PREZENTACE - Petr Bajer je místostarostou města Holice, podnikatelem a předsedou Strany soukromníků ČR, která hájí svobodu podnikání a všechny aktivní obyvatele v České republice. Několik let finančně podporuje sport v Holicích a je předsedou fotbalového klubu SK Holice. Je ženatý, má dvě dcery a syna. Svobodní a Soukromníci, jejichž kandidátku vede, překonali v průzkumu volebních preferencí 8 % a jsou „černým koněm“ voleb.
Proč jste se rozhodl kandidovat na hejtmana Pardubického kraje?
Jsem přesvědčen, že v případě, že budu zvolen hejtmanem Pardubického kraje, mám na tuto funkci dobrou životní průpravu. Nedlouho po listopadové revoluci jsem při zaměstnání v ČSAD Holice začal podnikat. V roce 1997 jsem pak ze zaměstnání odešel a podnikal na plný úvazek. Postupně jsem budoval prosperující firmu a učil se za pochodu řešit všechny problémy, které dnes a denně musí soukromník řešit. Podotýkám, že soukromník je na to všechno sám. V současné době pracuji na Městském úřadu v Holicích v pozici místostarosty města. Do této funkce jsem byl zvolen po minulých komunálních volbách. Každý den řeším problémy obyvatel města na vím, co je nutné v řízení kraje změnit.
Jaká je podle vás situace podnikatelů?
Za těch 19 let co podnikám, jsou změny razantní a jsou vidět na každém kroku. Dříve bylo jednoduché začít podnikat, získat živnostenský list a začít pracovat. V současné době je byrokracie přímo obludná. Je nutné vyplňování milionů různých hlášení, než vůbec můžete začít pracovat. Samozřejmě, pokud si vezmete zaměstnance, tak se povinnosti násobí. Málokdo si uvědomuje, že pokud začne podnikat, musí v první řadě investovat, platit odvody, pak má teprve zakázku a teprve potom začne tvořít zisk. V současné době je prakticky nemožné začít podnikat s nulou, tak jak jsme začínali my, před devatenácti lety. Vidím mnoho nástrah, kterých je rok od roku více. Já říkám, že zaměstnanci mají odbory, které je hájí a soukromníci musí mít Soukromníky, kteří jim pomohou a budou je vždy hájit . Největším „nepřítelem“ soukromníka jsou ti, kteří produkují nové a mnohdy likvidační zákony, vyhlášky a nařízení a nekonečně zvyšují administrativní zátěž pro ty, kteří toho od státu moc nechtějí a naopak platí daně, zaměstnávají lidi a různým způsobem jsou prospěšní svému okolí.
Většina politických subjektů má své předsedy z hlavního města, u Soukromníků je tomu jinak?
Vzhledem ke špatné situaci podnikatelů jsem vstoupil do vznikající stavovské Strany soukromníků České republiky, tedy mezi lidi, kteří hledají politickou cestu jak ochránit soukromníky, jejich rodiny a jejich zaměstnance. Začal jsem ihned pracovat na vytvoření nejprve místní a potom krajské organizace strany. Po půl roce se krajská organizace v Pardubickém kraji stala nejsilnější krajskou organizací v republice a je jí doposud. V roce 2010 jsem se stal místopředsedou a v roce 2013 předsedou strany. Myslím si, že je dobré udržovat si jistý odstup od hlavního města. V Holicích, ve kterých podnikám, pracuji a žiji, neztrácím kontakt s realitou, tak jako se to děje u mnoha předsedů jiných politických stran. Vidím v tom zkrátka naši velkou výhodu.
Od roku 2014 jste místostarostou města Holice. Jak hodnotíte své působení v úřadu?
Za dva roky, co pracuji v pozici místostarosty města, se změnilo několik podstatných věcí, samozřejmě jestli ty změny jsou dobré, určitě posoudí voliči a já jsem velmi zvědav, jak dopadnou preferenční hlasy právě z Holic. Šli jsme cestou odstraňování chyb a problémů ve městě, nechceme stavět hrady a zámky, investovat prostředky do příliš velkých projektů, které si myslím, že do Holic ani nepatří. Řešíme nedostatek kvalitních chodníků, modernizaci sportovišť, vznik nových dětských hřišť, tak aby tady rodiny s dětmi chtěly být, aby se jim tu dobře bydlelo. Každý rok se nám povedlo zmodernizovat, opravit nebo vybudovat několik kilometrů chodníků, povedlo se vybudovat a rozšířit několik velkých dětských hřišť, investujeme do modernizace školek a škol, podporujeme sport a kulturu ve městě atd. Máme připraveny projekty na revitalizaci městského stadionu, který by měl sloužit všem obyvatelům města, dále rekonstrukci soc. zařízení a šaten v městské hale a investujeme samozřejmě do modernizace a zateplení domů a bytů v majetku města. Řešíme nutnost vybudování nových sociálních bytů pro mladé rodiny. Podařilo se nám vyřešit několik letitých problémů. Například nám před cca dvaceti lety předali budovu soudu a šatlavy. Tato budova bez přístupu k ní byla nevyužitelná, ač se město o její nějaké využití snažilo. Zastupitelé nedávno spolu s veřejností konečně souhlasili s demolicí. Objekt zmizel a na tomto místě bude krásné hřiště pro nižší stupeň základní školy.
S čím má podle vás Pardubický kraj největší problém a jak jej chcete řešit?
Kraj, kde se dobře žije, pracuje a podniká, musí být cílem každého politika. V našem kraji se mnohé už podařilo, ale je zde také značné množství problémů, které se z různých důvodů neřešily, nebo je vedení kraje řešit neumělo. Jedním ze zásadních problémů kraje je 40 let slibovaná komunikace D35. Troufnu si říct, že dnes mám dostatek vrcholných politických kontaktů na to, abychom s tímto balvanem hnuli. Možná budu muset být dvakrát týdně v Praze, ale toto historické dílo, o kterém se mluvilo již v sedmdesátých letech minulého století, se musí podařit.
Myslím, že i na další projekty potřebné pro Pardubický kraj budeme umět zajistit finanční prostředky. Zní to možná sebevědomě, ale vezměte mě za slovo. Samozřejmě budu ze všech sil podporovat firmy v našem kraji. Když se budou rozvíjet, budou zaměstnávat více spoluobčanů a ti si budou více vydělávat. Dobrá práce a dobrá výplata je jedním ze základů spokojenosti lidí.
Co uděláte jako první věc, až se stanete hejtmanem?
Seznámím se s administrativním chodem úřadu a sejdu se se zaměstnanci. Dám jim možnost, aby mi řekli, co jde zlepšit, když budou mít podporu hejtmana, a řeknu jim, že pokud budou dobře pracovat a přemýšlet hlavou, nemusí mít strach z vyhazovu. Zjistím při tom, co je rozpracované, co je důležité a ještě se na tom nezačalo pracovat, a kolik je v úřadu zbytečností, které je nutné zrušit proto, aby fungoval pružně a byl tu pro občany a ne opačně.
Jste pracovitý člověk, umíte odpočívat?
Pro svoji náročnou práci, mám oporu ve své rodině. Moje největší rodinné štěstí je zdraví rodiny, zdraví manželky a dětí. Jsem ženatý letos už 20 let a stále si velmi dobře s manželkou rozumíme. Náš vztah je stejný jako na začátku a veškerý volný čas trávíme spolu. Klid s rodinou nacházíme na chatě kousek od Letohradu. Tu máme již 10 let a je to naše velké hobby. Vždy hledáme chvíle na to, abychom tam zajeli a načerpali síly údržbou zahrady, cestováním nebo návštěvou památek. Velmi často chodíme v okolních lesích na houby, protože jsem vášnivý houbař, který si potrpí na velké úlovky.
Co sport a kultura?
Na městském stadionu v Holicích mě můžete vidět velmi často. Před třemi lety jsem převzal funkci předsedy fotbalového klubu, kde funguji zhruba deset let. Máme tu devět týmů, z toho sedm mládežnických. Výchově mladých fotbalistů věnujeme maximální pozornost, protože to je to jediné, co nám může pomoci udržet kvalitu fotbalu v Holicích. Trápí mě ovšem koncepce financování sportu v malých městech, která de facto nefunguje a neexistuje. Financování sportu a mládeže je závislé převážně na drobných sponzorech, právě těch OSVČ a malých podnikatelích a samozřejmě také na městech a obcích.
Jak důležité je pro vás „slovo chlapa“.
Jsem člověk, který vždycky splnil své slovo, i když to bylo někdy velmi těžké. Jsem také člověk, který je velmi soutěživý a rád vyhrává, věnuji tedy maximální úsilí, abychom vyhráli i v těchto volbách.
Hejtman: | Martin Netolický (ČSSD) |
---|---|
Krajské město: | Pardubice |
Rozloha: | 4519 km2 |
Počet obyvatel: | 758548 |
Hustota zalidnění: | 171 obyvatel/km2 |
NUTS: | Severovýchod |
Radní: | Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj), Michal Kortyš (ODS), Bohumil Bernášek (ČSSD), Václav Kroutil (ČSSD), Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj), Hana Štěpánová (STAN), Ladislav Valtr (ODS), René Živný (Koalice pro Pardubický kraj) |
Koalice: | ČSSD, KPK a SPOZ |
Počet obcí s rozšířenou působností: | 15 |
Počet členů rady: | 9 |
Počet členů zastupitelstva: | 45 |
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.