I nynější epidemii chřipky snadněji zvládnete s Vincentkou

 

 kompozice novy vizual 3 r 640x444 V polovině února 2016 se epidemiologická situace v České republice i na Slovensku týkající se chřipky a podobných onemocnění zhoršila. V Česku se počet nemocných blíží k hranici 1500 na 100 000 obyvatel, což je už plošná epidemie. Nejvíce nemocných lékaři zaevidovali v Jihomoravském kraji. Média jako zdroj informací uvádějí Národní referenční laboratoř pro chřipku Státního zdravotního ústavu v Praze. V souvislosti s komplikacemi již v ČR zemřelo 13 lidí, na Slovensku dva. Převážná většina pacientů měla některou ze základních chronických nemocí a neměli očkování proti chřipce. Každoročně se podobné situace opakují.


            Chřipka je onemocnění, které se nesmí podcenit. Nejvíce pomáhá očkování, ale když chybí, důležité je „vyležet ji“. Někdy je však nutná i hospitalizace a nasazení antivirotik. Při chřipce však nepomáhají antibiotika, protože je to virové a ne bakteriální onemocnění. Co však pomáhá a přináší nemocným úlevu, jsou různé babičkovské recepty – čaj s medem a citronem, dostatek spánku a osvědčená minerální voda Vincentka.


            Vysvětluje Jan Šumšal, ředitel společnosti Vincentka, a. s., která vlastní práva na její plnění do lahví: „Vincentka se nazývá i lékem našich babiček. Její příznivé účinky se projevují při širokém spektru onemocnění. Vincentka prokazatelně pomáhá při chřipce, angíně, onemocněních horních i dolních cest dýchacích, ale i při žaludečních a jiných problémech. Vincentka pomáhá odstraňovat sekundární následky a nepříjemné doprovodné projevy onemocnění dýchacích cest. Především pomáhá zlepšovat dýchání. Při onemocněních dýchacích cest se nadměrně tvoří hleny, které blokují dýchací cesty, dutiny a hromadí se v hrtanu, nose a průdušnici. Svou konzistencí stěžují jejich vykašlávání či vyfoukání. A tady nastupuje Vincentka – přírodní léčivá minerální voda vyvěrající v Lázních Luhačovice. Oxid uhličitý, ale i soli v ní obsažené, mají tu schopnost, že rozpouštějí hleny a následně umožňují pacientovi, aby se jich zbavil.“


             Každé z onemocnění dýchacích cest vyžaduje určitý preferovaný způsob aplikace Vincentky. Při dutinách je nejlepší používat plastovou konvičku a Vincentku NASALIS. Do nosu, případně i do krku, je vhodná aplikace Vincentky ve spreji. Na hrtan a horní část průdušnice je dobré i kloktání Vincentky přímo ze skleničky nebo z láhve. „Na dolní cesty dýchací, kam se Vincentka nedá dopravit předchozími způsoby, je nejlepší její aplikace vdechováním inhalátory. Vhodné je i vdechování par buď z vyvíječe páry, nebo při jejím vaření v odkrytém hrnci v kuchyni. Dobré je i napařování pod ručníkem nad Vincentkou. Působí to na dýchací cesty horní i dolní i dutiny, protože tehdy pozitivně účinkuje i zahřátí samotnou párou. Rozšiřuje to cévy, prokrvuje je a pomáhá jim zbavit se studených hlenů. Vincentka působí i preventivně, ještě před nástupem nemoci. Je proto dobré pravidelně, ráno i večer, Vincentku kloktat“, vysvětluje J. Šumšal.


            Primář MUDr. Jiří Hnátek, vedoucí lékař Lázní Luhačovice, a. s., blíže přibližuje účinky léčby minerálními vodami: „Inhalace přírodní minerální vody je nejdůležitější formou léčby nemocí dýchacích cest v akciové společnosti Lázně Luhačovice. K tomuto účelu jsou využívány právě vody typu Vincentky, které jsou rozprášeny na velikost částic do 10 u. Větší kapky 10 u a více se usazují v nosohltanu, menší pronikají hlouběji až do alveolů (plicních sklípků). K výrobě mlžiny používáme přístroje na stlačený vzduch, který je vyráběn centrálně pro každé inhalatorium. Naše inhalátory jsou vybaveny špičkovou technikou firmy Heyer, a to jak pro inhalaci individuální, tak skupinovou. Léčebná metodika v Lázních Luhačovice je založena na využití přírodních minerálních vod na čele s Vincentkou. Jsou to alkalické, hydrouhličitanochloridosodné, jodové vody, které jsou silně mineralizované (Na, K, Mg, Ca, Mn, chloridy, bromidy, jodidy, sírany) s vysokým obsahem volného oxidu uhličitého. Využívají se k pitné léčbě, inhalacím a koupelím. Vody slané, tedy chlorido sodné, jsou známé jako čisté expektorans, čili při onemocnění dýchacích cest způsobí zředění vazkého hlenu a jeho snadnější vykašlávání. Ke zředění hlenů přispívá i alkalická reakce minerálních vod, stejně tak jako uhličitany (lithný, sodný, vápenatý) a ionty jodidové či bromidy. Kalciové ionty působí protizánětlivě, spazmolyticky (uvolnění stažení vnitřních orgánů) a mají stimulační vliv na činnost řasinkového epitelu, kterým je sliznice dýchacích cest pokryta. Podobně příznivě působí i další sloučeniny obsažené v luhačovické minerální vodě. Volný oxid uhličitý, který se při inhalaci také vstřebává, způsobuje roztažení kapilár, čímž je zajištěn zvýšený průtok krve nemocnou sliznicí a tím odplavování toxických meziproduktů zánětu. Urychluje také vstřebávání minerálních vod a dráždí dýchací centrum. Chemický či farmakochemický účinek inhalačních minerálních vod není jediným faktorem, který ovlivňuje nemocnou sliznici dýchacích cest. Místní účinek aerosolové mlžiny se projevuje také fyzikálně, čili mechanicky, tepelně a osmoticky. Především tepelný účinek má inhalace na horní cesty dýchací.“


            Teplejší mlžiny do 39 °C způsobují překrvení sliznice, povzbuzení místního metabolismu, zvýšenou sekreci žlázových buněk, aktivaci pohybu řasinkového epitelu, případné zvlhčení a uvolnění zaschlého hlenového sekretu a strupů. Chladnější inhalace kolem 25 °C zužují kapiláry a působí protizánětlivě. „Při inhalaci minerálních vod se ale především uplatňuje jejich komplexní účinek. Obecně lze účinek inhalace minerálních vod shrnout takto: 1. účinek mukolytický (zřeďující hlen), 2. ovlivnění lokálního metabolismu sliznice dýchacích cest, 3. snížení dráždivosti sliznic horních cest dýchacích, 4. zvýšení sekrece, snadnější vykašlávání zlepšením funkce řasinkového epitelu, 5. protizánětlivý účinek. Řada odborných prací i bohaté praktické zkušenosti našich lékařů tyto účinky potvrzují. Kromě inhalace mlžiny čisté minerální vody se na základě lékařského předpisu mohou inhalovat i bronchodilatační (rozšiřující průdušky) či mukolytické (uvolňující vykašlávání) medikamenty, speciální olejové směsi či antibiotika, které účinky minerálních vod doplňují nebo zvyšují,“ vysvětluje J. Hnátek.


            Firma Vincentka vyvinula celou škálu výrobků, které jsou vyrobeny na bázi Vincentky tak, že se z ní získává silný koncentrát a ten se přimíchá do krémů, zubních past, pastilek. Pastilky jsou velmi dobré při onemocněních krku, angínách, ale i při ztrátě hlasu, oslabení hlasivek. Vincentka je vhodná pro všechny věkové kategorie. Pro malé děti od 0 do 3 let existuje speciální sprej s aplikátorem. Vincentka je vhodná i pro alergiky s alergickou rýmou.

Více informací je na www.vincentka.cz, www.lazneluhacovice.cz

PR

 

Středočeský kraj

sck

Hejtman: Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
Krajské město: Praha
Rozloha: 11014 km2
Počet obyvatel: 1287277
Hustota zalidnění: 116 obyvatel/km2
NUTS: Střední Čechy
Radní: Gabriel Kovács (ANO), Martin Kupka (ODS), Martin Macháček (STAN), Daniel Marek (TOP 09), Věslav Michalik (STAN), Jaroslava Němcová (ANO), František Petrtýl (ANO), Vít Rakušan (STAN), Jan Skopeček (ODS), Ivo Šanc (STAN)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 26
Počet členů rady: 10
Počet členů zastupitelstva: 65

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji