Celkem 593 milionů korun přišlo Libereckému kraji ze státního rozpočtu na spolufinancování sociálních služeb pro tento kalendářní rok. Suma bude rozdělena mezi více než 220 služeb. Poskytnutá částka je přitom o 140 milionů vyšší, než jakou dostal od státu Liberecký kraj na zajištění sociálních služeb v roce 2017.
„Je to velký úspěch. Podařilo se nám od státu získat stejnou sumu, o jakou jsme původně pro sociální služby žádali. Bývá totiž pravidlem, že stát požadovanou částku o hodně krátí,“ poznamenal náměstek hejtmana Pavel Svoboda. „Na druhou stranu jsme v prosinci náš prvotní požadavek kvůli navýšení platů v sociálních službách zvedli o osm procent. Takže ve finále jsme stát žádali o něco přes 648 milionů korun. Dostali jsme sice jenom tu původní sumu 593 milionů, ale i za ni jsme rádi,“ dodává.
Stát a Liberecký kraj nejsou jediným pramenem financování sociálních služeb. Na jejich pokrytí se podílejí ve velké míře také obce, sponzoři a samotní klienti svými příspěvky na péči, které dostávají. Poskytovatelé sociálních služeb si tak chybějící finance dorovnají z jiných zdrojů.
Z poskytovatelů 250 sociálních služeb, zahrnutých do Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje, si o příspěvek požádali poskytovatelé 228 služeb. Příspěvku se dočkají téměř všichni. Rozdělení jednotlivým organizacím bude 23. ledna schvalovat Rada Libereckého kraje a posléze 30. ledna také krajské zastupitelstvo.
„Peníze, které jsme letos od státu získali, jsou nesrovnatelně vyšší než v minulých letech. Například v roce 2010 jsme organizacím, které se starají o zdravotně postižené, seniory, drogově závislé nebo osoby sociálně vyloučené a další skupiny obyvatel, rozdělili pouze 271 milionů. V roce 2013 jsme jim poslali 268 milionů korun. Přitom registrovaných služeb máme v kraji stále stejně. Výrazně však rostou náklady na zajištění služeb,“ přibližuje Pavel Svoboda. (lbk)
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.