368 milionů místo půl miliardy

pl kraj logoJe tomu již více než půl roku, co došlo na převedení financování sociálních služeb ze státu na kraje. První zkušenosti s touto nově nastalou skutečností mají již i na jihozápadě Čech. „Celý systém si prošel „porodními bolestmi“, ale v současné době má již Plzeňský kraj schválené strategické dokumenty pro přidělování dotací v roce 2016,“ říká hejtman Václav Šlajs. Podle jeho slov bylo velmi náročné seznámit všechny dotčené subjekty, tedy poskytovatele sociálních služeb, města, obce a sociální pracovníky se všemi změnami, které obměna systému přinesla. Obtížnost rovněž spočívala v tom, že nebyl žádný příklad dobré praxe, ze kterého by bylo možné vycházet, a proto bylo třeba vybudovat celý systém od základů.

Vzhledem k tomu, že převod financování sociálních služeb je úzce navázán na krajské plánování a takzvanou síť sociálních služeb, začala se velmi rozšiřovat spolupráce mezi poskytovateli, obcemi a krajem nad (ne)potřebností některých služeb. Zároveň jsou včas s krajem, jako garantem sítě sociálních služeb, konzultovány případné změny v poskytování sociálních služeb. Obce a města se tak staly ještě významnějšími partnery kraje při plánování sociálních služeb a byla jim dána větší možnost ovlivňovat působení služeb na svém území. „Systém vyrovnávacích plateb a jasného výpočtu také zamezil náhodným či účelovým změnám v poskytování sociálních služeb, s čímž se někteří poskytovatelé sociálních služeb obtížněji srovnávají,“ vysvětluje Václav Šlajs.

KRAJ DOSTAL MÉNĚ NEŽ ŽÁDAL

Dílčích problémů, například s velmi náročnou administrativou, je mnoho, ale jsou zvládnutelné. Plzeňský kraj má v současné době tu výhodu, že začal již pro rok 2015 s novým systémem vyrovnávacích plateb, takže při přípravě na dotační řízení pro rok 2016 už měl zkušenosti, které mohl zohlednit. Peněz do sociálních služeb je však stále málo. Na rok 2015 zažádal Plzeňský kraj o 501 milionů Kč, ale přidělená dotace činila pouhých 368 milionů Kč. Převod dotačního řízení ze státu na kraj přitom s sebou přinesl i zvýšené nároky na personální zajištění celé agendy. Plzeňský kraj proto postupně přijal sedm nových pracovníků, kteří se na celé problematice podílejí. Bohužel však na ně nedostal od státu žádné finanční prostředky. Základní síť sociálních služeb však přesto zůstává stejná a ke změnám dochází v obdobném rozsahu, jako tomu bylo i v předcházejících letech. Jana Bartošová

Plzeňský kraj

pl kraj logo

Hejtman:  Josef Bernard (ČSSD)
Krajské město: Plzeň
Rozloha: 7561 km2
Počet obyvatel: 581175
Hustota zalidnění: 73 obyvatel/km2
NUTS: Jihozápad
Radní: Marcela Krejsová (ODS), Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj), Martin Baxa (ODS), Pavel Čížek (Starostové a Patrioti), Ivo Grüner (ČSSD), Zdeněk Honz (ČSSD), Milena Stárková (ČSSD), Radka Trylčová (ODS)
Koalice: ČSSD s KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

 

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji