Poprvé se v Plzeňském kraji sjeli nejlepší jezdci z řad silničářů, aby na 1. Cestářském rodeu Plzeňského kraje poměřili síly v netradičních disciplínách. Sypačem se zimní výbavou projížděli překážky na čas a přesnost. První dva nejlepší cestáři postupují do národního kola. Diváci si také užili zásah složek IZS a přílet a představení vrtulníku Letecké záchranné služby.
Areál Armádního střeleckého stadionu v Plzni-Lobzích se stal dějištěm unikátních závodů řidičů speciální techniky Správy a údržby silnic Plzeňského kraje premiérově. Společně se složkami IZS připravili silničáři program pro celou rodinu. Hlavním bodem programu byla soutěž celkem 41 silničářů z celé ČR, kteří sypačem se zimní výbavou projížděli překážky na přesnost mezi dopravními kužely, posouvali na přesné místo dva barely nebo couvali do zúženého prostoru. Do finále se dostalo celkem 10 borců, všichni z Plzeňského kraje. Vítězem se nakonec stal Roman Melka, druhý dojel Josef Kořínek a třetí místo obsadil František Řepík ml. Ceny s trofejemi převzali vítězové z rukou ředitele SÚS Plzeňského kraje Miroslava Doležala a náměstka hejtmana Pavla Čížka.
První dva silničáři postupují do národního kola, které se odehraje 14. září v Pardubickém kraji. Z národního kola pak nejlepší borci postupují do mezinárodního kola V4 mezi nejlepší cestáře Polska, Maďarska, Slovenska a ČR.
„Každý z nás jezdí autem, do práce či na nákup a silničáře vídáme často. Starají se o to, abychom vždy dobře a pohodlně dojeli. Dnes nám ale ukázali svou další stránku. Ukázali, co opravdu s těmi svými stroji umí. A klobouk dolů, co dovedou. Gratuluji všem, kteří dnes dokázali, že být cestář není lehké,“ uvedl hejtman Josef Bernard po dvoukolové soutěži.
V rámci programu si děti užily skákací hrad, malování na obličej, vyzkoušely si řízení zmenšených cestářských aut a zorbing. Milovníci techniky si prohlédli rozsáhlou výstavu techniky Správy a údržby silnic Plzeňského kraje. Hasiči pak předvedli, jak vypadá zásah u nabouraného auta a jako třešnička na dortu přiletěl vrtulník Letecké záchranné služby, který byl přístupný i s výkladem všem zájemcům. Svůj stánek zde měla také Armáda ČR a Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje se svými vozy a stanem používaným při hromadných neštěstích. (plk)
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.