Slovenští novináři potřetí za sebou na Dnech slovenské kultury

 

20150904 142240 15 640x360Lázně Luhačovice, a. s., navštívili ve dnech 4. - 6. září 2015 slovenští novináři. Absolvovali prohlídku lázní s výkladem o historii Luhačovic ve vztahu ke společenskému dění a pobytem osobností ze Slovenska a jedinečnosti luhačovických minerálních pramenů. Zúčastnili se i na koncertě vokální hudební skupiny Fragile v rámci Dnů slovenské kultury. Zároveň si na vlastní kůži vychutnali blahodárné účinky lázeňských procedur a výjimečné vlastnosti zdejších minerálních vod. Novinářská cesta (press trip) byla zaměřena především na seznámení se zachovalými díly nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviče (1868-1947), ale i se samotnými lázněmi a účinky tamních minerálních pramenů na čele se světoznámou Vincentkou.

Vincentka je minerální voda z přírodního léčivého zdroje vyvěrající v Lázních Luhačovice. O zvelebování jména Vincentka se v současnosti dělí dvě společnosti - akciová společnost Lázně Luhačovice, která má práva na lázeňský způsob využívání Vincentky přímo v Luhačovicích a akciová společnost Vincentka, která má práva na plnění do lahví a její prodej. Pro obě společnosti je slovenský trh velmi důležitý. V Lázních Luhačovice jsou Slováci nejpočetnější zahraniční klientelou a Slovensko je i nejvýznamnějším vývozním teritoriem pro Vincentku v lahvích a produktů z ní.

Výkonný ředitel Lázní Luhačovice, a. s., Jiří Dědek řekl: ,,Slováci rádi chodí do Luhačovic především kvůli Jurkovičovi, Vincentce, kvalitním lázeňským a wellness službám, blízkosti vzdálenostní, jazykové a kulturní a krásnému prostředí. Lázně Luhačovice jsou nejoblíbenějšími zahraničními lázněmi pro Slováky, ročně se jich sem chodí rekreovat přibližně 2000. Již třetím rokem organizujeme obnovenou tradici Dnů slovenské kultury, kde vzniklo místo na pravidelné setkávání slovenské a české elity."

Akciová společnost Lázně Luhačovice se vzorně stará o odkaz nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Jurkoviče a jeho zachovalé díla a nabízí k tomu i produkt, který byl oceněn Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy, jako HIT sezóny pro rok 2015. Návštěvníci tak mají možnost vidět zachovalé díla nejen při návštěvě Lázní Luhačovice, ale i další - Na Sv. Hostýně (Křížová cesta), v Rožnově pod Radhoštěm (rozhledna), na Pustevnách (Libušín, Maměnka), v Brně (Jurkovičova vila), na Bradle (mohyla M. R. Štefánika) a také Skalici (Slovenský dům). Lázně zvažují i rekonstrukci dalších jedinečných památek Dušana Jurkoviče, což však závisí na ziskovosti takových náročných rekonstrukcí. Přestavbou bývalého Vodoléčebného ústavu, Říčních a slunečních lázní a Slatinných lázní by mohl vzniknout moderní hotelový komplex s wellness a lázeňskými službami.

Luhačovice, lázně s přírodními léčivými prameny, barevnou a lidovými prvky zdobenou architekturou Dušana Jurkoviče, s nesčetnými všedními či neobyčejnými příběhy řady osobností, které se zde za více než jedno století potkávali nebo míjeli, mají nesporně svůj genius loci. Největší a nejdůležitější roli v rozvoji lázní sehrál MUDr. František Veselý, lékař, balneolog, zakladatel a ředitel první akciové společnosti lázní luhačovických, jehož snem bylo vybudovat lázně slovanské duchem i tvarem. S odstupem času lze říci, že se mu podařilo jeho vizi naplnit. Na konci dvacátých let minulého století, v době, kdy většina lázeňských měst na západě Čech byla prakticky v cizích rukou, zdobily moravskoslovenské pomezí nepřehlédnutelné lázně, které vlastnili Češi, a které se staly i místem setkávání Čechů a Slováků.

Návštěvníci si vychutnávají v Luhačovicích nejen tradiční lázeňské a relaxační služby, ale chodí sem i za nezapomenutelnými kulturními zážitky. Pověstné luhačovické kulturní léto má mezinárodní charakter. Lázně Luhačovice mají nenapodobitelnou atmosféru, ke které od května do konce září patří kolonádní koncerty rozmanitých kulturních žánrů. Pokud člověk hledá místo na příjemný relax, pohodu a zároveň i zajímavý program, který mu zpříjemní pobyt, Lázně Luhačovice jsou to pravé místo na zdravotní dovolenou a odpočinek. V Luhačovicích se dá příjemně strávit den procházkami, posezením v obnoveném lázeňském parku, ochutnáváním zdejších světoznámých minerálních vod na čele s Vincentkou a obdivováním pohádkově krásných staveb ve stylu lidové secese, které tu po sobě zanechal Dušan Jurkovič.

Na rekonstrukci lázeňského parku volně navazuje i rekonstrukce ulice Dr. Veselého, která je spojnicí městského centra a lázeňského areálu. Stavba začala v dubnu 2014 a v současnosti stavbaři finišují s náročnou stavbou, která mimo jiné obohatí město s největšími moravskými lázněmi o zcela nové architektonické prvky - malou městskou kolonádu či stěnu se vzpomínkou na výrazné osobnosti, které Luhačovice navštívili.

V posledních dvou letech se ustálila pobytová návštěvnost Slováků na počtu kolem 2000 osob, zatímco v roce 2012 to bylo pouze kolem 1000. Kromě toho Slováci rádi chodí do Luhačovic na jednodenní výlety. Nejnavštěvovanějším zařízením pro Slováky je v Luhačovicích ALEXANDRIA **** Spa & Wellness hotel, jehož služby využívá téměř polovina slovenských klientů. Velmi oblíbený je i další čtyřhvězdičkový hotel Jurkovičův dům. K nejoblíbenějším pobytem se řadí prodloužené wellness víkendy, relaxační pobyty, týdenní pro seniory, ale i klasické léčebné pobyty.

Slováky oslovuje, vedle historie, geografická blízkost, když do Luhačovic mají mnozí blíže než do slovenských lázní. Luhačovice jsou po cestě vzdáleny pouze 25 km od hraničního přechodu Drietoma - Starý Hrozenkov, 54 km od Trenčína a 165 km od Bratislavy. Lázně Luhačovice patří k lukrativním léčebným lázním v ČR a jsou lokalizovány v prostředí štědrých přírodních zdrojů. Přitom produktová rozmanitost nabízených pobytů umožňuje využít jejich blahodárné účinky různým cílovým skupinám. Ubytování a služby uspokojí tak milovníky luxusu, tak klienty upřednostňující cenově dostupný standard. V neposlední řadě je pro ně lákadlem jedinečnost a vzácnost luhačovických minerálních vod.

Více informací je na www.LazneLuhacovice.cza www.HotelAlexandria.cz

PR

 

Olomoucký kraj

logo olomouckeho kraje

Hejtman:  Oto Košta (ANO)
Krajské město: Olomouc
Rozloha: 5267 km2
Počet obyvatel: 641681
Hustota zalidnění: 121 obyvatel/km2
NUTS: Střední Morava
Radní: Jiří Zemánek (ČSSD), Jan Zahradníček (ANO), Dalibor Horák (ODS), František Jura (ANO), Ladislav Hynek (ČSSD), Pavel Šoltys (ČSSD), Milan Klimeš (ANO), Ladislav Okleštěk (ANO), Petr Vrána (ANO), Ivo Mareš (ODS)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 13
Počet členů rady: 11
Počet členů zastupitelstva: 55

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji