Děti jsou vnímavější než dospělí, ukazuje největší výtvarná soutěž

 

Všímat si rozdílů mezi přirozeným a čistým prostředím a ekologicky narušenou krajinou, k tomu děti a mládež v Pardubickém kraji už osm let vede soutěž „Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje“. Největší výtvarná soutěž pro děti od mateřských škol až po středoškolskou mládež ocenila v únoru vítěze a vyhlásila další ročník.

Hlavním partnerem a odborným garantem soutěže, do které se tradičně zapojuje řada škol a školek, je Správa a údržba silnic Pardubického kraje. Ta tak pomáhá k tomu, že se děti zajímají o to, v jakém prostředí žijí, ale také si všímají jeho chyb zapříčiněných činností člověka.

To ostatně potvrdila nejenom díla vítězů v jednotlivých kategoriích, ale v podstatě všechny výtvarné počiny, které děti do soutěže poslaly. V mnoha případech dětské oči odhalují momenty v našem okolí, okolo kterých dospělí procházejí bez povšimnutí a berou je jako přirozené. Potvrzuje to i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který soutěž podporuje od jejího vzniku a pravidelně je členem jedné z hodnotících porot: „Výtvarnou soutěž Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje podporuju v podstatě už od jejího prvopočátku. Je zajímavé sledovat, jak se děti na přírodu kolem nás dívají. Vidí věci, které nám dospělákům často unikají.“

OBRÁZKŮ VÍC NEŽ TISÍC

V právě ukončeném ročníku si žáci a studenti mohli vybrat z několika podtémat, kterými byly například zelená silnice, čisté příkopy, ekologická železnice, biokoridor nebo třídění odpadů. Děti zaslaly více než tisíc obrázků, mnohdy s velmi nápaditým výtvarným zpracováním. Vedle běžné pastelky nebo vodovek se pustily i do koláží s použitím přírodních materiálů nebo naopak odpadků. „Děti ztvárňují svoje myšlenky, svůj příběh, který dají na papír, příběh o přírodě, která je někde zdravá a někde nemocná,“ řekl po vyhlášení výsledků Michal Kortyš, náměstek hejtmana pro dopravu, který soutěži udělil svoji záštitu. „Je dobře, že se děti zamyslí, co vlastně do té přírody nepatří.“ Aktivitu dětí, které rok co rok posílají do soutěže „Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje“ velké množství svých výtvorů, vysoce ocenil i krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil: „Do téhle soutěže se zapojují děti už třeba ve dvou letech, myslím, že v nich soutěž probouzí zdravou iniciativu.“

Panenky, lego, dřevěné hračky nebo třeba tablet, taková byla odměna pro vítěze, kteří si také na krku odnesli velké perníkové medaile. A vítězů bylo, stejně jako obrázků, skutečně požehnaně. Výtvarné počiny se totiž hodnotily ve čtyřech věkových kategoriích a udělena byla i zvláštní Cena hejtmana Pardubického kraje. Tu si za velkoplošný obrázek pojmenovaný Biokoridor odvezly děti z mateřské školy „Děvčátka Momo Slatiňany“. A kdo byli vítězové jednotlivých kategorií?

Kategorie do 6 let

Svůj pohled na přírodu představily i děti z mateřských škol. V kategorii do 6 let věku zvítězil hned kvartet děvčat z Mateřské školy Horní Jelení. Lucie Zajačiková, Nela Chotěnovská, Lucie Kušičková a Zuzana Kopecká si se svým dílem opravdu „pohrály“ a zapojily do svého obrázku 3D prvky. Druhé místo patří Tereze Rejmanové, která aktuálně tráví čas v Léčebném ústavu v Košumberku, a bronz si odvážejí děti z Mateřské školy Koníček za své koláže z barevného papíru.

Kategorie 7 – 10 let

V kategorii žáků prvního stupně základních škol, tedy ve věku 7 – 10 let, putují hned dvě ceny do Základní umělecké školy ve Svitavách. Vítězkou této kategorie se stala Denisa Burešová za obrázek potoka vyvedený temperovými barvami. Stejnou techniku použila i stříbrná Klára Veverová, která se naopak zaměřila na zimní krajinu. Třetí místo patří Pavlu Medekovi z Dětského domova se školou v Chrudimi, který na rozdíl od děvčat zvolil pastelky.

Kategorie 11 – 15 let

V kategorii 11 – 15 let bodovalo Gymnázium Josefa Ressela v Chrudimi. Porota první místo udělila Vojtěchu Blažkovi, který si pro srovnání zdravé a nemocné přírodu zvolil motiv motýla a noční můry. Druhé místo patří Justýně Koubové, také z chrudimského gymnázia, za variaci země a měsíce. Na bronzové příčce skončil Martin Brynych ze Základní školy Ronov nad Doubravou za svůj „svět v žárovce“.

Kategorie 15+

V kategorii nejstarších výtvarníků, tedy středoškolské mládeže, ceny za třetí místo putovaly do Gymnázia Emila Holuba v Holicích, konkrétně pro stálici v této soutěži Michaele Hatlové, která tentokrát zvolila pastelky a motiv dívky fotografující osamocenou květinu. Druhé místo patří držitelce loňské hejtmanské ceny Kláře Mrvové z Gymnázia v Jevíčku. Zlato získala Adéla Neubauerová ze Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích.

Internetové hlasování

Kromě poroty o svém vítězi rozhodovala také veřejnost v internetovém hlasování na stránkách soutěže www.pomahameprirode.cz. Hlasující se s porotou shodli na vítězi ve třetí kategorii, tedy na Vojtěchu Blažkovi z Chrudimi. V kategorii nejmladších dětí ale lidé zvolili Lukáše Kozla, který už šest měsíců tráví v Léčebném ústavu v Košumberku. V kategorii 7 – 10 let veřejnost nejvíce zaujal obrázek Matyáše Albrechta ze Základní a mateřské školy v Perálci, v kategorii středoškoláků bodovala Adéla Zadinová ze Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích.

DEVÁTÝ ROČNÍK

Král je mrtev, ať žije král, takže po vyhlášení vítězů právě skončeného ročníku muselo dojít i na vyhlášení už devátého kola soutěže „Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje“. Toho se v tradiční formě odhalení loga soutěže zahaleného krajskou vlajkou ujal náměstek hejtmana Michal Kortyš se svým kolegou z krajské rady Václavem Kroutilem. Děti, které letos nevyhrály nebo se ani neúčastnily, mohou znovu vyzkoušet svoje štěstí, vítězové jako zkušení výtvarníci se zase mohou pokusit posunout svoje umění a všímavost o kousíček dál...

PI

lista sus dopravapk

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji