Asociace ve Štiříně o lékařích i sociálních službách

stirin na webVe středočeském Štiříně se uskutečnilo jednání Asociace krajů ČR. Její představitelé během odpoledního programu řešili společné problémy se Svazem měst a obcí ČR. Asociace krajů se s Svazem měst a obcí shodly především na nutném řešení nedostatku dětských a praktických lékařů v regionech. „Rádi bychom vyvolali mimořádné jednání na úrovni vlády a ministerstva zdravotnictví, aby se tato věc co nejrychleji řešila. Problém je například ve věkovém průměru lékařů pro děti a dorost, jenž činí 58 let,“ řekl předseda SMO ČR Dan Jiránek. Ten dále dodal, že polovina těchto lékařů je starších 60 let. Atestaci si podle jeho údajů dělá 20-25 lékařů ročně, zatímco do penze za rok odchází 80 dětských lékařů. 

„Snažíme se především maximálně synchronizovat naše postoje a požadavky směrem k parlamentu a vládě,“ prohlásil předseda Asociace krajů Michal Hašek. Ten by rád viděl jednání o nedostatku praktických lékařů s ministrem zdravotnictví a ministrem školství a financí. Jednání se točila i okolo financování sociálních služeb. „Svaz měst a obcí podpořil požadavek Asociace krajů o dofinancování sociálních služeb z vládní rozpočtové rezervy o částku 700 milionů korun. Chceme jen dorovnat výši, kterou dříve vláda sociálním službám poskytovala. Ministr Babiš do současné částky započítává i náklady na platy zaměstnanců v sociálních službách. Tedy ne peníze, které šly přímo klientům. Budeme apelovat na kabinet Bohuslava Sobotky, aby byly tyto prostředky uvolněny co možná nejdříve,“ dodal Michal Hašek. Řešení tohoto problému v prosinci podle něj nemá smysl, neboť se do té doby mohou dostat do problémů neziskové organizace.

Jednání AK ČR se SMO ČR také dotklo pravomocí NKÚ. „Nebojíme se žádné kontroly, jenom nechceme aby byla pěktkrát sedmkrát kontrolována stejná věc. Hospodaříme s veřejnými penězi a musíme být kontrolováni, nicméně máme ústavou danou suverenitu a cheme aby tato suverenita byla při kontrolách respektována,“ sdělil Michal Hašek. Asociace krajů a Svaz měst a obcí by také společně chtěli provést revizi poplatků a plateb, například za ukládání odpadů, či odběr podzemních vod za účelem spravdelivého rozdělení jeich vynosů mezi kraje a obce a stát. Jednat chtějí v této věci primárně s ministerstvem životního prostředí. 

Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji