Prohlídkou Muzea myslivců a pytláků začalo v Babicích na Uherskohradišťsku slavnostní vyhodnocení krajského kola soutěže Vesnice roku 2015 ve Zlínském kraji. Ocenění předával Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje spolu s náměstky Ivanem Mařákem a Lubomírem Nečasem a také s předsedkyní výboru Zastupitelstva Zlínského kraje Milenou Kovaříkovou. Předávání se dále zúčastnili také zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva zemědělství, Spolku pro obnovu venkova, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv a ředitel soutěže Vesnice roku 2015.
„Chtěl bych upřímně poděkovat všem starostům, kteří přihlásili své obce do soutěže, členům obecních zastupitelstev, současných i předchozích, a hlavně bych chtěl poděkovat občanům, kteří udělali pro úspěch svojí obce opravdu mnoho. Do soutěže se totiž hlásí čím dál tím méně obcí. Je to svým způsobem paradox, protože naše obce jsou čím dál krásnější a více a více zvelebovány a zřejmě tedy funguje přespřílišná autocenzura. Starostové odkládají své rozhodnutí zapojit se do soutěže, protože chtějí ještě někde něco dodělat, ale myslím si, že tady je chyba ve vnímání soutěže. Není totiž pouze o vzhledu obce, o pořádku, který tam je, ale hlavně je to o tom, jak to v obci žije, co spolu lidé zažívají, jak pracují s vedením obce a vůbec o tom, jaká je bohatost života v dané obci,“ řekl na úvod hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Do letošního, v pořadí jedenadvacátého ročníku soutěže, se přihlásilo 210 ze třinácti krajů celé České republiky. Je to přibližně o sto méně než v loňském roce. Ve Zlínském kraji bylo přihlášeno patnáct obcí, o jejichž pořadí rozhodovala desetičlenná hodnotící porota, již předsedal Josef Zicha, starosta obce Vysoké Pole.
Zlínský kraj patří mezi Zlínský kraj významné podporovatele obcí, které ve Vesnici roku uspějí: vítěz získává od kraje finanční odměnu 500 tisíc korun (Babice), druhé místo je oceněno částkou 300 tisíc (Hošťálková), třetí místo získá 200 tisíc (Pitín), čtvrté místo 90 tisíc (Slavkov) a páté místo 50 tisíc korun (Rajnochovice). Kromě toho Zlínský kraj uděluje finanční odměnu ve výši 20 tisíc korun i ve formě speciálních ocenění, které letos obdržela obec Slavkov za moderní knihovnické a informační služby, obec Topolná za vzorné vedení obecní knihovny a obec Březová za udržování lidových tradic. Celkově Zlínský kraj v letošním roce na pořádání krajského kola soutěže vyčlenil v rozpočtu částku ve výši 1 200 000 korun.
Vítězné obce z jednotlivých krajů, držitelé ocenění Zlatá stuha v krajských kolech, postupují do celostátního kola, které letos proběhne v termínu od 30. srpna do 5. září 2015. Závěrečné jednání celostátní hodnotitelské komise a vyhlášení výsledků, včetně nositele titulu Vesnice roku 2015, proběhne 19. září v Luhačovicích v rámci Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem. Vítěz celostátního kola soutěže Vesnice roku je nominován za Českou republiku do soutěže Evropská cena obnovy vesnice. Tuto soutěž vyhlašuje Evropská pracovní společnost pro rozvoj venkova a obnovu vesnice ve dvouletém intervalu.
Přehled oceněných obcí ve Zlínském kraji:
ZLATÁ STUHA – 1. místo – obec Babice
BÍLÁ STUHA – 2. místo – obec Hošťálková
ZELENÁ STUHA – 3. místo – obec Pitín
MODRÁ STUHA – 4. místo – obec Slavkov
ORANŽOVÁ STUHA – 5. místo – obec Rajnochovice
FINANČNÍ OCENĚNÍ ZLÍNSKÉHO KRAJE OBCÍM
Diplom za vzorné vedení obecní kroniky - obec Topolná
Diplom za moderní knihovnické a informační služby - obec Slavkov
Diplom za udržování lidových tradic - obec Březová
DIPLOM ZLATÁ CIHLA
Kategorie A - obec Březnice – kostel Sv. Bartoloměje
Kategorie B - obec Babice – Muzeum myslivosti a pytláctví
Kategorie C - obec Osíčko – autobusové zastávky v obci
OCENĚNÍ HODNOTITELSKÉ KOMISE
Osobnosti Programu obnovy venkova ve Zlínském kraji
1. Jindřiška Švajdová – výtvarnice, obec Březnice
2. Ludvík Zimčík – ředitel Základní a mateřské školy Březová
Cena naděje pro živý venkov - obec Vítonice
PAMĚTNÍ LISTY ZA ÚČAST V SOUTĚŽI
1. Horní Němčí
2. Chvalčov
3. Loučka
4. Pohořelice
5. Poličná
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.