Na jihu Čech probíhá řada investičních akcí na školách. V případě těch, které jsou zřizovány Jihočeským krajem, se jedná především o akce financované z Operačního programu Životní prostředí za účelem výměny oken a snížení energetické náročnosti budov, dále pak o rekonstrukce, které jsou hrazeny z prostředků kraje prostřednictvím fondu rozvoje školství.
Některé akce jsou již hotové. K těm patří rekonstrukce budov Střední průmyslové školy stavební v Resslově ulici v Českých Budějovicích a střední odborné školy zdravotnické v Českém Krumlově. Práce na Střední škole polytechnické v Nerudově ulici v Českých Budějovicích probíhají. Výdaje budou v tomto případě více než 13 milionů Kč. Z dalších akcí lze jmenovat opravu krovu a střechy domova mládeže Střední odborné školy a středního odborného učiliště v Jindřichově Hradci za více než čtyři miliony korun či opravu střechy, fasády a vybudování nového oplocení Dětského domova, základní školy a školní jídelny v Horní Plané za více než pět milionů.
NA ŽÁKY ČEKÁ NOVÝ OBOR
Školy čekají od září i některé další drobné změny. „Od 1. 9. 2015 nedochází k žádným změnám v počtech škol zřizovaných Jihočeským krajem ani k výrazné změně v oborové nabídce škol, spíše pouze k úpravě jejich kapacit, které odpovídají zájmu veřejnosti a trhu práce,“ říká hejtman Jiří Zimola. Snahou kraje je nenavyšovat počet maturitních tříd na úkor počtu tříd učebních oborů. „Stále se kraji daří udržet poměr mezi maturitními a učebními obory. Očekáváme zároveň i nárůst počtu žáků vstupujících do středního školství proti minulosti, kdy propad demografické křivky byl znát,“ vysvětluje Jiří Zimola. Jediný nový obor zahájí od září Vyšší odborná škola Kněžskodvorská, a to obor Právní asistence. „Tento obor sice není technicky zaměřen, neboť kraj se stále snaží podporovat všemi směry technické vzdělávání, ale dokládá, že kraj spravuje celé portfolio oborové nabídky středních škol, tedy nejen obory technické,“ dodává hejtman. S žádnou zásadnější optimalizační změnou v současné době krajské školství nepočítá.
V rámci regionálního školství vznikají k počátku nového školního roku pouze dvě soukromé nové základní školy při již stávajících středních školách, a to v Českých Budějovicích na Lannově třídě EDUCAnet - střední škola a základní škola České Budějovice, s.r.o a v Táboře Táborské soukromé gymnázium a Základní škola, s.r.o. v Zavadilské ulici. Nově bude také fungovat soukromá Základní umělecká škola Vojtěch v ulici Emy Destinové v Českých Budějovicích. K zániku došlo v případě jedné školy, a sice Mateřské školy a Základní školy ve Stožci, naopak v Libniči nová mateřinka vznikne.
Novela zákona o pedagogických pracovnících nepřinesla na jihu Čech patrně žádné větší problémy. Například v největším městě, v Českých Budějovicích, tvoří nekvalifikovaní pracovníci jen zanedbatelný zlomek z celkového počtu. „Novele zákona o pedagogických pracovnících v souvislosti s požadovanou kvalifikací pedagogů nepřinesla českobudějovickým školám větší problémy. Nekvalifikovaní pedagogové v mateřských a základních školách u nás tvoří asi necelá 3% všech pedagogů. Jedná se spíš o jednotlivé případy, někteří již studují a vzdělání si doplňují. V žádném případě nevzniknou na českobudějovických základních a mateřských školách personální problémy v souvislosti s požadavky na kvalifikaci pedagogů,“ říká k tomu vedoucí odboru školství a tělovýchovy Dagmar Koubová. Jana Bartošová
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.