Oslava republiky i kraje

lanyOslavy stoletého výročí založení první Československé republiky vyvrcholí 28. října. V tento den se už tradičně slaví také Den Středočeského kraje. Brány muzeí a galerií připravují při této příležitosti pestrý program a navíc otevírají své brány zdarma nebo jen za symbolické vstupné.

A co se chystá? „Kromě současných expozic se pro návštěvníky připravuje i další doprovodný program, ať už jsou to koncerty, besedy, vernisáže či trhy. Na své si přijdou skoro všichni,“ slibuje radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička.

Přirozeně největší koncentrace akcí se soustředí do míst, na kterých pobýval prezident T. G. Masaryk. Na zámku v Lánech je přístupný rozsáhlý park, palmový skleník a také muzeum, ve kterém probíhá výstava T. G. M. Mýty a skutečnost. Zdejší expozice zachycuje prostřednictvím dobových médií, jak byl první československý prezident vnímán v různých etapách moderních dějin. Po stopách T. G. Masaryka se lze vydat i speciálně vypraveným parním vlakem nazvaným Pocta první republice.

Města zvolila různou podobu připomenutí významného mezníku naší historie. V Kolíně jej slaví  na Karlově náměstí, kde bude hudební program a videomapping. Regionální muzeum v Kolíně připravuje ve Veigertovském domě derniéru výstavy „Kolín 1914 – 1918 / Kolíňané za Velké války a vznik Československa“. Součástí programu bude komentovaná prohlídka výstavy s autorem RSDr. Ladislavem Jouzou, dobová kavárna a aktivity pro děti. ¨

Stěžejní výstavou, kterou kutnohorský GASK představí své sbírky a současně připomene sté výročí založení Československé republiky, bude představení části sochařské pozůstalosti jednoho ze zakladatelů českého moderního sochařství Ladislava Šalouna (1870–1946). Výstava začíná 27. října a potrvá až do konce února 2019.

Karlštejn zve v říjnu na netradiční prohlídku „13. komnata Karlštejna otevřena“. Návštěvníkům je mimořádně zpřístupněno 3. patro Císařského paláce, tzv. fraucimoru. Prohlídky budou součástí I. prohlídkového okruhu, a to bez příplatku k základnímu vstupnému. Do konce října je také prodloužena výstava Karlštejnský poklad – kultura císařského dvora Karla IV.

Regionální muzeum Mělník otevře všechny výstavy i stálé expozice a za symbolické vstupné 1,- Kč. Na návštěvníky čeká derniéra výstavy Mňaaau aneb Kočky v muzeu – výstavou provede kocourek Švarc a bude i dílnička, přírodovědný kvíz, komentovaná prohlídka výstavy Mělník na cestě k 28. říjnu 1918 a nové dlouhodobé výstavy Dětských houpadel a plyšových medvědů.

V zámku ve Vlašimi budou stálé expozice, výstavy, zámecké sklepení a vyhlídková věž přístupné zdarma. Budou připravené kreativní pointy, soutěž k osobnostem českých dějin i výstava Architekt Roškot a mladá republika. Také Secesní dům Benešov bude přístupný zdarma a máte příležitost zhlédnout výstavu Benešov a vznik republiky. Zámek Růžkovy Lhotice nabízí výstavu Příběh státní hymny. Zámek bude výjimečně otevřen i v sobotu a neděli.

Ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy bude vstup do expozic a výstav zdarma. Připravena je komentovaná procházka údolím s unikátní vilovou výstavbou s názvem Příběhy Tichého údolí – po stopách zmizelých sousedů. Navazuje tak na aktuální výstavu Příběhy Tichého údolí, osudy zpečetěné hákovým křížem, srpem a kladivem. Komentovanou procházkou vás provede autorka výstavy Mgr. Marcela Šášinková. Sraz účastníků je v 10 hodin u Braunerova mlýna, Riegrova 5, Roztoky.

V rámci oslav Dne Středočeského kraje připravilo také Regionální muzeum v Jílovém u Prahy bohatý program. Na návštěvníky čeká zahájení výstav Masaryk vás svolává a Štefánik a ti druzí. Od 10:45 si zájemci mohou poslechnout vystoupení dobového flašinetáře a od 14:00 se přesunout na náměstí, kde bud hrát zvonkohra. Od 14:30 do 16:00 bude probíhat program pro děti na téma vznik Československa a pro dospělé budou připraveny komentované prohlídky výstavy Králové a knížata v zemích Koruny české.

V Oblastním muzeu Praha-východ je na Den Středočeského kraje přichystaná výstava 100 let republiky, kde si můžete projít brandýské a boleslavské události, období těžká i veselá, za oněch posledních 100 let. Můžete sledovat proměnu města, jeho okolí i předmětů, které místní lidé dennodenně používali ve svých domácnostech. Je to cesta od petrolejek, koňských povozů a přírodních materiálů k době plastů a on-line světa. Vstupné tady bude zdarma.

Navštívit lze i další tematické výstavy. Vznik Československa, prvorepublikovou architekturu, hračky, československé legie a další témata připomínají výstavy v Brandýse nad Labem, Mladé Boleslavi, Poděbradech a dalších městech kraje. (sck)

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji