Volby se blíží, jaké souboje nás čekají?

foto otvírák brezen 2016Bitva o hejtmanské postavy mezi ČSSD a ODS? To už je zřejmě definitivně minulostí. Prakticky všichni politologové se shodují: Největší souboje letošních krajských voleb se budou odehrávat mezi vládními stranami: sociálními demokraty a hnutím ANO. Jen výjimečně do boje o hejtmanský post promluví jiná partaj. Nejzajímavější klání přitom nabídne střet stávajících hejtmanů s novými vyzyvateli. A ačkoliv hejtmani se mohou opřít o roky vládnutí, nová jména nemají co ztratit a mohou pouze překvapit.

Krajské volby se nezadržitelně blíží, a zatímco dříve šlo téměř výhradně o souboj dvou stran, oranžové a modré, tentokrát je situace složitější. Ačkoliv by se zdálo, že se pouze prohodila ODS s hnutím ANO, ohlášené kandidátky ukazují, že v některých regionech by nás mohlo čekat překvapení. Tak trochu černým koněm je hnutí Starostové a nezávislí a o tradiční elektorát se budou moci opřít i komunisté, kteří v jednom kraji dokonce obhajují hejtmanský post. Pokud bychom ale hledali nějaké jednoduché označení voleb, bylo by to asi hejtmané vs. jejich vyzyvatelé. Ty největší souboje totiž svedou současní krajští lídři s kandidáty, kteří by je rádi ve funkci nahradili. Nováčci to ovšem nebudou mít jednoduché, protože minimálně ve třech regionech se dnešní hejtmani těší velké oblibě mezi lidmi a mohou se opřít o konkrétní kroky, které v uplynulých čtyřech a někdy i osmi letech udělali.

Potvrzují to ostatně i průzkumy popularity, ze kterých vychází většina sociálnědemokratických hejtmanů dlouhodobě velmi dobře. Na druhou stranu ale poslední šetření ukazují, že se nálady ve společnosti pomalu ale jistě mění směrem k větší podpoře hnutí ANO. „Celkově je znatelný pokles kladných hlasů u většiny sociálně demokratických hejtmanů. Jakkoli to nemusí mít zásadní vliv na podzimní krajské volby, nelze tento výkyv nálad obyvatel brát na lehkou váhu,“ stojí například v dubnové zprávě společnosti SANEP, která zjišťovala popularitu hejtmanů.

SOUBOJ VOLEB: JIŽNÍ MORAVA

Nejsledovanější bitva o řízení regionu v dalších čtyřech letech se svede nepochybně v Jihomoravském kraji. O přízeň voličů bude opět ucházet šéf asociace krajů a hejtman Michal Hašek. Muž, kterého i poslední průzkum SANEPu označil za nejpopulárnějšího hejtmana a politik, jenž z regionů udělal významné hráče viditelné nejen u vyjednávacích stolů, ale i na veřejnosti. Zároveň ale také člověk, jehož politická kariéra bez větší újmy ustála pokus o puč ve vlastní politické straně a s tím související prokázané lhaní v přímém televizním přenosu nebo třeba nedávné společné focení se členy a sympatizanty ruského gangu Nočních vlků. Nic z toho Michalu Haškovi na popularitě neubralo a partaj tak v zásadě ani neměla jinou možnost, než ho opět nominovat jako volebního lídra.

Cílem číslo jedna je Michal Hašek hlavně pro hnutí ANO, které se dělá zálusk alespoň na pět hejtmanských křesel. Vypovídá o tom například nedávné vyjádření Andreje Babiše, který Haška nazval politickou kreaturou. Hejtman kontroval na sociálních sítích ironickým vyjádřením, že si pan Babiš zjevně myslí, že volby budou zase skokem voličů na koblihu. „Nejenže je podceňuje, ale každý den dokazuje, že jim nerozumí. Stát není firma, Čapí hnízdo není čapí a miliony na Babišových účtech rozhodně nejsou miliony v kapsách lidí,“ napsal Michal Hašek. Jeho soupeř z ANO to tak bude mít extrémně těžké. Na druhou stranu šéf brněnské městské policie Bohumil Šimek, který se nakonec kandidatury ujal, rozhodně ví, do čeho jde. Dříve totiž působil jako bezpečnostní ředitel hejtmanství a Hašek ho nechal za nejasných okolností propustit. ANO moc dobře ví, proč nasadilo právě Šimka, pokud totiž někdo zná slabiny nynějšího hejtmana, je to právě on. Jeho další předností je odbornost, která by v době hysterie kolem uprchlíků mohla vychylovat jazýček vah na jeho stranu.

OBHÁJÍ POPULÁRNÍ HEJTMANI?

Nedávný průzkum společnosti SANEP přisuzuje Michalu Haškovi první místo v žebříčku popularity, hned za ním se umístil jeho kolega z Jihočeského kraje Jiří Zimola, který povede i letošní kandidátku. Do ruky mu hraje fakt, že je největším spojencem Michala Haška a že na kraji vládne už osm let. Neuškodila mu ani koalice s KSČM či zapletení do pokusu o puč v sociální demokracii. Opřít se naopak může o řadu dokončených projektů v dopravě či zdravotnictví a velkou podporou sportu a mládeže. ČSSD má nyní ale těžší pozici, než před čtyřmi lety, protože je hlavní vládní silou. „Poprvé půjdeme do situace, kdy vládne naše vláda. Uvidíme, nakolik to voliči budou chtít kompenzovat a zvýhodnit zástupce opozičních stran,“ prohlásil Zimola. Z hejtmanského křesla se ho pokusí sesadit především exhejtman Jan Zahradník, který kandiduje za ODS. „Mohu nabídnout Jihočechům zkušenosti z politické práce na komunální, krajské i centrální úrovni a připomenout jim, že jsem politiku nikdy nedělal pro svůj osobní prospěch,“ prohlašuje. Do boje o hejtmanský post ovšem zasáhne nepochybně i jihočeská šéfka hnutí ANO Radka Maxová. Její ustanovení na post jedničky na kandidátce ovšem doprovázely protesty a následné odchody některých členů hnutí.

Trojici nejpopulárnějších hejtmanů uzavírá komunista Oldřich Bubeníček, který vede Ústecký kraj. V průzkumu společnosti SANEP získal třetí místo s výsledkem 48,7 procent kladných hlasů. I on bude přitom kandidovat znovu a podle většiny komentátorů bude velmi těžkého ho porazit. „Budeme se snažit i nadále držet sliby, které jsme dali voličům při posledních volbách a které se nám zatím daří plnit. Jsem velmi rád, že se například podařilo dostat společnost Krajská zdravotní do plusu,“ uvedl hejtman Bubeníček ke své obhajobě. Kdo se mu v obtížné bitvě o hejtmanské křeslo postaví? Největším vyzyvatelem bude zřejmě sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna, který ve volbách v roce 2008 získal největší počet preferenčních hlasů. Hejtmanem se ale místo něj po vnitrostranických třenicích stala Jana Vaňhová. Politik, který se netají sympatiemi k Miloši Zemanovi, by tak mohl voliče v silně levicovém regionu znovu oslovit.

VELKÉ SOUBOJE I JINDE

I další regiony ale slibují velmi zajímavé klání. Ostrá bitva se očekává ve středních Čechách, kde bude také obhajovat stávající hejtman za ČSSD Miloš Petera. Proti němu se postaví jedna z nových tváří ODS, místopředseda strany Martin Kupka. Podle něj bude mezi hlavními prioritami školství a infrastruktura. „Kraj se musí více starat o denní potřeby lidí, naučit se lépe investovat, zlepšit veřejnou dopravu, musí více opravovat silnice a lépe pečovat o své školy,“ uvedl občanskodemokratický lídr. Hnutí ANO také nasadilo silný kalibr. Kandidátku povede místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová.

Pokud lze nějaký kraj považovat z hlediska výsledků za nepředvídatelný, je to ten Liberecký. Obhajovat zde bude hejtman Martin Půta, a to i přesto, že se potýká s obviněním z přijetí statisícového úplatku v souvislosti s rekonstrukcí libereckého kostela. „Člověk si v každé veřejné funkci čas od času klade otázku, jestli má všechno, co je s tím spojené, zapotřebí. Já si zatím pořád odpovídám, že mi to za to stojí. Myslím, že věcí, které je v kraji třeba dotáhnout, je celá řada," řekl ke své kandidatuře stávající hejtman. Hnutí STAN, jehož je členem, vyzve například bývalý koaliční partner – Změna pro Liberecký kraj, kterou povede Zuzana Kocumová. Do dění chce ale zasáhnout i ČSSD s náměstkem jabloneckého primátora Pavlem Svobodou nebo ANO, které vede úřednice Jiřina Volfová.

Poslední souboj, který bezpochyby stojí za to zmínit, se chystá ve Zlínském kraji. Už nyní je jisté, že region bude mít nového lídra. Stávající hejtman Stanislav Mišák už totiž nekandiduje a ČSSD nakonec překvapivě nominovala dosavadního radního pro školství Petra Navrátila. Tomu se v přímém souboji postaví populární exministr a starosta Vsetína Jiří Čunek a zálusk na dobrý výsledek má i hnutí STAN v čele s primátorem Zlína Miroslavem Adámkem a předsedou hnutí Petrem Gazdíkem. Filip Appl

 

Pardubický kraj

logo1

Hejtman: Martin Netolický (ČSSD)
Krajské město: Pardubice
Rozloha: 4519 km2
Počet obyvatel: 758548
Hustota zalidnění: 171 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj), Michal Kortyš (ODS), Bohumil Bernášek (ČSSD), Václav Kroutil (ČSSD), Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj), Hana Štěpánová (STAN), Ladislav Valtr (ODS), René Živný (Koalice pro Pardubický kraj)
Koalice: ČSSD, KPK a SPOZ
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji