Pokud se hodlá Karlovarský kraj držet postupu z minulého roku, bude i v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Ten loni činil 4,65 miliardy korun. „Každoročně se snažíme být maximálně opatrní, aby nám nikde prostředky nechyběly,“ uvedla k letošnímu rozpočtu tehdejší náměstkyně hejtmana Eva Valjentová.
K rozpočtu na příští rok se však kraj zatím vyjadřovat nechce. „Stále platí stanovisko našeho náměstka pro ekonomiku Jiřího Červenky, že se nebude vyjadřovat v období přípravy dosud neschváleného krajského rozpočtu na rok 2016,“ uvedla tisková mluvčí kraje Jana Pavlíková.
Hejtman Martin Havel se přitom letos účastnil jednání asociace krajů s vládou. Hlavním bodem jednání byl návrh státního rozpočtu na rok 2016. Hejtman, který je předsedou komise asociace pro oblast školství, vznesl podobně jako jeho kolegové požadavky za jednotlivé kraje. „Musím konstatovat, že jsme se naprosto shodli s ministryní školství Kateřinou Valachovou především na tom, že je potřeba navýšit rozpočet resortu v oblasti inkluze, integrace zdravotně postižených žáků, ale také co se týče meziročního nárůstu výkonů. Týká se to i oblasti odměňování pedagogických a nepedagogických pracovníků,“ upřesnil hejtman.
Když Martin Havel letos v dubnu nastupoval na post hejtmana, vytyčila nová koalice jako prioritní hospodární nakládání s veřejnými prostředky pro roky 2015 a 2016. „Cílem rozpočtové politiky kraje bude vyvážení úspor, naplnění závazků kraje a zároveň zachování investic pro rozvoj regionu, obcí, občanských sdružení a podnikatelských subjektů, s cílem zajistit lepší životní podmínky pro občany kraje," stálo v programovém prohlášení nové koalice.
KRAJ CHCE VLASTNÍ HOSPIC
Jenomže kraj má před sebou také nemalé investiční záměry, zejména do oblasti zdravotnictví. Například hodlá zřídit vlastní hospic, který by mohl vzniknout v Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče Nejdek (REHOS), podle studie by nový ústav měl stát asi 70 milionů korun„Zatím je to ve fázi studie. Je to zatím před projektem a my se budeme snažit prosadit do rozpočtu potřebné prostředky na jeho stavbu. Myslíme si, že kamenný hospic je skutečně třeba a dlužíme to lidem,“ řekl Havel.REHOS, který už nyní provozuje dvanáct hospicových lůžek, je jedna z mála příspěvkových organizací kraje, které si provozně vystačí bez krajského příspěvku. Proto je podle hejtmana i reálná šance, že by i hospic mohl fungovat bez nákladné provozní dotace od kraje. Záležet ale podle něj bude na jednání se zdravotními pojišťovnami.
Stejně tak kraj hodlá pokračovat v opravě sokolovské nemocnice. Jen letos do ní dal desítky milionů korun a hodlá v tom pokračovat i v příštím roce. „Investice Karlovarského kraje do sokolovské nemocnice přesahují v letošním roce neuvěřitelných 100 milionů korun. Díky nim jsme otevřeli nové oční lůžkové oddělení i špičkové pracoviště ARO. Během podzimu bude dokončeno kompletní zateplení pavilonu B a revitalizace gynekologicko-porodnického oddělení. Proměna oddělení dlouhodobě nemocných v moderní pracoviště byla dalším důležitým krokem při poskytování kvalitní komplexní péče našim pacientům,“ uvedl David Soukup, jednatel skupiny NEMOS, která sokolovskou nemocnici provozuje.
A i v nadcházejících letech plánuje Karlovarský kraj investovat ze svého rozpočtu další finanční prostředky na úpravy sokolovské nemocnice. „Příští rok bychom chtěli zahájit například rekonstrukci operačních sálů a chirurgického oddělení,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Jakub Pánik. Václav Čermák
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.