Jednou z největších událostí uplynulého roku bylo pro Prahu dokončení tunelu Blanka. Praha zvládla i převedení administrace peněz na sociální služby ze státu. Hlavní město letos očekává, že bude hospodařit s přebytkem, zvýšil se mu především výběr daní, vybralo o více než 2 miliardy více, než původně předpokládalo.
Letos hlavní město hospodařilo s velkým přebytkem. Pro více než deset miliard korun nenašlo využití. „Předpokládáme přebytkový rozpočet. Hlavní město Praha za 1. – 3. čtvrtletí letošního roku hospodařilo s přebytkem ve výši 11,2 miliard korun. Příjemně nás překvapil zejména lepší výběr daní, především pak u daně z přidané hodnoty a u daně z příjmu právnických osob. Celkově se podařilo vybrat o 5,26 % více oproti původnímu předpokladu, což je 2,5 miliardy korun,“ řekla Krajským novinám náměstkyně primátorky Eva Kislingerová.
Praze se také dařilo šetřit na běžných výdajích, kdy se podařilo uspořit téměř 4,5 miliardy. Z kapitálových výdajů ke konci září vyčerpala 5,8 miliard korun.
Letos také konečně mohou Pražané využít pro průjezd městem tunel Blanka. S jeho dosavadním vytížením jsou na magistrátu spokojení. „Tunel Blanka v zásadě splnil očekávání. Počet aut, která tu projedou, se stále zvyšuje. Doprava je plynulá a bezpečná a nezaznamenali jsme zásadnější komplikace. Co se týče povrchu, někde auta zmizela, jinde vytvořila komplikace, což se bohužel očekávalo," řekl v půlce listopadu náměstek primátorky Petr Dolínek.
Dopravní podnik hlavního města Prahy také letos otevřel prodloužený úsek linky A vedoucí ze stanice Dejvická do stanice Nemocnice Motol. Na trase vznikly čtyři nové stanice, Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Šlo o další nově otevřené stanice metra v Praze po sedmi letech. První práce na prodloužení linky začaly před pěti lety.
VÍC JAK PŮL MILIARDY NA SPLÁTKY
Příští rozpočet Prahy by měl být vyrovnaný. Celkový objem finančních zdrojů by měl činit přes 60 miliard korun. V oblasti běžných výdajů Rada hlavního města Prahy vyčlenila 17,6 miliardy korun na dopravu, 10,5 miliard na školství, mládež a sport. Do oblasti sociální a zdravotnictví půjde 1,6 miliard korun a na kulturu a cestovní ruch je vyčleněno na běžných výdajích 1,5 miliard korun.
Mezi pražské městské části hl. m. Praha rozdělí 4,7 miliard korun, to je o více než půl miliardy korun více než letos. Praha znovu počítá také s tvorbou rezervy na splacení dluhopisů ve výši 600 milionů korun. „Nejvýznamnější navýšení se týkají prostředků pro městské části nebo státní dotace v oblasti školství,“ dodala k příštímu rozpočtu náměstkyně Kislingerová.
V příštím roce také plánuje hlavní město s investicemi do strategických staveb. Přes dvě miliardy chce poslat na Ústřední čistírnu odpadních vod Praha, Tunelový komplex Blanka spolkne dalších 1,3 miliard korun. Na přípravu stavby trasy metra D chce dát Praha okolo půl miliardy korun. Mimoto chce vyčlenit 714 milionů korun na výstavbu technické vybavenosti na území městských částí a 448 milionů korun na výstavbu škol a školských zařízení. Lukáš Zitka
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.