Všude dobře, doma nejlépe – Slovensko i Česko budou hitem této sezóny

 

grandviglas ext3 1 400x225Všechny průzkumy ukazují, že většina Čechů a Slováků se chystá strávit letošní letní dovolenou v domácích destinacích resp. v sousední republice, se kterou kdysi tvořily společný celek. Mnozí ani nevnímají, že jde o jiný stát – neexistuje zde jazyková bariéra, hraniční kontroly, mentalita, zvyky a chutě jsou zde podobné. U obyvatel Čech jsou oblíbené Tatry a Slováky zase lákají Praha, Luhačovice, či Karlovy Vary, jako symboly společné minulosti a znovuobjevené radosti z blízkého zahraničí. Neméně lákavými, ale méně poznanými destinacemi jsou však i Slovenský ráj, či památka UNESCO – město Bardejov, Bardejovské lázně a jejich okolí. Dlouholetým magnetem cestovního ruchu jsou i Bojnice s překrásným zámkem a největší ZOO na Slovensku.

Vezměte děti do Vysokých a Nízkých Tater do některého z hotelů sítě Sorea (všechny větší mají své wellness). Zasloužený relax, luxus a kus historie v prostředí zámku si zase můžete dopřát v hotelu The Grand Vígľaš****. Nebo navštivte wellness zařízení v Bardejovských lázních, či v moravských Lázních Luhačovice, nebo v zařízeních lázeňské společnosti Bohemia-lázně, a. s., v Karlových Varech. Při poznávání krás stověžaté matičky Prahy vás potěší pohodlí a luxus hotelové sítě Sivek Hotels.

Většina notoricky známých destinací určitě nezklame, ale co tak najít nový kout Slovenska, kde jste dosud nebyli, nebo už dávno nebyli? Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardejov a Bardejovské lázně. Severovýchod Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích. Město Bardejov se právem pyšní opakovanými prvenstvími v soutěži o Nejkrásnější město Slovenska a Bardejovské lázně jsou oázou odpočinku plnou architektonických skvostů, kterou si užila i císařovna Sisi.

Na propagaci tohoto výjimečného koutu Slovenska pracuje i Oblastní organizace cestovního ruchu (OOCR) "ŠARIŠ" – BARDEJOV. Bardejov je historické město zapsané do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Nejvzácnější částí města je Radniční náměstí s nádhernými gotickými měšťanskými domy, bazilikou minor Sv. Egídia, s bývalou Městskou radnicí – první stavbou renesance na území Slovenska, v níž je umístěna expozice Šarišského muzea. Neméně významné a zajímavé je i opevnění města. Fortifikační systém Bardejova patří k nejdokonalejším a nejzachovalejším opevněním měst v Evropě. Ozdobou města je také františkánský klášter s kostelem sv. Jana Křtitele, židovské suburbium a zrekonstruovaný park s fontánou u hradeb v ulici Dlhý rad. Velmi oblíbená je Lesnická naučná stezka ČIERNA MLÁKA v Bardejovských lázních – zaměřená na mimoprodukční funkce lesa. Navštěvovaný je i Skanzen – Muzeum lidové architektury v Bardejovských lázních, či zachovaných 7 řeckokatolických a 1 římskokatolický dřevěný kostel: Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. Turisté si přijdou na své v obci Zborov známé hradem Zborov-Makovica. V obci je i vojenský hřbitov z 1. sv. války, památník z 1. sv. války věnovaný 28. pražskému pluku a vojenský hřbitov z 2. sv. války.

Bardejovské lázně –nacházejí se 5 km od Bardejova. Patří k nejoblíbenějším, nejnavštěvovanějším a počtem lůžek ke třem největším slovenským lázním. Zároveň se pyšní tím, že patří mezi nejstarší lázně s nejdelší tradicí poskytování lázeňských služeb. Vychutnávala si je na léčení v roce 1895 manželka Františka Josefa I. císařovna Alžběta, zvaná Sisi, jejíž socha se vyjímá v lázeňském parku. Pobýval zde i rakousko-uherský císař Josef II. (1783), Marie Luisa, pozdější manželka císaře Napoleona (1809), ruský car Alexandr I. (1821) a polská královna Marie Kazimiera dʼArquien, manželka polského krále Jana III. Sobieského.Mezi nejdůležitější akce lázní budou letos patřit: 62. ročník Mezinárodního hudebního léta (od 27. 06. do 29. 08. 2016), 13. ročník Bardejovských Lázeňských dnů  10. 07. 2016, pravidelné koncerty klasické hudby a 13. ročník Alžbětínského dne 21. 08. 2016 na počest císařovny Sissi.

Ze všech slovenských lázní mají Bardejovské nejširší indikační zaměření. Léčí se zde onkologické choroby, nemoci oběhového a trávicího ústrojí, nemoci z poruchy látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí, netuberkulózní nemoci dýchacích cest, nemoci z povolání, onemocnění ledvin a močových cest, nemoci pohybového ústrojí a nemoci ženské. Návštěvníci mají k dispozici dobrou kuchyni se švédskými stoly, pěkné výhledy na lázeňské domy, posezení v rozlehlém parku, či procházky po okolních horách.

Kromě kulturně-společenských akcí je areál Bardejovských lázní každý den otevřený pro širokou veřejnost. Hosté mají na výběr ze dvou wellness komplexů a v létě je otevřeno i venkovní koupaliště. Větší Wellness SPA – bazénový a saunový svět je v hotelu Ozón a menší (bez plaveckého bazénu) je v hotelu Alexander. V komplexu Wellness Spa je možné využít denně bazén v době 11.00 – 21.00 h. a saunový svět v době 13.00 – 21.00 h. Ve středu až neděli jsou přístupné i fitness, masáže a solárium. V hotelu Alexander je k dispozici ve středu až neděli od 13.00 do 20.30 hod. whirlpool, finská a parní sauna, ochlazovací bazén, přívalová sprcha, tropická a masážní sprcha, tepidárium, fitness, masáže.

Vynikající ceny a přírodní romantiku nabízí rodinný Penzion Pod Guglom situovaný přímo pod lesem na okraji obce Mlynky, na jihu Národního parku Slovenský ráj, nedaleko obce Dedinky a přehrady Palcmanská Maša. Svou polohou a nabízenými možnostmi jsou Mlynky a jejich okolí ideálním místem pro trávení aktivní dovolené během celého roku jak pro dospělé tak i pro děti. Slovenský ráj je horské pásmo na východním Slovensku v oblasti Spiše. Považuje se za jednu z nejkrásnějších přírodních oblastí Slovenska. Leží v severovýchodní části Slovenského Rudohoří a jihovýchodní části Fatransko-tatranské oblasti. Oblasti horského pásma chrání Národní park Slovenský ráj, který je jedním z devíti národních parků na Slovensku.

Každý si určitě vybere ze široké nabídky největší hotelové sítě na Slovensku SOREA, která má svá zařízení po celém Slovensku. K dispozici jsou zvýhodněné pobyty pro rodiny s dětmi, seniory i aktivní sportovce, spolu s bohatým programem. Senioři si mohou dopřát zasloužený odpočinek i se státní účelovou dotací pro důchodce. Sportovní nadšenci zase mají možnost využít cyklostezky v okolí hotelů SOREA a objevovat krásy slovenských hor. Víkendový wellness relax a Relax pohoda čeká návštěvníky v Hotelu SOREA *** TRIGAN na Štrbském Plese. Pro milovníky turistiky jsou nejatraktivnější Vysoké Tatry. Přímo u lanovky na Skalnaté Pleso, s přestupem na lanovku na Lomnický štít, je zase zrekonstruovaný Hotel SOREA URÁN *** v centru Tatranské Lomnice. V Hotelu SOREA TITRIS ***, též v Tatranské Lomnici se děti mohou vyřádit na 36 metrovém tobogánu v AQUA RELAX centru a dospělí si mohou užít vodní atrakce, masážní trysky, bohatý animační program, hudební večery. Kromě Tater se těší velké oblibě i Liptov, kde se kromě Hotelu SOREA MÁJ nachází i Hotel SOREA SNP, situovaný v krásné Demänovské dolině. Na léto nabízí cenově zvýhodněný pobyt Prázdniny s horou zážitků, který je doplněn různými hotelovými slevovými bonusy, zapůjčením sportovních potřeb, dětským hřištěm a děti také dostanou brožurku s mapou záhady draka Demiana. Pobyt si můžete oživit masáží lávovými kameny, skořicovým nebo rašelinovým zábalem. Do letní nabídky Hotelu SOREA ĎUMBIER v Liptovském Jánu zase patří týden fakultativních výletů po pamětihodnostech Slovenska Můj slovenský týden zážitků. V rámci něj získáte 100% slevu na vstup do expozice miniatur kulturních památek Minislovensko, který je umístěn od července 2016 přímo u hotelu. Na své si přijdou rekreanti i v dalších zařízeních SOREA po celém Slovensku. Stačí si jen vybrat.

Možnost strávit nezapomenutelný pobyt v renesančních, gotických a barokních prostorech a zažít tak autentickou historickou atmosféru života na zámku poskytuje zámecký hotel The Grand Vígľaš ****. Spojuje v sobě historické prostředí, luxusní ubytování a prvotřídní služby. Hosté mají na výběr ze sedmi kategorií ubytování a odpočinout si mohou v hotelovém wellness centru. Vnitřní prostory zámku jsou otevřeny pro zájemce s doprovodem a odborným výkladem v určených časech.

Pro Slováky jsou atraktivní nejen domácí lázně, ale rádi navštěvují i moravské Lázně Luhačovice, které i letos očekávají úspěšnou sezónu a návštěvnost, která se ustálila v posledních dvou letech na počtu více než 33 000 klientů. Roční návštěvnost hostů ze Slovenska se vyšplhala na cca 2000. Návštěvníky čekají rekonstruované ubytovací kapacity a atraktivní kulturní sezóna. Nedílnou součástí lázeňských pobytů je vyplnění volného času. Lázně vždy byly a zůstaly centrem společenského života a bohatého kulturního dění. Právě proto připravují v Lázeňském divadle celou řadu pořadů jak z dramatického, tak i hudebního žánru, ke kterým patří i prestižní Festival Janáček a Luhačovice.

K nejoblíbenějším pobytům se řadí prodloužené wellness víkendy, relaxační pobyty, týdenní pro seniory, ale i klasické léčebné pobyty. Na lázeňské pobyty je nejoblíbenější čtyřhvězdičkový Jurkovičův dům a na wellness tak stejně hotel Alexandria. Hotel Alexandria **** nabízí komfortní pokoje, reprezentační prostory, atraktivní balíčky, profesionální servis a špičkovou gastronomii – vše pod jednou střechou. Dále má wi-fi připojení, bazén, saunový svět, fitness centrum, lázeňské a wellness procedury. K dispozici jsou Francouzská restaurace a Night Club s kapacitou až 80 osob.

V Luhačovicích se dá příjemně strávit den procházkami, posezením v obnoveném lázeňském parku, ochutnáváním zdejších světoznámých minerálních vod na čele s Vincentkou a obdivováním pohádkově krásných staveb ve stylu lidové secese, které tu po sobě zanechal nejvýznamnější slovenský architekt Dušan Jurkovič. Luhačovice jsou po cestě vzdáleny pouhých 25 km od hraničního přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov, 54 km od Trenčína a 165 km od Bratislavy. Z pobytu v lázních je zvykem si vozit dárky a suvenýry. Nejčastěji si návštěvníci vozí domů lázeňské oplatky a z Karlových Varů i 13. pramen – Becherovku. Nejvíce originálních suvenýrů si však mohou přivézt z Luhačovic. K oblíbenému bylinnému likéru Luhačovická bylinná a minerální vodě Vincentka v lahvích a výrobků na její bázi, přibyla od 8. května 2016 i další luhačovická rarita – unikátní lázeňský pohárek Nectarium.

Výjimečnost a atraktivitu Karlových Varů letos umocňují i ​​akce k 700. výročí narození Karla IV. Bohatý kulturní program, nádherná architektura, krásy okolní přírody, jedinečné léčivé prameny, příznivými ceny, to vše udělalo z Karlových Varů v letošní sezoně jednu z nejatraktivnějších destinací pro strávení dovolené. Karlovy Vary jsou známé díky největší koncentraci léčivých pramenů na světě. Najdete zde 206 hotelů, 15 pramenů na 7 kolonádách, 48 procedur, 22 procházek. V dnešní době mají Karlovy Vary 5 (někdy se uvádí 7) lázeňských kolonád, v nichž je veřejnosti karlovarská minerální voda přístupná v 15 pramenech. Základem tradice karlovarské lázeňské léčby je neopakovatelný a jedinečný přírodní zdroj – minerální voda, jejíž léčebné účinky jsou prověřeny staletou praxí. Kromě minerální vody se k léčbě používá i oxid uhličitý a rašelina z naleziště nedaleko Karlových Varů. Jedna z předních lázeňských společností Bohemia-lázně, a. s., Karlovy Vary zaznamenává v posledních měsících nárůst zájmu domácích, ale i slovenských klientů o pobyty a očekává, že v létě bude mít kapacity plně vytíženy. Přispívají k tomu vynikající ceny za ubytování i s procedurami, které v sezóně začínají již od cca 1 250 Kč na den. Už od této ceny mohou zájemci absolvovat kromě klasických léčebných pobytů i několikadenní wellness, relaxační, rehabilitační a regenerační pobyty.

Pokud byste chtěli strávit léto v Praze, nejlepší základnou bude síť hotelů SIVEK HOTELS. V nabídce jsou pražské hotely Kampa Stará Zbrojnice ****, William *** +, Melantrich *** a Harmony ***. Pro návštěvníky má společnost bohatý doprovodný program s atrakcemi a exkurzemi. V nabídce jsou například poznávací balíčky Židovská Praha, Praha stověžatá, Praha po stopách rytířů, Prohlídka pivovaru Plzeň, Kutná Hora-město Unesco, Karlštejn a jiné.

Více informací je na: www.skigugel.sk, www.sorea.sk, www.kupele-bj.sk, www.bardejov.sk, www.spa.sk, www.LazneLuhacovice.cz, www.HotelAlexandria.cz, www.bohemia-lazne.cz,   www.sivekhotels.cz,www.grandviglas.com

PR

 

Pardubický kraj

logo1

Hejtman: Martin Netolický (ČSSD)
Krajské město: Pardubice
Rozloha: 4519 km2
Počet obyvatel: 758548
Hustota zalidnění: 171 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj), Michal Kortyš (ODS), Bohumil Bernášek (ČSSD), Václav Kroutil (ČSSD), Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj), Hana Štěpánová (STAN), Ladislav Valtr (ODS), René Živný (Koalice pro Pardubický kraj)
Koalice: ČSSD, KPK a SPOZ
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji