Více než 113 milionů korun poskytne Ministerstvo pro místní rozvoj na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách. Schváleno bylo celkem 42 podaných žádostí. Po demolici dojde u většiny projektů ke znovuoživení a tím i ke zkrášlení prostředí.
„Chátrající nevyužívané objekty trápí spoustu měst a obcí. Kromě toho, že jsou životu nebezpečné, se kolem nich soustředí i sociální problémy. Odstraňování těchto budov je velmi nákladné, poskytnuté peníze proto daným obcím jistě významně pomohou tyto problémy řešit. Mezi nejúspěšnější letos patří kraj Ústecký, Královehradecký a Olomoucký,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
V Ústeckém kraji bylo schváleno osm podaných žádostí v celkové hodnotě 37,2 milionů korun, v Královehradeckém kraji sedm žádostí v celkové částce za více než 21 milionů korun a v Olomouckém kraji šest žádostí v hodnotě 13,3 milionů korun.
Ve městě Štětí dojde například k demolici objektu bývalé ubytovny, která je umístěna přímo v centru, tedy v lokalitě zastavěné rodinnými domy. V době rozvoje papírenského průmyslu objekt sloužil jako ubytovna pro zaměstnance s kapacitou šedesáti bytů. Budova má tři podlaží a od roku 2000 je zcela opuštěná. Objekt v současné době bezprostředně ohrožuje občany města. Po odstranění budovy zde bude vytvořeno travnaté hřiště pro potřeby požárnického sportu. V severočeském Mostu bude zase vyřešen havarijní stav bytového domu, který se nachází v blízkosti zóny „Stovky“. Jedná se o dům se třemi samostatnými vstupy a čtyřmi podlažími. (mmr)
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.