Sousedi si o výhodách separačních tašek řekli

 

Nejlepší reklamou jsou osobní zkušenosti. Alespoň tak to zafungovalo v Hodicích na Jihlavsku, když obec začala s distribucí tzv. separačních tašek. Praktické sady pro třídění odpadů v domácnostech si v prvním kole přišla vyzvednout jen část obyvatel, brzy je však následovali další. Lidé si o výhodách tohoto systému třídění mezi sebou řekli.

Sady tří tašek určených pro třídění odpadů obec distribuovala mezi své občany zdarma, o náklady na jejich pořízení se podělila s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s. Podle starosty Hodic Josefa Bakaje si separační tašky hned našly mezi obyvateli své příznivce a radnice dostává jen pozitivní ohlasy. „Nápad podpořit tento projekt jsme dostali v okamžiku, kdy se nám podařilo snížit náklady na svoz komunálního odpadu v porovnání s minulým obdobím. Uspořenou částku jsme se rozhodli investovat do nákupu separačních tašek pro domácnosti a sběr tříděného odpadu v obci ještě více podpořit,“ popisuje postup obce starosta Josef Bakaj. Sám má s používáním tašek dobré zkušenosti. „Kdysi jsem tyto tašky dostal na jednom odpadovém semináři a používám je dodnes,“ prozrazuje Josef Bakaj.

Obec Hodice, kde v současné době žije asi 750 obyvatel, pro své občany pořídila 300 sad těchto separačních tašek. V každém balení jsou tři praktické, omyvatelné tašky z recyklovaného materiálu určené pro ukládání tříděného odpadu. „Jsou to tašky určené pro tři nejčastější komodity v domácnostech, tedy papír, plast a sklo. V Hodicích si vybrali variantu větších tašek, s objemem 40 litrů. Jinde v obcích a městech jsme společně distribuovali ještě tzv. malé sady s objemem 20 litrů - ty se hodí především do menších domácností,“ vysvětluje Jana Úšelová, regionální manažerka EKO-KOM, a.s.

Na projektu separačních tašek do domácností spolupracuje EKO-KOM, a.s. s dalšími desítkami obcí a měst. Například na Jihlavsku a Třebíčsku se kromě Hodic v poslední době zapojilo dalších sedm obcí. Třeba obec Cejle a městys Stará Říše nakoupily po dvou stech kusech sad separačních tašek, v Jamném pořídili o padesát kusů méně. Dvorce pro své občany nakoupila sad devadesát a například obec Záborná, s dvěma sty obyvateli, jich mezi své občany rozdělila rovných padesát. „Prozatím máme jen kladná hodnocení, tašky jsou opravdu praktické a pohodlné řešení. Uvidíme, zda se nám společně s obcemi a městy podaří zájem domácností o třídění odpadů ještě zvýšit,“ dodává Jana Úšelová. Už nyní v Kraji Vysočina každý obyvatel za rok vytřídí průměrně 43,5 kilogramů papíru, plastů, skla a nápojového kartonu. Přitom celorepublikový průměr je o přibližně tři kilogramy nižší. Prostor ke zlepšení prý ale stále existuje.

Kontakt:

Šárka Nováková / tisková mluvčí EKO-KOM, a.s.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 602 186 205

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji