Osmý ročník největší dětské výtvarné soutěže zná vítěze

netolickyVýtvarná soutěž ZDRAVÁ A NEMOCNÁ PŘÍRODA PARDUBICKÉHO KRAJE je díky velkému zájmu dětí největší soutěží svého druhu. V roce 2017 v ní mladí výtvarníci soutěžili už po osmé a právě dnes se dozvěděli jména vítězů. Z Pardubic si perníkové medaile a hodnotné ceny odvezly děti ve čtyřech věkových kategoriích. Udělena byla i jedna zvláštní cena – Cena hejtmana Pardubického kraje.

celekVýtvarná soutěž ZDRAVÁ A NEMOCNÁ PŘÍRODA PARDUBICKÉHO KRAJE je určena dětem od mateřských škol až po středoškolskou mládež. Jejich úkolem je výtvarně ztvárnit kontrast mezi zdravou a nemocnou přírodou. Někdo k tomu volí třeba pastelky, jiný sáhne po nůžkách a lepidlu, jiní zakomponují i přírodní materiály, nebo naopak odpadky. Porotci tak hodnotili nejen výtvarné zpracování, ale také nápad a kreativitu. Soutěžící vybírali z několika podtémat, například zelená silnice, čisté příkopy, ekologická železnice, biokoridor, ale i témata týkající se třídění odpadů doma i ve škole nebo jak to vypadá, když se třídí či netřídí odpad.

Do soutěže děti zaslaly více než tisícovku obrázků. Z nich porota v prvním kole vybrala desítku finalistů v každé z kategorií, druhá porota už volila vítěze. V této porotě zasedli kromě představitelů Pardubického kraje také například výtvarník Jiří Lammel, fotograf a nositel řady ocenění Tomáš Kubelka, herec Východočeského divadla Ladislav Špiner, populární kněz Zbigniew Czendlik a celá řada dalších osobností.

Jedním z hlavních partnerů soutěže byla i Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM a.s., která se mimo jiné věnuje také vzdělávacím programům zaměřeným na zvýšení povědomí o správném třídění a recyklaci odpadů. „Environmentální vzdělávání jak dětí, tak ale i dospělých, je pro nás důležité. To byl jeden z důvodů, proč jsme se do výtvarné soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje zapojili a proč jsme jako jedno z témat navrhli i třídění odpadů. Je to vlastně provázání s dalším naším projektem Tonda obal realizovaný na školách, který už od útlého věku vede děti ke správným návykům v třídění odpadů. A jak už tu bylo řečeno, děti pak učí dělat správné věci i nás dospělé,“ komentuje zapojení EKO-KOMu do soutěže regionální manažer pro Pardubický kraj Stanislav Dokoupil.

HEJTMANSKÁ CENA

Projekt podporuje i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, jehož „Hejtmanskou cenu“ si z aktuálního ročníku odváží celý kolektiv mateřské školy „Děvčátka Momo Slatiňany“. Děti pracovaly na velkoplošném obrázku s názvem Biokoridor a použily k tomu různorodé výtvarné techniky. „Výtvarnou soutěž Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje podporuju v podstatě už od jejího prvopočátku. Je zajímavé sledovat, jak se děti na přírodu kolem nás dívají. Vidí věci, které nám dospělákům často unikají,“ říká k soutěži hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Kromě hejtmana přijali záštitu nad soutěží také náměstek hejtmana Michal Kortyš či radní Pardubického kraje Václav Kroutil. „Jsme jediný kraj, kde učíme ekologii i prostřednictvím výtvarného umění. A každý rok se nás tu schází víc a víc, a to za to děkuji,“ dodává Václav Kroutil. Michal Kortyš ocenil nejen soutěž samotnou, ale také ceny, které děti vyhrály. „Vidím tu perníkové medaile, ty bych s chutí snědl. A je to na mém bříšku vidět,“ pobavil děti náměstek hejtmana. kortys

Kategorie do 6 let

Svůj pohled na přírodu představily i děti z mateřských škol. V kategorii do 6 let věku zvítězil hned kvartet děvčat z Mateřské školy Horní Jelení. Lucie Zajačiková, Nela Chotěnovská, Lucie Kušičková a Zuzana Kopecká si se svým dílem opravdu „pohrály“ a zapojily do svého obrázku 3D prvky. Druhé místo patří Tereze Rejmanové, která aktuálně tráví čas v Léčebném ústavu v Košumberku, a bronz si odvážejí děti z Mateřské školy Koníček za své koláže z barevného papíru.

Kategorie 7 – 10 let

V kategorii žáků prvního stupně základních škol, tedy ve věku 7 – 10 let, putují hned dvě ceny do Základní umělecké školy ve Svitavách. Vítězkou této kategorie se stala Denisa Burešová za obrázek potoka vyvedený temperovými barvami. Stejnou techniku použila i stříbrná Klára Veverová, která se naopak zaměřila na zimní krajinu. Třetí místo patří Pavlu Medekovi z Dětského domova se školou v Chrudimi, který na rozdíl od děvčat zvolil pastelky.

Kategorie 11 – 15 let

V kategorii 11 – 15 let bodovalo Gymnázium Josefa Ressela v Chrudimi. Porota první místo udělila Vojtěchu Blažkovi, který si pro srovnání zdravé a nemocné přírodu zvolil motiv motýla a noční můry. Druhé místo patří Justýně Koubové, také z chrudimského gymnázia, za variaci země a měsíce. Na bronzové příčce skončil Martin Brynych ze Základní školy Ronov nad Doubravou za svůj „svět v žárovce“.

Kategorie 15+

V kategorii nejstarších výtvarníků, tedy středoškolské mládeže, ceny za třetí místo putovaly do Gymnázia Emila Holuba v Holicích, konkrétně pro stálici v této soutěži Michaele Hatlové, která tentokrát zvolila pastelky a motiv dívky fotografující osamocenou květinu. Druhé místo patří držitelce loňské hejtmanské ceny Kláře Mrvové z Gymnázia v Jevíčku. Zlato získala Adéla Neubauerová ze Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích.

Internetové hlasování

Kromě poroty o svém vítězi rozhodovala také veřejnost v internetovém hlasování na stránkách soutěže www.pomahameprirode.cz. Hlasující se s porotou shodli na vítězi ve třetí kategorii, tedy na Vojtěchu Blažkovi z Chrudimi. V kategorii nejmladších dětí ale lidé zvolili Lukáše Kozla, který už šest měsíců tráví v Léčebném ústavu v Košumberku. V kategorii 7 – 10 let veřejnost nejvíce zaujal obrázek Matyáše Albrechta ze Základní a mateřské školy v Perálci, v kategorii středoškoláků bodovala Adéla Zadinová ze Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích.

NOVÝ ROČNÍK

novy rocnik 

Je už tradicí, že současně s vyhlášením výsledků aktuálního ročníku soutěže začíná ročník nový. Ten v pořadí devátý slavnostně zahájili představitelé Pardubického kraje. Ve školách a školkách, ale také při různých akcích mohou už teď vznikat nová díla ztvárňující rozdíl mezi zdravou a nemocnou přírodou…

Více informací na www.pomahameprirode.cz.

 

Pardubický kraj

logo1

Hejtman: Martin Netolický (ČSSD)
Krajské město: Pardubice
Rozloha: 4519 km2
Počet obyvatel: 758548
Hustota zalidnění: 171 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj), Michal Kortyš (ODS), Bohumil Bernášek (ČSSD), Václav Kroutil (ČSSD), Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj), Hana Štěpánová (STAN), Ladislav Valtr (ODS), René Živný (Koalice pro Pardubický kraj)
Koalice: ČSSD, KPK a SPOZ
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji