Při mimořádné události v Jaderné elektrárně Dukovany by informace pro média a obyvatele proudily nejen z havarijního štábu, ale nově by je poskytovalo i Integrované tiskové středisko v Brně, náhradní pracoviště by případně fungovalo v Jihlavě Na jednom místě, tedy ve středisku krizové komunikace, budou pracovat mluvčí nejen z jaderného zařízení, ale také všech zasahujících složek. Elektrárna se tak chce přiblížit rychlému vývoji médií a plní také doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Na reálném řízení krizových situací hejtmany krajů se nic nemění.
„Role hejtmanů Kraje Vysočina i Jihomoravského kraje se nemění, stále koordinují záchranné a likvidační práce a řídí krajské krizové štáby,“ upozorňuje ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.
Cílem zřízení nových prostor je především společná komunikace všech složek integrovaného záchranného systému s veřejností, výhodami jsou především společné zázemí i vybavení, dobrá přístupnost médiím a možný nepřetržitý provoz. Energetici navíc tímto opatřením reagovali i na doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii. V souladu s ním nový systém zaručuje poskytování maximálně možného informačního servisu. (kv)
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.