Na novelu se připravili dopředu

V Jihomoravském kraji se snažili nacpat co nejvíce oprav a úprav na školách a školských zařízení do období letních prázdnin. Rušno tak bylo na mnoha budovách, které od září mnozí žáci ani učitelé možná nepoznají. Změny pak v kraji mohou nastat v oblasti vzdělávání žáků se speciálními potřebami.

Jihomoravský kraj pravidelně investuje do svých škol a školských zařízení nemalé částky. Řeší tak nejenom akutní havarijní stavy, ale jeho zájmem je i snížení energetické náročnosti jejich provozu a rozvoj školství s cílem zajistit nové technologie. „Snahou je soustředit maximum investiční činnosti do prázdninových termínů, což však vždy není možné s ohledem na velikost akce a s tím spojenou administrativní náročnost veřejných zakázek,“ vysvětlil Krajským novinám náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Stanislav Juránek. Nové střechy, která byla v havarijním stavu, se tak dočkají v Pedagogicko-psychologické poradně v brněnské Hybešově ulici, střecha bude zářit novotou též například na Gymnáziu na Slovanském náměstí v Brně.

V současné době Jihomoravský kraj neuvažuje o zásadních optimalizačních změnách. Stávající volné kapacity na středních školách jsou zachovány kvůli zajištění vzdělání pro silnější populační ročníky, které se v současné době vzdělávají na základních školách. S ohledem na aktuální počty žáků středních škol se na kraji nyní spíše zamýšlí nad oborovou nabídkou, aby si jednotlivé školy, kterou jsou blízko od sebe, nekonkurovaly a nenabízely ty samé obory vzdělání.

Zásadnější problém je však v oblasti vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami. Díky nastavenému trendu inkluze novelou školského zákona musí nyní kraj řešit další existenci těchto škol. Případné zrušení některých z těchto zařízení by muselo schválit Zastupitelstvo Jihomoravského kraje.

Rovněž na lednovou novelu zákona o pedagogických pracovnících se na kraji připravili s předstihem, nyní tudíž nemusí řešit chybějící kantory na školách. Kraj z pozice zřizovatele tlačil na ředitele škol, kteří prý vyvinuli nemalé úsilí, aby situaci neřešili skokově, ale včas a řádně komunikovali se svými nekvalifikovanými zaměstnanci ve smyslu zahájení příslušného vzdělávání. „Šetření počtu nekvalifikovaných pedagogických pracovníků jsem si nechal zpracovat již v roce 2013. Tehdy činila nekvalifikovanost na školách zřizovaných Jihomoravským krajem 8,34 %, což bylo 325 úvazků přepočtených zaměstnanců. Řada z nich však již v té době studovala, nebo studuje, takže nekvalifikovaných pedagogů, kteří nestudují je v současnosti méně než 1 %,“ uvedl Stanislav Juránek.

VYMĚNILI VŠECHNA OKNA

Gymnázium Bučovice bylo založené v roce 1902. V současnosti se v něm dostává vzdělání 370 žákům. Ke gymnáziu je též přidružena i Obchodní akademie Bučovice. Přes léto se u nich uskutečnila realizace úspor energie. „Vypadá to, že budeme mít hotovo dříve, než jsme plánovali. Určitě do začátku školního roku budou hotové práce uvnitř budovy,“ řekl Krajským novinám ředitel gymnázia Bučovice Jiří Vlček. Na škole dělníci postupně vyměnili všechna okna, kterých je okolo dvou set. Původní, 115 let stará okna byla nahrazena za plastová, která vypadají stejně jako ta původní, aby se neměnil vzhled budovy. Hlavní problém pak byla izolace. Kvůli fasádě se musela škola izolovat zevnitř. Zateplený pak je od letošních prázdnin i strop na půdě gymnázia. Všechny tyto úpravy spolykaly přes 15 milionů korun.

Slova Stanislava Juránka, že ředitelé byli dobře připraveni na novelu zákona o pedagogických pracovnících Jiří Vlček potvrdil. „Měli jsme vše v pořádku. V loňském roce jsme tu měli inspekci, která vše důkladně kontrolovala. Neměli jsme nikoho komplikovaného, všichni naši učitelé mají vzdělání řádné,“ uzavřel ředitel gymnázia Bučovice Jiří Vlček.  Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji