Radniční noviny: Dotace na boj se smogem míří hlavně do dopravy

car exhaust 1902909 1920Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR pokračují v podpoře projektů zlepšujících kvalitu ovzduší v České republice. Přichází se zcela  novou podporou zpracování akčních plánů a na zavádění nízkoemisních zón ve městech a obcích. Na ně vyčlenil rezort celkem 110 milionů korun, o které se mohou obce a kraje ucházet od 5. května. Zároveň mohou požádat i o dotace na projekty spojené s rozvojem místní Agendy 21 a zapojením do iniciativy Pakt starostů a primátorů pro klima a energii. Na tyto projekty bylo vyčleněno 15 milionů korun.

 

Cílem MŽP je motivovat obce tam, kde to má smysl, ke speciálním opatřením v oblasti dopravy. Nabízí proto obcím finanční prostředky na zpracování dopravních studií, které mohou vést k zavedení nízkoemisních zón, ale třeba také ke zpracování regulačních řádů, které regulují dopravu po omezenou dobu. To je jedna část aktuální podpory mířící přímo do zlepšení kvality ovzduší. Další peníze MŽP uvolní na zrychlení provedení opatření, která vyplývají z Programů zlepšování kvality ovzduší prostřednictvím konkrétních akčních plánů.

První ze tří nově vyhlašovaných výzev pomůže radnicím předcházet smogovým situacím a snížit hlukovou zátěž obytných oblastí. Prostředky získají obce na zpracování studií proveditelnosti pro zavedení nízkoemisních zón, na zpracování plánů udržitelné městské mobility a na zpracování studií proveditelnosti regulačních řádů.

CO ANALÝZY UMOŽNÍ?

U emisí z dopravy zaznamenává MŽP v posledních letech opětovný nárůst. Obce mohou na řešení nepříznivé situace získat až 80% dotaci. Díky dotovaným studiím proveditelnosti budou mít města a obce k dispozici všechny podklady umožňující vyhlášení nízkoemisní zóny. Výsledkem této analýzy bude představa o množství vozidel, kterých se mají týkat nastavená pravidla, návrh optimalizace dopravní infrastruktury i dalších dopravních opatření dané obce, dále analýza kvality ovzduší včetně zhodnocení efektu po zavedení nízkoemisní zóny. Studie obcím nabídne i výběr objízdné trasy, plán pro organizaci dopravy a dopravního značení, stanovení pravidel podle emisních kategorií vozidel, výjimky pro vjezd do nízkoemisní zóny atd. Kromě jiného budou mít díky ní i vizi ekonomické efektivnosti projektu. Žádosti o dotace bude Státní fond životního prostředí ČR od obcí a měst přijímat do letošního 27. září.

PENÍZE NA ZPRACOVÁNÍ PLÁNŮ

K ochraně ovzduší přispěje i další dotační výzva, v níž je připraveno z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR 100 milionů korun na zpracování akčních plánů a následnou realizaci opatření vyplývajících ze schválených programů zlepšování kvality ovzduší. Určena je krajům a obcím s rozšířenou působností, které mohou své žádosti podávat do konce letošního června. Dotace pokryje krajskému nebo obecnímu úřadu do 31. 12. 2020 polovinu mzdových nákladů na jedno nově zřízené pracovní místo, zaměřené na zpracování akčního plánu a po jeho schválení na koordinaci a administrativní podporu aktivit stanovených tímto akčním plánem.

Zlepšit kvalitu životního prostředí ve městech a obcích, prostřednictvím mimo jiné i snižování emisí skleníkových plynů a místní Agendy 21, si klade za cíl poslední z trojice nových výzev. O dotaci ve výši 80 % z celkových výdajů mohou žádat obce, městské části, svazky obcí, kraje a místní akční skupiny do 29. září 2017.

Moravskoslezský kraj

sym logo

Hejtman:  Ivo Vondrák (ANO)
Krajské město: Ostrava
Rozloha: 5427 km2
Počet obyvatel: 1259791
Hustota zalidnění: 230 obyvatel/km2
NUTS: Moravskoslezsko
Radní: Lukáš Curylo (KDU-ČSL), Jakub Unucka (ODS), Jaroslav Kania (ANO), Martin Gebauer (ANO), Jan Krkoška (ANO), Jarmila Uvírová (ANO), Stanislav Folwarczny (ODS), Jiří Navrátil (KDU-ČSL), Vít Slováček (KDU-ČSL), Radomíra Vlčková (ANO)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 22
Počet členů rady: 11
Počet členů zastupitelstva: 65

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji