Netolický: kompenzační bonusy znamenají pro samosprávy výpadek až 15 miliard

Netolicky rouskaHejtman Pardubického kraje Martin Netolický se připojil k výzvě SMO ČR, SMS ČR, SPOV, NS MAS a Asociace krajů, která se týká způsobu schválení a projednání zákona o kompenzačním bonusu. Ten by mohl pro samosprávy znamenat výpadek prostředků v objemu 15 miliard korun nad rámec propadů v daňových příjmech přímo souvisejících s pandemií koronaviru. To by značně omezilo další investice a tím i pomoc při restartu české ekonomiky.

„Nouzový stav a stav legislativní nouze umožnil schvalování zákona o kompenzačním bonusu ve zrychleném režimu a bohužel se ukazuje, že nedostatečná diskuse vede k nepromyšleným dopadům na obce a kraje. Od počátku koronavirové krize jsme byli ubezpečování představiteli vlády, že nedojde ke změnám v rozpočtovém určení daní, a že nemáme jako samosprávy škrtat ve svých rozpočtech a naopak máme maximálně investovat. To jsme jako krajská samospráva naplnili, jelikož žádná investice, kterou máme naplánovanou, nebude pozastavena. Považujeme za zcela zásadní, abychom pomohli státu veřejnými investicemi v restartu české ekonomiky,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Ten společně se zástupci zájmových organizací samospráv, mezi které patří Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Spolek pro obnovu venkova, Národní síť MAS či Asociace krajů ČR, odmítá stávající konstrukci kompenzačního bonusu a jeho dopady na územní samosprávy. „Vyplácení bonusů pro OSVČ, či další vybrané skupiny znamená pro samosprávy výpadek až 15 miliard korun nad rámec předpokládaných dopadů ekonomické krize. Jen pro náš kraj přesáhne částka 75 milionů korun. Nutno dodat, že i bez dopadu kompenzačního bonusu předpokládáme propad v daňových příjmech meziročně o 800 milionů korun. Jsem přesvědčený, že 15 miliard není pro stát neúnosná částka, zvláště když obce a kraje mohu svojí investiční činností pomoci návratu ekonomiky do normálu,“ sdělil hejtman Netolický. (pak)

Pardubický kraj

logo1

Hejtman: Martin Netolický (ČSSD)
Krajské město: Pardubice
Rozloha: 4519 km2
Počet obyvatel: 758548
Hustota zalidnění: 171 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj), Michal Kortyš (ODS), Bohumil Bernášek (ČSSD), Václav Kroutil (ČSSD), Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj), Hana Štěpánová (STAN), Ladislav Valtr (ODS), René Živný (Koalice pro Pardubický kraj)
Koalice: ČSSD, KPK a SPOZ
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji