Moravskoslezský kraj běžkařům zdarma nabízí aplikaci s názvem Běžky Severní Morava. Tento chytrý pomocník radí sportovcům už od ledna tohoto roku. Běžkaři se v Moravskoslezském kraji neztratí ani tuto sezónu, aplikace se dočkala aktualizace. Změny vycházejí z opatření kvůli výskytu kůrovce a těžbě napadených stromů.
Aplikace funguje jako ucelený mobilní průvodce po běžkařských trasách a okruzích. „Beskydská a Jesenická magistrála jsou mezi běžkaři velmi oblíbené a vyhledávané. V minulé sezóně byly trasy rolby předem určené a nastavené. Teď musí rolba respektovat těžiště kůrovcového dříví, takže rolby projíždějí podle aktuálních možností a díky GPS přímo vykreslují skutečný upravený okruh pro běžkaře. Věřím, že naše aplikace pro chytré telefony sportovcům pobyt v Moravskoslezském kraji zpříjemní. Teď ještě, aby napadl sníh,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro cestovní ruch Jan Krkoška a dodal, že Moravskoslezský kraj úpravu lyžařských a běžeckých tratí v regionu finančně podporuje už od roku 2003.
Kromě krajského příspěvku mají obce možnost zažádat o podporu i stát. „Je skvělé, že jsou jednotlivé obce proaktivní. Například Malá Morávka uspěla s žádostí u Ministerstva pro místní rozvoj ČR, a tak mají ode dneška novou rolbu. Moravskoslezský kraj bude Malé Morávce i letos připívat na úpravu běžeckých tras a provoz právě této nové rolby. Díky krajské dotaci přes 280 tisíc korun budou mít běžkaři v okolí Malé Morávky a Karlova pod Pradědem k dispozici kolem 80 kilometrů tratí,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška a doplnil, že celkově kraj přispívá na úpravu více než 855 km tras v regionu.
„Každoročně kraj vypisuje dotační program na úpravu tratí v objemu okolo tří milionů korun, do kterého se mohou přihlásit obce i jednotlivci – majitelé horských chat, provozovatelé lyžařských areálů a další. Pokud jde o výši jednotlivých příspěvků na úpravu tratí, je Moravskoslezský kraj na špici mezi všemi kraji v Česku,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška a doplnil podrobnosti k mobilní aplikaci Běžky Severní Morava. Zájemci si ji mohou zdarma stáhnout v Obchod Play pro mobilní telefony s operačním systémem Android a také v App Store pro přístroje značky Apple.
„K naplánování vhodné trasy slouží sportovcům interaktivní mapa, popis tratě, její délka, obtížnost, doba zdolávání, stoupání a klesání nebo také možnost parkování. Uživatel se může podívat i na záběry z webkamer či fotografie okruhů a tras, dozvědět se, kde je možné se občerstvit, kde se nachází nejbližší servis či horská chata nebo zjistit, jaké jsou v okolí zajímavosti. Třešničkou na dortu jsou informace o upravenosti tratí včetně zobrazení přesného času poslední úpravy. Každý upravovatel má totiž na svém skútru nebo rolbě GPS přístroj, jehož data jsou ihned přenášena na internet, takže garantujeme aktuálnost upravenosti tras,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška. (msk)
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.