Vybudování potřebného zázemí pro rekonstruovaný Památník T. Bati ve Zlíně schválila Rada Zlínského kraje. Zázemí vznikne v sousedním objektu Gymnázia a Jazykové školy Zlín, konkrétně v suterénu na místě bývalých odborných dílen. V současné době probíhá rekonstrukce památníku do původního stavu, jejímž investorem je město Zlín. Dokončena by měla být do letošního října.
„V lednu 2017 jsme se na společném jednání s městem dohodli, že se jako kraj budeme na obnově památníku podílet a zajistíme potřebné prostory pro jeho zázemí v objektu sousední školy, která je naší příspěvkovou organizací,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.
Zázemí bude sloužit jak návštěvníkům, tak průvodcům a ostraze památníku. Probíhat zde bude prodej vstupenek, suvenýrů a publikací, návštěvníci zde najdou také sociální zařízení a prostor pro odpočinek. Zázemí bude mít bezbariérový vstup a dispozičně bude řešeno tak, aby byl jeho provoz zcela oddělen od provozu gymnázia. Co se provozních nákladů týká, uzavřel kraj s městem dohodu o výpůjčce těchto prostor, na základě které budou veškeré energie a služby fakturovány městu.
Náklady na realizaci stavebních prací jsou rozděleny na část související se stavbou (stavební práce, silnoproudé rozvody, vzduchotechnika) ve výši 6,390 milionu korun, jejichž investorem bude Zlínský kraj, a na část související s provozem (slaboproudé rozvody, zabezpečovací zařízení atd.) ve výši 919 tisíc korun, kdy investorem bude město Zlín. Práce začnou letos v květnu a dokončeny budou v září, ještě před plánovaným otevřením opraveného památníku.
Záměr navrátit Památník T. Bati do původní podoby schválilo Zastupitelstvo města Zlína v prosinci 2011. Již od počátku hledalo město vhodné bezbariérové prostory pro návštěvnické zázemí a požádalo Zlínský kraj o spolupráci. Zpracovatel studie Petr Všetečka prověřil všechny reálné možnosti využití okolí památníku pro tyto účely. Za nejvhodnější byly vybrány právě prostory Gymnázia a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Zlín, sídlící ve vedlejší budově. (zlk)
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.