Za poslední volební období na Liberecku musíme hodnotit práci dvou krajských koalic. První, složená ze Starostů, Změny pro Liberecký kraj a skončila začátkem roku 2015. Nynější koalice se skládá opět ze Starostů pro Liberecký kraj, sociálních demokratů a přeběhlíků ze Změny pro Liberecký kraj. V obou případech stál v čele krajské rady hejtman Martin Půta.
Starostové uspěli v posledních regionálních volbách především díky sázce na zvýšení transparentnosti. Té docílili například zavedením tzv. rozklikávacího rozpočtu, kde mohou občané kraje sledovat hospodaření kraje, jeho výdaje a příjmy. Tento nástroj spustil Liberecký kraj před třemi lety jako úplně první v republice. Podle současného hejtmana Martina Půty tak krajští radní více otevřeli kraj veřejnosti. „Zveřejňování smluv, objednávek či faktur je samozřejmostí, hospodaření kraje mohou lidé sledovat prostřednictvím rozklikávacího rozpočtu, transparentního účtu, zveřejňovány jsou všechny podklady z jednání zastupitelstva i rady. Online přenosy z jednání zastupitelů umožňují každému sledovat zvolené zastupitele při práci a zároveň mít veřejné výdaje pod kontrolou,“ hodnotil čtyři roky v čele kraje pro Krajské noviny hejtman Martin Půta.
Původní koalice podle, nyní již opoziční zastupitelky Zuzany Kocumové ze Změny pro Liberecký kraj, vykročila správným směrem. „Koalice ze začátku fungovala relativně dobře. Asi to bylo dáno velkým průnikem našich volebních programů. Postupem času ale začaly narůstat zpočátku nepříliš časté a výrazné neshody. První byl příslib pěti milionů korun bez našeho vědomí na Mistrovství světa v letech na lyžích i přesto, že pořadatelé předložili nedostatečný a navíc přebytkový rozpočet s chybami v součtech v řádu deseti milionů. Hejtman je protlačil i přesto, že to spadalo do mého resortu,“ vzpomínala pro Krajské noviny Zuzana Kocumová. Dalším problematickým bodem podle ní byla veřejná zakázka na zajištění dopravní obslužnosti za čtyři miliardy korun. Vadily jí především změny v dokumentaci, které nastaly na poslední chvíli.
Kromě neshod v koalici se na kraji museli vyrovnávat i s následky povodní z roku 2010. „Z konkrétních projektů mám největší radost z dokončení všech oprav krajských silnic, které v roce 2010 zničily bleskové povodně. Obnovu čtyř velkých akcí jsme mohli zahájit až v roce 2013, kdy jsme na jejich obnovu dokázali zajistit finanční prostředky. Předchozí krajské vedení o dotaci totiž nepožádalo,“ sdělil hejtman Martin Půta. Celkem se náklady na odstranění škod vyšplhaly na částku vyšší než 1,5 miliardy korun. Od roku 2013 kraj investoval do silnic II. a III. tříd 3,9 miliardy korun.
Krajské koalici se také podařilo pro region konečně vybudovat lůžkový hospic. Jedinými dvěma regiony, kde podobné zařízení chybí, tak nyní zůstávají pouze Karlovarský kraj a Vysočina. V lednu roku 2016 byl uveden do provozu. Celkové náklady na stavbu a vybavení kamenného hospice činily okolo 109 milionů korun.
Samotný hejtman Martin Půta byl však při výkonu svého mandátu obviněn a v současnosti stále čeká na rozsudek. Liberecký hejtman měl podle žalobců přijmout úplatek v souvislosti s přidělováním dotací v ROP Severovýchod. Konkrétně se jedná o projekt rekonstrukce kostela Máří Magdalény v Liberci. Toto obvinění bylo ohniskem sporu, který nakonec smetl původní krajskou koalici. Půtovi však zjevně na politické síle neubralo a spolustraníci mu dali důvěru, aby vedl kandidátku Starostů i v nadcházejících regionálních volbách. Podle předvolebních průzkumů to navíc vypadá, že preferencím strany hejtmanovo obvinění taktéž nenadělalo větší škody. Mezitím museli starostové vyjednávat o nové koalici, ve které nakonec spojili síly s ČSSD a odpadlíky ze Změny pro Liberecký kraj. „Absurdní na tom je již fakt, že hejtman byl ochotný utvořit koalici se stranou, proti které ostře vystupoval a před volbami hlásal, že s ČSSD do koalice rozhodně nepůjde. Nakonec se také jasně ukázalo, že důvody pro mé odvolání byly zástupné - tak tvrdě požadovaná koncepce zdravotnictví neexistuje ani po dvou letech, kdy jsou ve vedení Starostové, a ani žádné další důležité projekty se nenastartovaly,“ zhodnotila práci druhé krajské koalice Zuzana Kocumová ze Změny pro Liberecký kraj. Její odvolání v listopadu 2014 z pozice náměstkyně pro zdravotnictví a sport položilo původní krajské vedení na lopatky.
Hejtman Půta ale ve spojení s ČSSD problém nevidí. Takto jej vysvětloval v červenci pro Krajské noviny. „Lidé, kteří jsme před volbami významně kritizovali, z velké většiny nejsou v krajském zastupitelstvu, a mě těší, že se sociální demokracie připojila k programovému prohlášení, které napravuje řadu chyb právě z toho volebního období, kdy byla ČSSD nejsilnější krajskou politickou stranou,“ odpověděl Martin Půta. Lukáš Zitka
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.