Karlovy Vary jsou výjimečné a pramen Vřídlo nemá obdobu

 

bazn 1 640x424Karlovy Vary jsou bezesporu výjimečnými lázněmi, neobyčejnou turistickou destinací a mají ,,genius loci". V dějinách zažili vzestupy i slabší období. Vždy však byly samy o sobě pojmem a synonymem exkluzivity, kvality a mysticismu kolem zdraví. Především rituál pití vody z nejznámějšího pramene Vřídla má nezpochybnitelné účinky.

Ředitel společnosti Bohemia-lázně, a. s., Karlovy Vary, Jiří Sluka, k tomu říká: ,,Přesvědčte se sami o výjimečnosti Karlových Varů. V zařízeních společnosti Bohemia-lázně, a. s., Karlovy Vary, najdete ubytování i s procedurami již od 45 Eur (1250 Kč) na den. Už od této ceny můžete absolvovat kromě klasických léčebných pobytů i několikadenní wellness, relaxační, rehabilitační a regenerační pobyty. Využijte výjimečné mimosezonní ceny a dopřejte si světoznámé lázně za přijatelné ceny. Na vlastním těle se přesvědčíte o léčivých účincích výjimečného Vřídla.“

     Dodává, že Vřídlo je hlavním karlovarským pramenem, jehož teplota dosahuje73 °Ca tryská do výše 12 metrů. Každou minutu vytryskne na zemský povrch2 000 l vody.Představíme-li si Vřídlo jako kmen stromu, ostatní prameny jsou větvemi tohoto stromu. Už několikrát v minulosti se ukázalo, že některá zřídla se někdy ztratila a znovu objevila.Karlovarská voda je přírodní iontový roztokobsahující rozpuštěný oxid uhličitý. Hlavními rozpuštěnými látkami jsousodík, vápník, draslík, hořčík a dále síran, chlorid a mnoho dalších minerálních látek v malých až stopových množstvích. Celkový obsah minerálních látek je cca6,4 g/1 la obsah CO₂mezi 560 – 980 mg v litru. Karlovarské prameny se chemickým složením liší jen nepatrně, zvláště ve stopových prvcích. Liší se hlavně teplotou a množstvím plynného oxidu uhličitého. Zvláště teplota pramenů má vliv na množství rozpuštěných minerálů. Chladné prameny (pod 50 °C) mají spíše průjmový účinek, teplejší naopak. Kromě Vřídla jsou ve Varech i tyto prameny: Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen, Horní zámecký pramen, Tržní pramen, Mlýnský pramen, Rusalčin pramen, Pramen knížete Václava I., Pramen knížete Václava II., Libušin pramen, Skalní pramen, Pramen Svobody, Sadový pramen, Pramen Štěpánka, Pramen Hadí.

,,Pití karlovarské minerální vody je základem léčení v naší společnosti Bohemia-lázně v Karlových Varech. Kvalita léčení je přímo závislá na kvalitě přírodního léčebného zdroje a karlovarské prameny se řadí k nejefektivnějším přírodním zdrojům v Evropě. Pitnou léčbu předepisuje lékař, který na základě zdravotního stavu pacienta předepíše množství konkrétního pramene. Denní dávka minerální vody se pohybuje od 0,6 l a doporučuje se pít 3x denně vždy půlhodinu až hodinu před jídlem. Voda se pije přímo u pramenů ze speciálně upravených lázeňských pohárků pomalými, nevelkými doušky. Vhodné je při tom nesedět – lékaři doporučují pomalou procházku. Pitná kúra se v případě léčby trávicího traktu počítá jako hlavní procedura,“ vysvětluje J. Sluka.

Dále upozorňuje na účinky minerální vody. Přírodní léčebný zdroj se používá k léčbě onemocnění zažívacího traktu, poruchy výměny látkové (cukrovka, vyšší hladina tuků v krvi, dna). Teplé prameny se využívají k pitné kúře, ke koupelím a k výplachům. Všechny léčebné lázeňské pobyty Bohemia-lázní Karlovy Vary probíhají v sanatoriu Kriváň a hotelích Slovan a Concordia, které jsou umístěny v blízkosti kolonád. Všechny kúry poskytují v nově vybaveném balneoprovozu s více než 45 druhy procedur. Jako jedny z mála lázní v rámci pobytu nabízejí 24hodinovou lékařskou pohotovost. Spolupracují se všemi zdravotními pojišťovnami. Hrazeny jsou léčebné lázeňské pobyty s programem diabetologickým, rehabilitačním, rekondičním po onkologických onemocněních. Tyto programy prakticky kopírují indikace léčené v Bohemia-Lázních, ale redukční ani preventivní bohužel pojišťovny neproplácí. Pro pohodlí hostů je zde možnost parkování ve vlastním parkovacím domě. Firmy mohou ke svým prezentacím či firemním setkáním využít klimatizovaný konferenční sál.

Kromě klasických léčebných pobytů jsou k dispozici také vánoční, silvestrovské, velikonoční, nebo několikadenní relaxační a regenerační pobyty. Programy oslovují všechny věkové kategorie. Víkendové wellness pobyty nabízejí skvělé možnosti odpočinku i aktivního strávení volného času - plavání v relaxačním bazénu, zahřátí v saunovém koutku a zchlazení v ledové komoře nebo sprchových chrličích.

Léčebné procedury spočívají především v koupelích, masážích, elektroléčbě, světloléčbě a zábalech. Z masáží je v nabídce klasická masáž částečná, reflexní masáž, podvodní masáž. Elektroléčbu a fyziatrické výkony zastupují – diadynamik, diathermie, endo vaco, ultrazvuk, VAS-07, magnetoterapie. Světloléčbu – biolampa, laserová terapie, solux. Klienti mají k dispozici i tepelné procedury – parafín, parafango, jednorázové rašelinové zábaly, rašelinový zábal klasický, kryoterapie, zábalová vana Haslauer.  

Město Karlovy Vary nabízí i mnoho kulturních akcií. V listopadu se tu koná 50. JUBILEJNÍ MEZINÁRODNÍ PĚVECKÁ SOUTĚŽ ANTONÍNA DVOŘÁKA  12. - 20. 11. 2015  (http://www.singingcompetition.eu/index.php/kalendar). Kromě toho jsou ve Varech stálé výstavy v Galerii umění či v Becherově vile, k dispozici jsou muzea Becherovky, sklárny Moser, Muzeum voskových figurín a výlety do okolí (https://www.karlovyvary.cz/cs/kalendar-akci). 

 
Podrobnosti o jednotlivých koupelích v zařízeních Bohemia-lázně, a. s., Karlovy Vary

Perličková koupel

Koupel ve vřídelní vodě o teplotě 37 - 38 °C. Perličková koupel blahodárně působí na lidský organismus. Mikromasáží kůže dochází k lepšímu prokrvení a celkové relaxaci organismu. Svým mírně sedativním účinkem pozitivně ovlivňuje nespavost, neurózy, psychosomatické nemoci. Koupelí dochází k uvolnění svalového napětí, proto se účelně využívá při léčení pohybového aparátu.

Uhličitá koupel

Koupel v minerální vřídelní vodě o teplotě 32 - 35 °C, s příměsí CO₂. Vstřebáváním oxidu uhličitého kůží dochází k výraznému zlepšení prokrvení pokožky, zpomalení srdeční činnosti a ke snížení krevního tlaku.

Suchá uhličitá lázeň (plynové uhličité lázně, vakuové uhličité lázně)

Tato procedura plně využívá pozitivního účinku oxidu uhličitého na periferní oběh lidského organismu. Pacient leží v neprodyšném plastikovém vaku, který je naplněn cca 125 l plynu. Během procedury dochází ke zvýšení obsahu CO₂ v pokožce, což vede k rozšíření všech cév a současně ke zvýšení obsahu kyslíku v krvi. Doporučuje se při léčbě kardiovaskulárních onemocnění, při léčbě lymfatických otoků, při doléčování zranění pokožky, při potlačování revmatických potíží. Zvýšené prokrvení svalů a tělesných orgánů, včetně mozku, má za následek posílení nervového systému, zlepšení činnosti vegetativního nervového systému a celkové posílení imunitního systému.

Celková vířivá koupel

Vířivá koupel celková je speciální podvodní masáž prostřednictvím trysek ve dně a po obvodu vany. Při koupeli se využívá účinků vřídelní minerální vody (teplota 36 - 38 °C) a masáže svalstva jemnými vodními paprsky. Pozitivním účinkem této procedury je zlepšení prokrvení celého organismu, uvolnění svalových spasmů, tlumí bolesti při onemocnění pohybového ústrojí. Je vhodná pro stavy po operacích nebo úrazech pohybového aparátu, u svalových atrofií.

Vířivá koupel dolních/horních končetin

Koupel dolních / horních končetin ve vřídelní vodě o teplotě 36 - 38 °C. Masírování pokožky způsobí její zvýšené prokrvení a prohřátí tkání, tím se podporuje rychlejší vylučování škodlivých látek z těla. Pravidelné opakování koupelí vede k uvolnění svalových spasmů. Procedura má analgetický účinek.

Kneippův chodník

Velmi pozitivní účinky na zlepšení prokrvení dolních končetin, zmírnění jejich otoků, zmírnění působení počátečních křečových žil, jakož i při bolestech hlavy a migrenózních stavech má střídavá nožní koupel, která je součástí vodoléčby Kneippova typu. Jde o aktivní pohyb v chodníku s teplou vodou (35 - 40 °C) a se studenou vodou (10 - 15 °C).  Doporučuje se tzv. čapí krok. Pro dosažení cíleného efektu, tj. posílení žilných stěn jejich roztahováním v teplé a smršťováním ve studené vodě, se cyklus opakuje nejméně 10krát.

Čtyřkomorová galvanická lázeň (hydrogalvan)

Elektroléčebná metoda spojující účinky stejnosměrného proudu s účinkem teplé vody, hydrostatického tlaku a hydrostatického vztlaku. Koupel o teplotě 38 °C se podává v zařízení, které tvoří dvě vaničky na horní a dvě vaničky na dolní končetiny. Elektrický proud vstupuje rovnoměrně celým ponořeným povrchem a vyvolává aktivní prokrvení, působí na zlepšení metabolismu tkání, zmenšení otoků a výpotků, zmírňuje bolesti. Proto se procedura předepisuje při poruchách prokrvení končetin, poruchách inervace, poúrazových stavech či revmatologických indikacích. Není vhodné pro pacienty s kardiostimulátorem a endoprotézou.

Celková vodní peloidní lázeň (rašelinová koupel)

Koupel z místní přírodní vrchovištní rašeliny smíchané s vřídelní vodou o teplotě 38 °C. Lidský organismus se v peloidní koupeli pomalu šetrně prohřívá a teplo působí i na vnitřní orgány hluboko uložené. Tlakem se vytlačuje krev a lymfa z dolních končetin. Tento efekt je relativně příznivý, ale současně se stlačuje dutina břišní a hrudní s možným nepříznivým vlivem na kardiorespiraci. Při léčbě pohybového aparátu je však efekt jednoznačný – zvýšení rozsahu pohybu a úlevy od bolestí u degenerativních kloubních onemocnění a degenerativních onemocnění páteře.

Hydropunktura


Oblíbená procedura k zlepšení prokrvení a prohřátí určité části těla, která je často předepisována lékařem jako prostředek léčení pohybového aparátu. Jde o variantu podvodní masáže prostřednictvím proudu vody z trysek umístěných na dně hydropunkturní vany. Celý proces je řízen automaticky s možností nastavitelné volby (teplota vody 36 - 38 °C; části těla, které mají být masírovány; čas procedury).

Skotské střiky

Stimulační procedura založená na aplikaci tepla a chladu i mechanického dráždění pokožky proudem vody. Prokrvení dolních a horních končetin působí na zmírnění svalové bolesti při degenerativních onemocněních pohybového aparátu, jakož i funkčních poruch prokrvení dolních a horních končetin.

Další informace jsou na:www.bohemia-lazne.cz

PR

 

Zlínský kraj

zlinsky kraj logo

Hejtman: Jiří Čunek (KDU-ČSL)
Krajské město: Zlín
Rozloha: 3964 km2
Počet obyvatel: 589030
Hustota zalidnění: 149 obyvatel/km2
NUTS: Střední Morava
Radní: Jiří Sukop (ANO), Pavel Botek (KDU-ČSL), Josef Zicha (STAN), Margita Balaštíková (ANO), Michaela Blahová (KDU-ČSL), Petr Gazdík (STAN), Miroslav Kašný (KDU-ČSL), Jan Pijáček (ODS)
Koalice: ČSSD, KSČM a SPOZ
Počet obcí s rozšířenou působností: 13
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji