. „Prostě proto, že kompetence kraje v tomto ohledu nejsou takřka žádné a my chceme nabízet to, co reálně udělat můžeme.“ Nakonec se tak zdá, že se větší pozornost veřejnosti stočila k tradičnějším krajským tématům. Kupříkladu k sociální oblasti nebo možná ještě o trochu víc k dopravě. Dostavět dálnici D6 v Karlovarském kraji, D11 v Královéhradeckém kraji či masivně investovat do oprav krajských komunikací. Pohnout se stavbou dálnice na Vídeň na jižní Moravě nebo přispět k rychlejšímu budování obchvatů jihočeských měst. To jsou jen některé ze slibů mnoha kandidujících subjektů.

ČEKAJÍ SE VELKÉ SOUBOJE

Pokud budou kvůli něčemu letošní volby zajímavé, tak rozhodně kvůli mnoha očekávaným soubojům. Největší pozornost se upíná k Jihomoravskému kraji, kde to prozatím vypadá na střet hejtman Michal Hašek vs. všichni ostatní. Hejtman je pod palbou kritiky především kvůli údajné spolupráci kraje s lobbistkou Janou Mrencovou. Někteří lidé jsou přesvědčení, že v celé věci lže a že kraj platil peníze za neodvedenou práci. Sám Hašek to ale ostře odmítá a je přesvědčen, že jde o snahu ho zdiskreditovat před volbami. Celou záležitost už začala zkoumat i Národní centrála proti organizovanému zločinu. Velmi zajímavý střet osobností čeká Královéhradecký kraj. Ve volbách se zde pedagogovi Jiřímu Štěpánovi, který kandiduje za ČSSD, postaví bývalý policejní prezident Martin Červíček za ODS či exministr zdravotnictví Leoš Heger za TOP 09. „Úlohu lídra jsem přijal i proto, že zdravotnictví, které je mojí profesí, patří k oblastem, o které je potřeba pečovat v kraji i v celém státě,“ prohlásil poslední jmenovaný ke své kandidatuře. Jihočeský kraj přichystá pro změnu souboj dvou hejtmanů – toho současného Jiřího Zimoly a toho bývalého Jana Zahradníka, který kandiduje za ODS. Do souboje o hejtmanský post ovšem bude chtít promluvit i poslankyně z hnutí ANO Jana Maxová. Ve Zlínském kraji se také očekává velký boj. Dosavadnímu krajskému radnímu pro školství Petru Navrátilovi postaví exministr pro místní rozvoj Jiří Čunek za KDU-ČSL nebo podnikatel Ivo Valenta, který kandiduje v barvách Svobodných. Zda se nakonec někomu z nich podaří získat post nejvyšší, se ukáže už za pár týdnů. Filip Appl

 

Moravskoslezský kraj

sym logo

Hejtman:  Ivo Vondrák (ANO)
Krajské město: Ostrava
Rozloha: 5427 km2
Počet obyvatel: 1259791
Hustota zalidnění: 230 obyvatel/km2
NUTS: Moravskoslezsko
Radní: Lukáš Curylo (KDU-ČSL), Jakub Unucka (ODS), Jaroslav Kania (ANO), Martin Gebauer (ANO), Jan Krkoška (ANO), Jarmila Uvírová (ANO), Stanislav Folwarczny (ODS), Jiří Navrátil (KDU-ČSL), Vít Slováček (KDU-ČSL), Radomíra Vlčková (ANO)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 22
Počet členů rady: 11
Počet členů zastupitelstva: 65

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji