Na Šumavě byla otevřena nová naučná stezka „Z Hamrů na Ostrý“. Stezku vybudoval státní podnik Lesy České republiky, Lesní správa Klatovy na podnět turistického nadšence, obdivovatele Šumavy a Bavorského lesa Josefa Růžičky z Plzně. Úprava sedmikilometrové stezky přišla na 702 tisíce korun. Jediným investorem byly Lesy ČR, které stezku dotovaly z Programu 2020.
Tento program je zaměřen na podporu a rozvoj veřejně prospěšných funkcí lesů. V jeho rámci jsou budovány turistická odpočinková místa v lesích, naučné stezky, je prováděna údržba vybraných turisticky exponovaných chodníků a cest, lesy jsou vybavovány informačními tabulemi, provádí se obnova a údržba studánek a pramenů, opravy a údržba regionálně a historicky významných objektů a staveb, pomníčků a pamětních desek, pečuje se o památné stromy a aleje, chrání se a podporují ohrožené druhy organismů.
Trasa z Hamrů na Ostrý patří k náročnějším, ale bezpečným turistickým stezkám. Bez problému by ji měly zvládnout i rodiče s dětmi. Na čtrnácti tabulích se dozví mnoho zajímavého o fauně, flóře, historii kraje i způsobu hospodaření v tamních lesích. Na trase byly instalována také dvě stání pro kola a čtyři odpočívadla. Po novém kamenném chodníku mohou návštěvníci dojít až na Velký Ostrý v nadmořské výšce 1293 metry, odkud se jim naskytne nádherný výhled. Na úpravě cesty a tvorbě informačních tabulí se kromě Lesů ČR podílela také obec Hamry a Hubert Falkner, předseda bavorského lesního spolku Bayerischer Wald - Verein.
BUDOVAT SE BUDE I NADÁLE
Jedním z důvodů, který vedl Lesy ČR k vybudování stezky, bylo turistické oživení oblasti, neboť se jedná o hojně navštěvovanou a atraktivní oblast. „Chtěli jsme turistům alespoň touto formou nabídnout informace o místním regionu, jeho přírodních krásách a jeho historii – vše i v součinnosti s bavorskými sousedy. Jak už bylo řečeno, na tuto myšlenku nás přivedl pan Růžička z Plzně, který spolupracuje v tomto směru i se sousední Lesní správvou Železná Ruda a je to obdivovatel Šumavy,“ říká Eva Jouklová, tisková mluvčí Lesů ČR. Jak říká, otevření nové stezky by mohlo ovlivnit nárůst návštěvníků tohoto mikroregionu, zejména v letním období. Trendy posledních let tomu podle ní nasvědčují. Přínos by měli zaznamenat i majitelé penziónů, hotelů a restaurací v oblasti Hamrů, Zelené Lhoty a Hojsovy Stráže.
Vybudování stezky z Hamrů na Ostrý ale není první ani poslední podobnou akcí Lesů ČR. Lesní správa Klatovy se rozkládá na 140 tisících hektarů katastrální výměry a zasahuje tím pádem do více oblastí a regionů, jako je jižní Plzeňsko, Nepomucko, Plánicko, Chudenicko, Horažďovicko, menší část Českého lesa a Pošumaví. V posledních čtyřech letech byly vybudovány dvě naučné stezky, kromě Ostrého ještě naučná stezka Žďár na Chudenicku. „Chtěli bychom v tomto trendu pokračovat právě i v dalších zmíněných regionech, ale plánujeme samozřejmě i něco na Šumavě, může to být třeba jen připomenutí historických staveb -hamry, sklárny, hájenky apod. Určitě budeme nadále budovat vyhlídková sezení, případně altány,“ vypočítává plány do budoucna Eva Jouklová. Jana Bartošová
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.