Pilotní projekt Oblastní charita Třebíč ověřuje ve spolupráci s Nemocnicí Třebíč. Nemocnice se může podílet na provozu mobilní paliativní péče ve standardní i pohotovostní době, vytipovává lékaře pro domácí hospic. „Je ideálním partnerem, který je schopen nabídnout vhodné řešení v kombinaci domácí péče s ambulantní a nemocniční lůžkové paliativní péče. V současné době disponuje 104 lůžky dlouhodobé péče a pěti lůžky dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče. Paliativní péče je prováděna operativně,“ zmínil konkrétní příklad Petr Krčál.
Domácí hospicová péče je prozatím poskytována bez příspěvku zdravotních pojišťoven. V hrazených položkách zatím nefiguruje 24hodinová pohotovost lékařů a sester ani jejich návštěvy u pacientů doma. Pojišťovny hradí maximálně hodinu péče sestry. Mimořádně uhradí tuto návštěvu třikrát za den. Tuto praxi by mohl pomoci změnit výsledek tohoto pilotního projektu, který potrvá do konce února 2016. V případě projektu kofinancovaného Krajem Vysočina bude péče poskytnuta 38 klientům v režimu nepřetržitého dohledu dle závažnosti příznaků nemoci.
Kraj Vysočina na zajištění paliativní (hospicové) péče vynakládá ročně 7 až 10 miliónů korun. V současné době nemocnice zřizované krajem disponují 18 lůžky paliativní péče.
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.