Zavedli pytlový sběr a jsou z nich skokani roku. To je příběh obce Přestavlky

 

1 qJubilejní desátý ročník soutěže obcí v třídění odpadů O perníkovou popelnici zná své vítěze. Tím absolutním je malá obec Plch s pouhou stovkou obyvatel, skokanem roku pak jen o něco málo větší Přestavlky. Tam v roce 2016 zavedli pytlový sběr a množství vytříděného odpadu raketově stouplo. Z výsledkové listiny nezmizely ani Horní Ředice, které ve své kategorii berou zlato už počtvrté za sebou.

 

Soutěž O Perníkovou popelnici je určená obcím v Pardubickém kraji, které soutěží v množství vytříděného odpadu. Vyhlašovatelé – Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. a Pardubický kraj – chtějí jejím prostřednictvím motivovat obce ke zvýšení třídění odpadů. Současně jsou obce hodnoceny v rámci kolektivních systémů ELEKTROWIN a.s. a ASEKOL a.s. v rámci zpětného odběru elektrozařízení. A že motivace obcí je úspěšná, potvrzují i výsledky desátého ročníku soutěže O perníkovou popelnici za rok 2016. „Pardubický kraj stojí za soutěží obcí od samého začátku. Jejím cílem je i dodržení podmínek oběhového hospodářství. Mnohem více mě ale těší, že čím dál více obcí sběru tříděného odpadu věnuje pozornost a že jim záleží nejen na finanční odměně, ale především na tom, aby žili v čistém a krásném prostředí. A je zajímavé sledovat, že čím menší obec je, tím větší pozornost tříděnému odpadu věnuje,“ komentoval soutěž radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí a zemědělství Václav Kroutil.

 

Obce do 300 obyvatel – Absolutní vítěz

V kategorii nejmenších obcí do 300 obyvatel nově kraluje obec Plch, která je také absolutním vítězem jubilejního ročníku soutěže. Také v této obci, která je tvořena jedinou ulicí dlouhou asi 700 metrů, totiž dbají na příjemné okolí. Na svém webu se mimo jiné chlubí tím, že obec je celoročně upravena, s květinami v oknech i na zahrádkách. Každou třetí středu v měsíci sváží tříděný odpad formou pytlového sběru. Loňské druhé a třetí místo obhájily Pravy a Čenkovice.

 

Obce 301 – 2 000 obyvatel

S finanční odměnou za vítězství v soutěži si každoročně vědí rady v Horních Ředicích. I v tomto ročníku totiž obec ve své kategorii od 300 do 2 000 obyvatel zvítězila. Stejně jako vloni. Finanční výhru vždy věnují do dalšího zkvalitňování systému sběru tříděného odpadu. „Díky loňské výhře jsme rozšířili možnosti ukládání bioodpadu, v obci jsme instalovali tři kontejnery. Zpevnili jsme také stávající plochy pro sběr bio a dřevěného odpadu. A také jsme nakoupili nádoby na objemný odpad,“ vyjmenovává poslední investice starosta Horních Ředic Jiří Kosel. Obci se povedlo zavést funkční systém a také v něm úspěšně pokračovat. „Je to ale náročné. Na lidi i na finance. Ale ono se nám to vrátí. Nejen tou finanční odměnou, ale především čistotou obce,“ dodává Kosel. Za Horními Ředicemi se umístily obce Choteč a Staré Hradiště, opět stejně jako v předchozím ročníku soutěže.

 

Obce nad 2 000 obyvatel

V kategorii měst a obcí nad 2 000 tisíce obyvatel své vítězství obhájilo město Třemošnice, stejně jako Sezemice obhájily místo stříbrné. Na třetí pozici ale došlo k výměně, když Litomyšl vystřídal Letohrad. Třemošnice je dokonce úspěšná i v celostátní soutěži Křišťálová popelnice, také vyhlašované společností EKO-KOM a.s. A za rok 2016 získalo i ocenění Skokan roku v systému ELEKTROWIN.

Skokan roku

Největší posun v množství vytříděného odpadu udělali v obci Přestavlky nedaleko Hrochova Týnce, a to o úctyhodných 360 míst. V roce 2016 tam totiž zavedli pytlový sběr a množství vytříděného odpadu se hned zvýšilo. „Předtím jsme měli v obci tři plastové nádoby. Ty tam zůstaly, ale začali jsme lidem zdarma rozdávat i pytle, a to je pro občany pohodlnější. Stačí vynést pytel před dům. Svážíme je jednou za 14 dnů,“ popisuje cestu k úspěchu starostka obce Marta Šafaříková. V obci sbírají papír, plasty, nápojové kartony i kovový odpad. A také sklo, i když to jen do kontejnerů.

 

ASEKOL a ELEKTROWIN

V rámci soutěže Perníková popelnice své ceny udělují také kolektivní systémy ASKEKOL a ELEKTROWIN. První jmenovaný hodnotí obce v nejvyšší dosažené výtěžnosti (kg/ 1 obyvatel/ rok) zpětného odběru elektrozařízení, např. informační technologie, telekomunikační zařízení, hračky, lékařské a měřicí přístroje a spotřebitelské zařízení kromě televizorů a počítačových monitorů. Ocenění získávají vítězné obce ve třech kategoriích dle počtu obyvatel, ASEKOL pak ještě uděluje speciální odměnu za vůbec nejvyšší výtěžnost zpětného odběru elektrozařízení v roce 2016 prostřednictvím stacionárních červených kontejnerů.

                                                                               

V systému ASEKOL v jednotlivých kategoriích obcí zvítězily obce Moravany, Proseč a Žamberk, což až na výjimku kopíruje výsledky předchozího ročníku. V kategorii nad 5 000 obyvatel totiž žamberečtí vystřídali Moravskou Třebovou. Speciální odměnu společnosti ASEKOL získala obec Svídnice.

Kolektivní systém ELEKTROWIN svými cenami oceňuje nejvyšší dosaženou výtěžnost zpětného odběru elektrozařízení ve skupinách velké a malé domácí spotřebiče, elektrické a elektronické nástroje v přepočtu na jednoho obyvatele. V kategorii do 2 000 obyvatel zvítězila obec Sobětuchy, nad 2 000 obyvatel obhájilo město Proseč. Skokanem roku se stala již zmiňovaná Třemošnice, která dosáhla nejvyššího procentuálního meziročního nárůstu sběru velkých a malých spotřebičů.

Další informace o soutěži najdete na www.ekontejnery.cz.

 PR

 

Pardubický kraj

logo1

Hejtman: Martin Netolický (ČSSD)
Krajské město: Pardubice
Rozloha: 4519 km2
Počet obyvatel: 758548
Hustota zalidnění: 171 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj), Michal Kortyš (ODS), Bohumil Bernášek (ČSSD), Václav Kroutil (ČSSD), Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj), Hana Štěpánová (STAN), Ladislav Valtr (ODS), René Živný (Koalice pro Pardubický kraj)
Koalice: ČSSD, KPK a SPOZ
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji