Deset milionů korun z evropských peněz pomůže s obnovou techniky zemědělcům i menším podnikatelům na Bohumínsku. Díky Místní akční skupině (MAS) Bohumínsko se podařilo využít prostředky z Programu rozvoje venkova a zajistit nákup nových strojů, rekonstrukci ploch i zemědělského zázemí. Příjemným bonusem je pak vznik nových pracovních míst.
„Výzvu pro příjem žádostí o dotace z Programu rozvoje venkova jsme vyhlásili v únoru, obdrželi jsme jich jedenáct. Deset z projektů jsme doporučili k realizaci,“ informoval předseda MAS Bohumínsko Lumír Macura s tím, že do zemědělsky zaměřených firem půjdou čtyři miliony korun. Další čtyři miliony poskytne Evropská unie na podporu malých a středních podniků na území MAS Bohumínsko. Poslední oblastí s podporou ve výši dvou milionů korun je rozvoj zemědělské infrastruktury.
Žadatelé o dotace působí ve venkovských oblastech, sídlí v Petrovicích u Karviné, Rychvaldu, Dětmarovicích či přímo v Bohumíně. Díky dotaci si zemědělci pořídí například traktory, secí stroj, rozmetadlo průmyslových hnojiv, dlátový pluh či přepravník pro dobytek. Podnikatelé si z dotace částečně zafinancují pracovní stroje.
„Dalším přínosem pro tyto venkovské oblasti je i vznik nových pracovních míst, kterých by mohlo být celkem deset,“ doplnil Macura. V Dolní Lutyni postaví obec za evropské peníze cestu k zemědělským pozemkům, ta bude současně sloužit i pro turisty a cyklisty.
Podle vyjádření zástupců MAS Bohumínsko se počítá s vyhlášením další výzvy z Programu rozvoje venkova na začátku roku 2019. (balu)
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.