Návštěvnost Čechů a Slováků v Karlových Varech brzdí 3 stereotypy

 

Přiznejte si - kolikrát v životě jste byli v Karlových Varech? Většina Slováků a možná i Čechů nikdy. Mnozí zas byly pouze na Karlovarském filmovém festivalu, ale slasti lázeňského pobytu neochutnali. Tudíž je načase přestat si namlouvat zástupné argumenty a prohlédnout si tenhle krásný kout Česka, který uznává celý svět. Stojí to za pár hodin jízdy a cenu, která je srovnatelná s jinými, daleko méně známými lázněmi. Vyzkoušejte na sobě blahodárné účinky Vřídla a rozmanité procedury, jaké vám nabízejí zařízení akciové společnosti Bohemia-lázně Karlovy Vary. Na vlastní kůži si je vyzkoušela i početná výprava slovenských novinářů, kteří ve dnech 15. až 19. října 2015 navštívili Karlovy Vary.

 

V souvislosti s Karlovými Vary se v posledních letech vžili 3 klišé: že jsou plné Rusů, drahé a daleko. Tyto stereotypy však nejsou pravdivé, nebo jsou pravdivé pouze zčásti a relativně. Například v zařízeních Bohemia-lázní tvoří Rusové v současnosti cca jednu třetinu. Ředitel Bohemia-lázní, a. s., Karlovy Vary, Jiří Sluka k tomu poznamenal: „Ruská klientela v současnosti netvoří ani zdaleka početnou většinu. V roce 2014 jsme u nás přivítali 11 027 osob, z toho bylo 4613 z Ruska. Rusové tak loni tvořili nejpočetnější skupinu, ale bylo jich zde cca 40 % ze všech návštěvníků. Je pravdou, že už loni došlo k určitému poklesu ruské klientely v důsledku poklesu kurzu rublu a dopadu událostí kolem východní Ukrajiny. V prvním pololetí letošního roku pokles Rusů pokračoval. Naše společnost však stojí o všechny klienty. Přivítali bychom větší počet domácích návštěvníků, ale i návštěvníků ze Slovenska. V současnosti sice české lázně zažívají oživení po chudých letech, kdy byly do značné míry ovlivněny restriktivní vyhláškou indikačního seznamu, ale na jejich počtech v rámci Karlových Varů se to příliš neprojevilo. Zde za posledních 15 let česká klientela netvořila většinu a má bohužel zafixováno, že Karlovy Vary jsou jen pro rusky mluvící klienty. Naše společnost však byla a je otevřena každému návštěvníkovi. V prvním pololetí 2015 jsme zaznamenali menší zvýšení počtu českých klientů, což však výpadek ruských nenahradí.“

 

Dodal, že Bohemia-lázně mají ve srovnání s jinými lázeňskými domy v Karlových Varech poměrně hodně českých klientů, ale ani zdaleka to není tolik, jako by si všichni přáli. „Jako jedny z mála v Karlových Varech máme uzavřeny smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami. Takže stačí, aby se zájemci hlásili v zdravotních pojišťovnách k pobytům u nás, a my se již o nich postaráme. Každý si zde najde cenově přiměřenou úroveň ubytování a procedury poskytujeme stejně kvalitně všem našim klientům, bez ohledu na jejich finanční situaci. Všechny potřebné procedury pro jednotlivé diagnózy jsou již zahrnuty v ceně léčebného pobytu pro samoplátce. Pacienti vysláni zdravotními pojišťovnami už neplatí nic, nebo se podílejí podle kategorie pouze na nákladech na stravu a části ubytování. Hrazeny jsou léčebné lázeňské pobyty s programem diabetologickým, rehabilitačním a rekondičním po onkologických onemocněních. Zajišťujeme 24 hodinovou lékařskou pohotovost, což je málokde samozřejmostí,“ konstatoval J. Sluka.

Dále poukázal na to, že Slováci chodí do Karlových Varů zatím méně, no Bohemia-lázně mají zájem také o tuto klientelu. Legislativa Evropské unie Slovákům umožňuje požádat i o proplacení pobytu v ČR svou zdravotní pojišťovnou. Musí tak však učinit předem a pojišťovna jim uhradí náklady pouze do výše nákladů jako v slovenských lázních. Jako samoplátci však mají pobyty bez administrativních komplikací. Karlovy Vary však nejsou jen pro nemocné. Můžete zde absolvovat i wellness či regenerační pobyty.

 

„Zde přicházíme k druhému stereotypu a to, že Karlovy Vary jsou drahé. Není to pravda. V zařízeních společnosti Bohemia-lázně, a. s., Karlovy Vary, si mohou klienti dopřát světoznámé lázně za přijatelné ceny. V nabídce jsou lázeňské pobyty pro různé cenové možnosti našich klientů, najdou si v nich ubytování i s procedurami již od 1250 Kč (45 eur) na den. Navíc, každý rok mohou využít také nabídku výjimečných mimosezónních cen. Nyní mají na výběr například 7denní pobyt Medical Wellness Energy s plnou penzí a procedurami za cenu od 7500 Kč (277 eur) osoba / pobyt, Relaxace a regenerace - 3 nebo 4denní pobyt s polopenzí a procedurami za cenu od 2770 Kč (102 eur) osoba / pobyt, 8denní pobyt Vitalita 60 + s plnou penzí nebo polopenzí se 14 procedurami za cenu již od 6650 Kč (245 eur) osoba / pobyt. V nabídce je i Odpočinek pro všechny generace a to 7 nebo 14denní pobyt s plnou penzí a 10 procedurami na týden za cenu 1250 Kč (46 eur) osoba / den,“ vyjmenoval J. Sluka.

 

Třetím stereotypem je velká vzdálenost. Ta je však relativní. Poslední rok je k dispozici nejbohatší nabídka dopravy v dějinách. Pokud si jízdenky koupíte v předstihu na internetu, jízdné je velmi přijatelné a pro všechny typy důchodců platí ještě i slevy. Z Brna můžete být autem v Karlových Varech již za 3 hod. 30 min., z Ostravy za 5 hod. 13 min. a z Bratislavy autem trvá cesta 4 hod. 45 min. (autobusy 6 hod. 45 min.). Nejrychlejší cesta z Brna do Karlových Varů s přestupem v Praze, trvá jen 5 hodin autobusy Gumdrop bus, nebo Eurobus a Student Agency, autobusy Student Agency 5 hodin a 10 minut, vlaky Českých drah 6 hod. 5 min. Z Ostravy do Karlových Varů trvá nejrychlejší cesta vlakem Regiojet s přestupem v Praze na vlak Českých drah (ČD) 7 hod. 6 min, kombinaci vlaků Leo Express a ČD to trvá 6 hod. 56 min. Vlakem ČD bez přestupu 8 hod. 27 min. Běžný jednosměrný lístek kombinací vlaků Leo express a ČD Ostrava-Karlovy Vary se dá sehnat přes internet v předstihu od cca 558 Kč (20,50 eur). Brno-Karlovy Vary od cca 370 Kč (13,60 eur) autobusy společnosti Student Agency, vlaky Českých drah cca 550 Kč (20 eur).

 

Město Karlovy Vary nabízí i mnoho kulturních akcí. Samotné město žije bohatým kulturním společenským životem, světově proslulý je především zdejší filmový festival. V listopadu se zde koná 50. jubilejní MEZINÁRODNÍ pěvecké soutěže Antonína Dvořáka 12. - 20. 11. 2015 (http://www.singingcompetition.eu/index.php/kalendar). Kromě toho jsou ve Varech stále výstavy v Galerii umění či v Becherově vile, k dispozici jsou muzea Becherovky, sklárny Moser, Muzeum voskových figurín a výlety do okolí (https://www.karlovyvary.cz/cs/kalendar-akci). 

 

Další informace jsou na: www.bohemia-lazne.cz

PR

 

Olomoucký kraj

logo olomouckeho kraje

Hejtman:  Oto Košta (ANO)
Krajské město: Olomouc
Rozloha: 5267 km2
Počet obyvatel: 641681
Hustota zalidnění: 121 obyvatel/km2
NUTS: Střední Morava
Radní: Jiří Zemánek (ČSSD), Jan Zahradníček (ANO), Dalibor Horák (ODS), František Jura (ANO), Ladislav Hynek (ČSSD), Pavel Šoltys (ČSSD), Milan Klimeš (ANO), Ladislav Okleštěk (ANO), Petr Vrána (ANO), Ivo Mareš (ODS)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 13
Počet členů rady: 11
Počet členů zastupitelstva: 55

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji