Přestože Pardubický kraj v době koronavirové krize zastavil veškeré vyplácení dotací z rozpočtu kraje, rozhodli se radní uvolnit dotace pro některé pomáhající organizace a také pro služby s vazbou na sociální péči.
„Potřebujeme, aby se život v této oblasti nezastavil, a to zejména všude tam, kde pomáhají neziskové organizace a dobrovolníci. Chceme udržet v chodu i organizace, kde se dotacemi podílíme na mzdových nákladech jejich koordinátorů, jako jsou třeba rodinná nebo dobrovolnická centra. Po překonání krize budou důležitými články obnovy spolkového života a byli bychom neradi, kdyby jejich činnost zcela skončila,“ uvedl radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola a pokračoval: „Například z dobrovolnických center máme zprávy o tom, že nyní organizují šití roušek, nákupy seniorům, donášky obědů anebo třeba připravují i rozšíření služeb o drobné opravy v domácnosti.“
Dále kraj uvolnil prostředky pro činnosti, které navazují na sociální služby a jsou důležité pro každodenní život zejména znevýhodněných lidí. „Jedná se o služby jako je potravinová banka, senior doprava a doprava pro zdravotně postižené, sociální šatníky, domácí hospicová péče nebo pomoc ohroženým rodinám. Celkem jsou to dotace za téměř šest milionů korun. Některé ještě bude muset projednat Zastupitelstvo Pardubického kraje,“ dodal Pavel Šotola. (pak); ilustrační foto: balu
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.