Koalice pro Pardubický kraj, který do podzimních krajských voleb vede vicehejtman Roman Línek, představila dnes svůj program. S ním se bude snažit oslovit voliče tak, aby se Línek po dvou volebních obdobích v roli prvního náměstka hejtmana vrátil na čelo vedení kraje. „Chceme hrát o medaile, to znamená o zlatou,“ věří si Línek.
Koalici pro Pardubický kraj tvoří tři subjekty - KDU-ČSL, Nestraníci a SNK ED. Vedle Romana Línka jsou na její kandidátce další dva členové současné krajské rady, a to radní René Živný a Pavel Šotola. Mezi zajímavými jmény, které subjekt voličům nabízí, najdeme také starosty měst, jako je třeba svitavský David Šimek, chrudimský Petr Řezníček, orlickoústecký Petr Hájek, litomyšlský Radomil Kašpar či starosta Dolní Moravy Richard Novák. Pardubáci na kandidátce najdou také exprimátorku města Štěpánku Fraňkovou nebo šéfa plochodrážní Zlaté přilby Evžena Erbana.
Program, se kterým Koalice pro Pardubický kraj půjde před voliče, rozdělila do jednotlivých kapitol, kterým přiřadila takzvané garanty. Garantem dopravy je tak například Petr Hájek, životního prostředí a zemědělství veterinář a starosta Slatiňan Ivan Jeník, lídrovi kandidátky Línkovi vedle jeho dosavadní gesce zdravotnictví pak přibyla oblast bezpečnosti a krizového řízení, rozvoj kraje, investice a ekonomika. „Na jednotlivých kapitolách programu pracovaly týmy vedené garanty, kteří jsou u nich uvedeni,“ uvedl Roman Línek.
V sociální oblasti se Koalice pro Pardubický kraj chce zaměřit celkem očekávatelně na podporu rodin a seniorů s tím, že chce zpracovat krajskou koncepci rodinné politiky. „Je to i s ohledem ke stárnutí populace. Touto problematikou je potřeba se zabývat, a to nejen z hlediska sociálních služeb, ale také z hlediska volnočasových aktivit,“ řekl k tomu krajský radní Pavel Šotola, který si za cíl stanovil řešení otázky financování sociálních služeb. „Budeme vyvíjet v této oblasti tlak na stát, protože doposud finanční prostředky, které stát vynakládá na sociální služby, neodpovídají skutečným potřebám a neumožňují jejich rozvoj.“
Velmi důležitým tématem pro všechny kraje je doprava. „Moje zkušenost vycházející z budování chrudimského obchvatu, mě vede k tomu, že pokud nebude patřičná míra spolupráce státu, kraje a příslušných obcí, tak řada investic typu obchvatů nebo D35 může narazit,“ prohlásil Petr Řezníček. Koalice pro Pardubický kraj má ve svém programu mimo jiné i zákonodárnou iniciativu vedoucí k pokračování státní podpory oprav silnic II. a III. třídy minimálně na úrovni loňského roku, kdy české a moravské kraje získaly ze Státního fondu dopravní infrastruktury téměř čtyři a půl miliardy korun.
Podle předvolebních průzkumů má podzimní boj o vládu v Pardubickém kraji tři favority - hnutí ANO, ČSSD a právě Koalici pro Pardubický kraj. „Nevymezujeme se vůči nikomu, s výjimkou spolupráce na úrovni rady s KSČM, dnes by bylo nesolidní říct, s kým bychom spolupracovali raději,“ uvedl k možným povolebním koalicím Roman Línek. „Je pravda, že období, které pomalu končí, nebylo vůbec jednoduché. Nepovažuji ho za neúspěšné a s koaličním partnerem, tedy s ČSSD, nejsme po čtyřech letech rozhádaní. Ale počkejme po volbách. Podle mého by měla vzniknout silná krajská formace, která kraj nebude čtyři roky udržovat, ale posune je mezi úspěšné a vyhledávané kraje.“
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.