Díky projektu Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s. a aktivní snaze vedení města se podařilo vyřešit složitou situaci s nelegálními skládkami odpadu. Počátky se tak mohou pyšnit nejčistšími ulicemi i okolím města na celé Vysočině.
Ve městě Počátky a v jeho okrajových částech je umístěno 101 kontejnerů, a to na 22 sběrných hnízdech. Od společnosti EKO-KOM, a.s. tu mají bezplatně zapůjčeno 21 kontejnerů. Jen v letošním roce radnice v Počátkách využila bezplatnou výpůjčku šesti dalších sběrných nádob.
„Doplňovali jsme čtyři kontejnery na bílé sklo a dva na barevné. Lidé křičeli, neměli jsme toho na obci dost,“ prozrazuje ekolog města Pavel Hůša. Většina zapůjčených kontejnerů byla použita k zahuštění již existující sběrné sítě. Ve městě však vznikla také nová ulice „Na kopci“, kde krajský úřad vystavěl dva objekty pro mentálně postižené, a zde bylo potřeba založit nové hnízdo. „S rozšiřováním sběrné sítě se počítá i do budoucna, celou obec totiž tvoří pět vsí a je stále hlad po rozšiřování, neboť na některých místních částech se nachází pouze po jednom kontejneru od každé komodity, což momentálně není dostačující. Dále se staví v ulici Luční, kde bude určitě potřeba založit celé nové hnízdo,“ dodává ještě Pavel Hůša.
Podle informací z radnice se v Počátkách vytřídí nejvíce plastů, hned na druhé pomyslné příčce se umístilo sklo, které se zdejší občané naučili třídit i na bílé a barevné. Vedle kontejnerů je v Počátkách okrajově využíván i pytlový sběr, spíše než na tříděný odpad je však využíván rekreanty na směsný komunální odpad, větší uplatnění v něm zatím město nevidí.
„Jsme velice vděčni za možnost bezplatné výpůjčky kontejnerů od společnosti EKO-KOM, je to obrovská finanční pomoc pro naše město. Značně se nám zvýšil počet vytříděného odpadu a naopak ubylo černých skládek. V minulých letech jsme se s tímto problémem potýkali poměrně často, dříve se vozila jedna černá skládka týdně. Za letošní rok se odklízela pouze jedna jediná a to ani nebyla práce místních,“ s potěšením doplňuje Pavel Hůša, ekolog města.
A přestože se obyvatelé Počátek už řídí heslem, že třídit je normální, motivaci stále potřebují. V obci to řeší nejen městským zpravodajem, kde vedení města otiskuje informace o nových kontejnerech a možnostech třídění, ale i letáky, rozhlasem a odkaz na nezbytnost třídění je samozřejmě i na městském webu.
„S motivací se snažíme obcím a městům pomáhat i my. Přímo pro obce pořádáme různé semináře či konference, realizujeme také soutěž obcí ve sběru tříděného odpadu s názvem „My třídíme nejlépe“. Tam je velkou motivací finanční výhra, kterou radnice nejčastěji investují zpět do systému sběru tříděného odpadu,“ připomíná Jana Úšelová, regionální manažerka EKO-KOM, a.s.
Na Pelhřimovsku se letos do projektu sběrných nádob zapojily kromě města Počátky ještě další dvě obce – Horní Ves a Velký Rybník. Každá z nich od společnosti EKO-KOM, a.s. bezplatně získala po pěti kusech nových barevných kontejnerů.
Kontakt:
Šárka Nováková / tisková mluvčí EKO-KOM, a.s.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 602 186 205
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.