Nevolební rok zhojil účetnictví stran

Konec března znamená pro živnostníky a firmy povinnost odevzdat výsledky svého hospodaření za uplynulý rok. Nejinak jsou na tom i politické strany a hnutí. Ty své účetnictví musejí odevzdat sněmovnímu kontrolnímu výboru. Pokud tak ve stanovené lhůtě neudělají, hrozí jim i pozastavení činnosti. Předložení úplné účetní zprávy je podmínkou pro to, aby stát vyplatil hnutím a stranám příspěvky z veřejných peněz.

Po supervolebním roce 2014, kdy parlamentní strany, pouze s výjimkou KSČM, skončily v hospodaření hluboce v mínusu, se partaje loni zahojily. Vládní hnutí ANO, které půjde na podzim do regionálních voleb vůbec poprvé, v hospodaření za rok 2014 vykázalo ztrátu 65 milionů korun, letos bylo necelých 27 milionů v plusu. Dlouhodobě se daří komunistům, předloni byli v zisku necelých 13 milionů, loni ještě o devět milionů více. Strana přesto nebude vydávat na podzimní kampaň horentní částky. „Z centrálního rozpočtu strany bude na podzimní volby uvolněno kolem devíti milionů korun přiměřeně rozdělené na všechny kraje. Další prostředky uvolní i krajské organizace,“ řekl Krajským novinám člen ÚV KSČM Zdeněk Štefek.

Dvě pravicové opoziční strany po výrazně ztrátovém roce 2014 opět vyskočily do černých čísel. TOP 09 hospodařila se ziskem necelých 15 milionů korun. Přebytek chce použít na financování podzimní kampaně. „Část zisku můžeme využít na kampaň před letošními krajskými volbami, část na volby do Poslanecké sněmovny příští rok,“ uvedl generální sekretář TOP 09 Pavel Severa.Hlavním zdrojem příjmů byl pro TOP 09 v loňském roce příspěvek ze státního rozpočtu, který dosáhl 40,1 milionu korun. Soukromí dárci a firmy straně darovali 3,6 milionu a další 2,3 milionu vybrala TOP 09 na členských příspěvcích.

Po neúspěšných předčasných volbách do sněmovny musela kdysi největší strana ODS pořádně utáhnout opasky. Po třech letech, kdy byli občanští demokraté v hluboké ztrátě, za loňský rok nastřádali zisk přes 27 milionů korun. Přebytek ODS použije na snížení svých závazků.

ALTNER STRAŠÍ ČSSD

Do velkých problémů se v březnu dostala ČSSD. Strana premiéra Sobotky a většiny českých hejtmanů obdržela drtivý pravomocný rozsudek ve sporu se svým někdejším advokátem Zdeňkem Altnerem. Spolu s penále má vládní partaj Altnerovi zaplatit 337 milionů korun, tato částka znamená pro ČSSD přibližně dva roční rozpočty. Sociální demokraté si na splacení dluhu vzali úvěr, kvůli kterému museli zastavit své sídlo a začít drasticky šetřit. Náklady by měla do budoucna partaj osekat až o čtvrtinu. „ČSSD v roce 2015 měla příjmy ze státního rozpočtu 133,3 milionu korun, z členských příspěvků 18,4 milionu korun, ze sponzorských darů 1,8 milionu korun a z nájmů, služeb a ostatních činností 21 milionů korun,“ napsal k výroční zprávě místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec. Výdaje na provoz a činnost ČSSD činily 81,1 milionu korun, na mzdy dosáhly 65,7 milionu korun, na daně a poplatky 0,4 milionu korun a na volby necelých 0,3 milionu korun. Přebytek hospodaření vykázala i hospodářská činnost ČSSD a to 0,6 milionu korun. V roce 2015 snížila sociální demokracie své dlouhodobé závazky o 30 milionů korun. Za letošní kampaň chce ČSSD utratit přes padesát milionů korun. „Předpokládaná částka je mezi padesáti a sto miliony korun, které ČSSD uhradí z vlastních zdrojů, nebudeme si na kampaň půjčovat,“ informoval Krajské noviny ústřední volební manažer strany Miroslav Poche. Podle vyjádření politického grémia strany vyrovnání Altnerova dluhu a úsporná opatření neohrozí financování letošní kampaně před krajskými a senátními volbami. Lukáš Zitka

 

Ústecký kraj

logo UK 23

Hejtman: Oldřich Bubeníček, KSČM
Krajské město: Ústí nad Labem
Rozloha: 5335 km2
Počet obyvatel: 830371
Hustota zalidnění: 156 obyvatel/km2
NUTS: Severozápad
Radní: Martin Klika (ČSSD), Jaroslav Foldyna (ČSSD), Stanislav Rybák (KSČM), Jaroslav Komínek (KSČM), Petr Šmíd (SPO-SPD), Zdeněk Matouš (ČSSD), Jitka Sachetová (KSČM), Ladislav Drlý (KSČM), Radek Balej (KSČM), Radek Štejnar (ČSSD)
Koalice: KSČM a ČSSD
Počet obcí s rozšířenou působností: 16
Počet členů rady: 11
Počet členů zastupitelstva: 55

 

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji