V Balkové bude možná zprovozněn areál pro uprchlíky

pl kraj logoMinisterstvo vnitra chce v Balkové na severním Plzeňsku obnovit zařízení pro uprchlíky před vyhoštěním. O zprovoznění areálu v Balkové a případném otevření zařízení pro zajištění cizinců tak zvanou detencí jednali v červenci zástupci Ministerstva vnitra se starosty sedmi okolních obcí. 

Jednání s představiteli samosprávy je pro nás naprosto klíčové. Starosty jsme seznámily s režimem fungování takového typu zařízení, včetně systému ostrahy, možností vzniku nových pracovních míst pro region a samozřejmě i s dalšími tématy, které je zajímaly,“ říká  Lucie Nováková, ředitelka odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra.

Objekt v Bálkové původně sloužil jako škola v přírodě, poté byl přestaven na zařízení pro zajištění cizinců. Provoz byl ukončen v roce 2005. Nyní areál spravuje Policie ČR a slouží jako školicí a výcvikové středisko. Ministerstvo vnitra vytipovalo tento objekt jako vhodný pro opětovné otevření detenčního zařízení. „Od začátku tohoto roku bylo zajištěno na území ČR více než 3 000 nelegálních migrantů, a to jak nelegálně pobývajících, tak nelegálně tranzitujících. Jde o nárůst oproti stejnému období v loňském roce o 48 %. V souvislosti s tímto nárůstem musíme navyšovat kapacity zařízení pro zajištění cizinců, tzv. detenčních zařízení,“ vysvětluje Lucie Nováková. Vláda proto rozhodla o navýšení kapacit stávajících zařízení v Bělé – Jezové, kde by mělo být do konce tohoto roku k dispozici zhruba 400 míst, a zároveň se rozhodla zprovoznit a otevřít areál ve Vyšních Lhotách, kde by bylo k dispozici 220 míst. O otevření zařízení v Balkové zatím nebylo rozhodnuto, došlo však k usnesení, že budou zahájeny přípravné práce, aby areál v budoucnosti opět mohl být využit.

AREÁL BUDE NEPŘETRŽITĚ HLÍDÁN

V případě rozhodnutí o znovuotevření bude areál v Balkové sloužit jako zařízení pro zajištění cizinců. Jedná se o uzavřený typ zařízení, který se v zahraničí i u nás se někdy nazývá „detence“ nebo „záchyt“. Osobám umístěným v tomto zařízení není umožněn volný pohyb. Uvnitř areálu vznikne samostatné zdravotnické zařízení a celý areál pak bude obehnán čtyřmetrovým žiletkovým plotem. Zařízení slouží primárně k zajištění cizinců, kterým bylo vydáno pracovníky cizinecké policie rozhodnutí o správním vyhoštění a o zajištění. Areál takového zařízení je nepřetržitě hlídán ve třech směnách policisty, kterých u takto velkých zařízení bývá okolo 85. Chod zařízení zajišťují civilní zaměstnanci Správy uprchlických zařízení, těch by mělo být přibližně 60. Příprava areálu v Balkové a jeho rekonstrukce včetně bezpečnostního zajištění, která potrvá do poloviny příštího roku, byla vyčíslena na 40 až 50 milionů korun. „V tuto chvíli zpracováváme technickou dokumentaci a připravujeme výběrová řízení,“ uzavírá Lucie Nováková. Jana Bartošová

Pardubický kraj

logo1

Hejtman: Martin Netolický (ČSSD)
Krajské město: Pardubice
Rozloha: 4519 km2
Počet obyvatel: 758548
Hustota zalidnění: 171 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj), Michal Kortyš (ODS), Bohumil Bernášek (ČSSD), Václav Kroutil (ČSSD), Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj), Hana Štěpánová (STAN), Ladislav Valtr (ODS), René Živný (Koalice pro Pardubický kraj)
Koalice: ČSSD, KPK a SPOZ
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2022 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji