Na konci května a začátku června se konala další dvě setkání starostů a místostarostů pod taktovkou společnosti Regionservis. V Děčíně se sešli čelní představitelé samospráv Ústeckého kraje, jejich kolegové z Olomouckého kraje se pak setkali na zámku Velká Bystřice nedaleko krajského města.
Na každém setkání, která se v jednotlivých krajích konají vždy jednou ročně, se řešila řada témat, která se vedení samospráv bezprostředně dotýkají. Starostové mohli načerpat aktuální informace o hospodaření obcí a krajů v roce 2016 a 2017, dozvěděli se o aktuálních možnostech ke zvýšení investic a řadu dosud netušených povinností řešili v souvislosti s novelou zákona o střetu zájmů. „Tato setkání jsou prospěšná, rozhodně,“ uvedla pro Radniční noviny primátorka Děčína Marie Blažková. „Naše vláda a sněmovna na nás neustále chrlí nové zákony a změny zákonů a především se mění výklady těchto zákonů a tato setkání slouží i k tomu, abychom se dozvěděli informace, o kterých jsme třeba dosud nevěděli.“
Slova primátorky Děčína potvrzují, že setkání naplňují záměr organizátorů. „Jde o to, že na setkáních vystoupí osm odborníků, každý na jiné téma, kteří starostům přinesou nějakou aktuální informaci, případně vlastní zkušenost,“ vysvětlil majitel Regionservisu Lukáš Tesař. „Odděluji lidi, kteří na setkání přinesou nějaký nový zákon nebo novelu, a lidi, kteří se pohybují v praxi. Ti pak dovedou vysvětlit ostatním, jak naložit například se zákonem o střetu zájmů, jak nakládat s majetkem, jak si dát pozor na porušení trestní nebo hmotné odpovědnosti a podobně. Druhou motivací je vzájemné setkání starostů a jejich výměna názorů a zkušeností.“
BUDE NEDOSTATEK KANDIDÁTŮ
Na obou zmíněných setkáních svou přednáškou velmi zaujal právník a zároveň místostarosta Petr Kolář, který upozornil starosty na změny zákonů, na které si musejí dát v nejbližší době pozor. Některé z těchto legislativních změn by samosprávy mohly velmi nemile překvapit. „Jedním z témat, která jsem akcentoval, je problematika střetu zájmů, kdy novela zákona nabývá účinnosti v září letošního roku,“ vysvětlil Kolář. „Ta se dotýká všech obcí, všech starostů v celé republice. V rámci jisté mediální zkratky byla novela vnímána jako Lex Babiš a pod rouškou toho zůstalo to, co se skutečně dotýká i té nejmenší obce v republice. Totiž to, že od 1. září letošního roku je nově uložena zákonná povinnost zveřejňovat veškerá oznámení podle tohoto zákona v elektronické formě a zároveň platí, že v této elektronické formě jsou veškeré údaje obsažené v registru oznámení dostupné komukoliv, kdykoliv a bez jakéhokoliv omezení.“ Starostové byli v této souvislosti skutečně zaskočeni tím, že se na internetu, běžně dostupné komukoliv, objeví kompletní informace o majetkových přiznáních, výkonu podnikatelské činnosti nebo třeba o společném jmění manželů. Zákon vlastně nařizuje veřejným funkcionářům kompletní odhalení. To podle Koláře může, zejména na místech, kde je už nyní problém najít lidi ochotné kandidovat do zastupitelstev, vést až k tomu, že nebude koho volit. „Je opravdu s podivem, že taková zásadní věc zůstala skryta. A platí, že čím menší obec, tím bude zveřejňování těchto informací citlivější,“ dodal Kolář.
DEJTE SI MAJETEK DO POŘÁDKU
Mezi ekonomickými informacemi, které se na setkáních ke starostům dostaly, byly ty o zlepšování kondice obcí a krajů. Podle údajů ministerstva financí se už třetí rok za sebou snižuje zadluženost obcí, které mají k dispozici stále více finančních prostředků. Odborník na veřejné rozpočty Luděk Tesař jim v souvislosti s tím radil pustit se do investic. Jakých? „Když starostům říkám, aby peníze investovali, myslím utratili na investice. To znamená dali do pořádku majetek obcí, vyrovnali svůj vnitřní dluh, což jsou zimní stadiony, radnice, veřejné osvětlení, komunikace... Investovali peníze tak, aby vytvořili lepší podmínky pro pro podnikání a bydlení, aby zlepšili kvalitu života v obci,“ odpověděl Radničním novinám Luděk Tesař. „Pakliže nemají dostatek finanční kondice, měli by si dávat pozor na projekty, které zvyšují provozní výdaje.“ To se týká i případu, kdy se zvyšuje objem majetku obce, pak musí vedení samosprávy počítat s prostředky na jeho následnou obnovu a modernizaci. Podle Tesaře se to dosud nedělo a neděje, a to se týká především státu, jehož majetek bude pod velkým rizikem chátrání. Tesař se zároveň staví negativně k masivnímu využívání evropských dotací, na kterých mu vadí zejména rozhodování o tom, co je dobré a co ne, na centrální úrovni a také nadměrná byrokratická zátěž a vysoké náklady.
SETKÁNÍ JSOU DŮLEŽITÁ
„Tato setkání rozhodně nejsou zbytečně vynaloženým časem. Zejména starostové malých obcí se tady dozvědí řadu zajímavých informací. My jsme velké město, máme aparát úředníků, tudíž tolik nového tady pro nás není, na druhou stranu je důležité vzájemné setkávání a prostor pro řešení společných problémů,“ zhodnotila děčínskou konferenci primátorka Ústí nad Labem Věra Nechybová. S ní souhlasí i starostové z opačného konce republiky. „Na každé takové besedě se dozvíme něco nového, v každém případě je to dobré pro naši praxi. Zejména pro začínající starosty jsou takové sněmy perfektní,“ konstatoval starosta Bochoře Ivan Michna.
Další kolo krajských setkání starostů a místostarostů se rozjede v září, na jehož začátku se sejdou představitelé obcí Středočeského kraje. (mes)
Hejtman: | Martin Netolický (ČSSD) |
---|---|
Krajské město: | Pardubice |
Rozloha: | 4519 km2 |
Počet obyvatel: | 758548 |
Hustota zalidnění: | 171 obyvatel/km2 |
NUTS: | Severovýchod |
Radní: | Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj), Michal Kortyš (ODS), Bohumil Bernášek (ČSSD), Václav Kroutil (ČSSD), Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj), Hana Štěpánová (STAN), Ladislav Valtr (ODS), René Živný (Koalice pro Pardubický kraj) |
Koalice: | ČSSD, KPK a SPOZ |
Počet obcí s rozšířenou působností: | 15 |
Počet členů rady: | 9 |
Počet členů zastupitelstva: | 45 |
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.