Kraj Vysočina v letošním roce hospodařil s vyrovnaným rozpočtem. V příštím roce se chce nejvíce se zaměřit na oblast sociálních služeb, dopravu a péče o majetek kraje. Současnou velkou investicí na Vysočině byla, společně s penězi od EU, modernizace vozů záchranné služby v regionu za necelých 80 milionů korun.
Ani na Vysočině nevidí, že by od státu plynulo více peněz než v minulosti. S přibývajícími kompetencemi se totiž pro kraj zvedají i náklady. „Například, pokud jde o financování přenesené působnosti státu na krajské úřady, pak je Krajský úřad Kraje Vysočina nad polovinou provozních výdajů souvisejících s tímto výkonem. Ze zasílaného příspěvku uhradí tedy pouze polovinu toho, co po něm vyžaduje přenesený výkon státní správy. Navíc každým rokem roste počet úkonů a povinností, kterou jsou státem na kraje předávány,“ uvedla pro Krajské noviny mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.
Priority příštího rozpočtu vychází z programového prohlášení rady kraje. Patří mezi ně sociální služby, doprava a péče o majetek. Právě doprava a majetek jsou největší kapitoly, které se objevují v rozpočtu. Majetek kraje a především jeho zhodnocování slouží všem rezortům kraje, je nutný a nezbytný k fungování nejen příspěvkových organizací.
Při investicích do zdravotnictví si v Kraji Vysočina pomáhají i dotacemi z EU. V letošním roce se v regionu dočkali čtrnácti nových sanitek, modernější vybavení získaly i stávající vozy záchranné služby. Modernizován byl také systém komunikace, toughbooky i technologie pro sdílení dat mezi zdravotnickým operačním střediskem, nemocnicemi a zasahujícími posádkami. Nově jsou také všechny sanitky vybaveny kamerami.
„Včasná dostupnost potřebných informací je totiž jednou ze zásadních podmínek pro záchranu lidských životů. Proto jsme neváhali využít evropských peněz a modernizovat techniku našich záchranářů, která musí být vždy v bezvadném technickém stavu připravena okamžitě zasáhnout,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Celkové výdaje projektu činily téměř 78 milionů korun, 85 % bylo hrazeno Evropskou unií a 15 % z rozpočtu kraje. Záchranná služba v současné době disponuje 60 sanitkami, které k pacientům vyráží z 21 výjezdových základen rozmístěných po celém území Vysočiny. V roce 2014 takto vyrazili k 40 tisícům případů, ročně prý záchranáři při práci najezdí okolo jednoho a půl milionu kilometrů.
DOKONČENÁ TRANSFORMACE
Kraj letos investoval i do oblasti sociálních služeb. Kraj Vysočina zřizuje 11 domovů pro seniory s kapacitou přes tisíc lůžek a při některých z nich jsou ještě další lůžka se zvláštním režimem, jejichž kapacita přesahuje dvě stovky lůžek. Letos dokončil transformaci Domova Jeřabina. „V Humpolci byly postaveny dva domy pro celkem 12 klientů. Poskytována je tu služba chráněného bydlení, v prvním případě se střední, ve druhém nízkou mírou podpory,“ sdělil radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a prorodinné politiky Petr Krčál. V Humpolci se stavělo od června 2014 do května 2015. Domy, jejichž výstavba stála 12 milionů korun, se nacházejí v klidné části města, v blízkosti školního statku. Lukáš Zitka
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.